Belediyelerde “metruk” temizliği

Şehir merkezindeki metrukların oluşturduğu kirlilik ve yaşanan olumsuzlukları ortadan kaldırmak için belediyelerin metrukları kaldırma çalışmaları devam ediyor. Yıldırım Belediyesi son 3 yılda 494 metruk yapıyı yıkarken, Karacabey Belediyesi de 103. yıkımını gerçekleştirdi. 

Belediyelerde “metruk” temizliği

Yıldırım Belediyesi, ‘Tapu ve Dönüşüm Yılı’ vizyonu kapsamında ilçenin çarpık, plansız yapı stokunu güvenli, planlı, sosyal donatı alanları desteklenmiş yaşam alanlarına dönüştürüyor. 2022 yılında Mevlana, Ulus, Karapınar, Arabayatağı, Yavuzselim, Hacivat, Şirinevler, Demetevler, Mollaarap, Mimar Sinan ve Sinandede, Çınarönü, Hamamlıkızık ve 75. Yıl mahallelerinde 33 bin tapunun dağıtıldığı Yıldırım’da kentsel dönüşüm çalışmaları gerçekleştirilirken diğer yandan kullanım ömrünü tamamlayan, kent estetiği için olumsuz görüntü oluşturan, çevre ve insan güvenliği açısından tehlike oluşturan ve kötü amaçlarla kullanıldığı tespit edilen metruk binalar yıkılıyor. Yapı ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından, 2019 yılından bu yana tespit edilen 694 metruk yapının 494’ünün yıkımı gerçekleştirildi. Metruk ve terk edilmiş binaların amaçları dışında kullanılabildiğini ifade eden Başkan Oktay Yılmaz, “Buralar, madde bağımlıların mekânı haline geliyor. Bu durum ise bölge sakinlerinin güvenlik ve huzurunu tehdit ediyor. Buna müsamaha göstermemiz söz konusu dâhi olmaz. Yıldırım’da huzuru bozacak karanlık hiçbir nokta kalmayacak. Mahallelerinde bu tür metruk bina olan hemşehrilerimiz belediyemize veya gerekli kamu kurumlarına taleplerini ilettiği takdirde bir olumsuzluk yaşanmadan gereğini yapılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.


KENTSEL DÖNÜŞÜM BİR ZORUNLULUK
Kentsel dönüşümün artık birçok şehir için tercihten ziyade zorunluluk haline geldiğini aktaran Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Yıldırım özelinde neredeyse yarım asırdır devam eden aşırı göç ve bunun neticesinde ortaya çıkan plansız yapılaşma, ilçemizde sosyal donatı alanlarından mahrum, güvenlik endişesi teşkil eden, ulaşım arterlerinden yoksun çöküntü bölgeleri oluşturdu. Yıldırım’da daha sağlıklı yaşam alanları oluşturmak için 2022 yılını ‘Tapu ve Dönüşüm Yılı’ olarak ilan etmiştik. Bu çerçevede yıl boyunca bir yandan kentsel dönüşüm çalışmaları, bir yandan tapulandırma, bir yandan da kaçak yapı ile mücadele ederken ilçemizdeki mahalle sakinlerimizin güvenliğini tehdit eden metruk yapıları yıkarak asayişi korumaya gayret ettik. 2023 yılında da bu gayretle çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.


KARACABEY’DE METRUK BİNALAR TEK TEK YIKILIYOR
Karacabey Belediyesi de, kent genelindeki metruk binaları sırayla ortadan kaldırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 102. yıkım gerçekleştirilirken, bu hafta yıkımın adresi Canbalı Mahallesi oldu. Canbalı Mahallesinde gerçekleşen yıkımla, ilçede ortadan kaldırılan metruk bina sayısı 103 oldu. Karacabey Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yıkımı gerçekleştirilen metruk binalara, önceki gün Canbalı Mahallesinde bir yenisi daha eklendi. Geçtiğimiz haftalarda kırsal mahalleler bir dizi yıkımlar gerçekleştiren Belediye ekipleri Şahin, Gönü ve Yolağzı gibi kırsal mahallelerde sorun teşkil eden metruk binaları ortadan kaldırdı.


KENT GÜVENLİĞİ VE SAĞLIĞI AÇISINDAN RİSK TAŞIYOR
Güvenlik ve sağlık açısından risk teşkil eden metruk binalarla mücadeleyi önemsediklerini kaydeden Belediye Başkanı Ali Özkan, “Bu tip metruk binalar, kent güvenliği ve sağlığı açısından risk oluşturuyor. Ayrıca kötü amaçlı kullanımlara neden olabildiği için çevresinde yaşayan vatandaşlar açısından tehlike arz ediyor. Biz de vatandaşlarımız can ve mal güvenliğini tehdit eden bu binaları tespit ederek, yasal prosedürlerin tamamlanması ile yıkım işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Ayrıca yıkımı yapılan bölgenin otopark alanı olarak kullanılmasını sağlayarak, önemli bir ihtiyacı daha çözüme kavuşturuyoruz. Bu konuda mahalle halkından muhtar aracılığıyla veya doğrudan belediyemize yapılan şikâyet taleplerini dikkate alıp harekete geçiriyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımız devam edecek” ifadelerini kullandı. Öte yandan, 103. binanın yıkımının ardından metruk binalarla ilgili işlemlerin devam edeceği kaydedildi.


(Bülten)
 

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2022, 21:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19