Bir haftadır sokakta yaşayan aileye yardım eli Yıldırım Belediyesi’nden geldi: Herkesin içi rahat olsun, Yıldırım var!

Yıldırım’da kiralarını ödeyemedikleri için ev sahibi tarafından sokağa atıldıkları iddia edilen ve sokakta yaşayan aileye Yıldırım Belediyesi sahip çıktı. Başkan Yılmaz’ın talimatı ile aile konuk evine alınırken Yıldırım Kaymakamlığı da maddi yardımda bulundu. 

Bir haftadır sokakta yaşayan aileye yardım eli Yıldırım Belediyesi’nden geldi: Herkesin içi rahat olsun, Yıldırım var!

Yıldırım Belediyesi, hayatın her alanında vatandaşların yanında olmayı sürdürürken, zorda kalana çaresizlere de adeta Hızır gibi yetişiyor. Kısa bir süre önce sokakta kağıt toplayan çekçekçilere yönelik projesi ile gündeme gelen Yıldırım Belediyesi bu kez sokakta kalan bir aileye kucak açtı. 


“KİRAYI ÖDEYEMEDİKLERİ İÇİN EVSİZ KALDILAR”
Dün kamuoyu gündemine Yıldırım Çınarönü Mahallesi’nde yaşanan bir dram yansıdı. İddiaya göre 750 lira olan kira bedelleri ev sahibi tarafından 1800 liraya çıkarılan aile, kirayı ödeyemeyince sokağa atıldı. 5 kişilik aile 1 haftadır atıldıkları evin önündeki sokakta yatıyor.  İhlas Haber Ajansı tarafından yayınlanan habere göre Yıldırım’a bağlı  Çınarönü Mahallesi’nde oturan Nazlı ve Emrah Koç çifti 750 lira olan kiraları bin 800 lira olunca kirayı 2 ay ödeyemedi. Ev sahibi kirasını ödeyemeyen 5 kişilik aileyi sokağa attı. Sokağa atıldıkları evin önünde yatıp kalkan 3 çocuklu aile hayırseverlerden gelecek yardımları bekliyor. Evin reisi fabrika işçisi Emrah Koç da 1 ay önce çalıştığı iş yerinden çıkartılınca aile şimdi, sokakta yaşam mücadelesi veriyor.


“BİR HAFTADIR SOKAKTA KALIYORUZ”
 Bir haftadır sokakta yaşadıklarını ifade eden Nazlı Koç, "Ben, eşim ve 3 çocuğumla birlikte sokağa atıldık. Ev sahibimiz kirayı 750 liradan bin 800 liraya çıkardı, biz de 2 ay kirayı ödeyemedik. Ödeyemeyince ev sahibi bizi evinden çıkarttı. Eşim de 1 ay önce işsiz kaldı. Şimdi sokaklarda kaldık, sokakta yatıp kalkıyoruz. Hayırseverlerden gelecek yardımları bekliyoruz" dedi.


“KİRA ARTIŞI ENFLASYONU GEÇEMEZ”
Öte yandan kira artışlarına ilişkin konuşan Avukat Çağatay Muti, "Kira artışı yıllık belirlenen enflasyondan yukarı olamaz.  Türk Borçlar Kanunu 344. maddesi gereğince tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında “tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamalara göre değişim” oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.  Daha fazla artış imkanı kanunen yasak. Ev sahibi kiracıyı zorlayamaz. Kanunlar kiracıyı daha fazla zayıf görür. Kanunlar kiracıların lehinedir. Ev sahibi evi satsa da çıkartamaz. Evi satma konusunda da satın alan kişi satın aldığı tarihten itibaren bir ay içinde "evi kullanacağım çık" diye ihtarname göndermelidir. Yine bu ihtarname ile çıkmak mecburiyetinde değil. Tahliye davası açacak. İhtiyacının gerçek ve samimi ihtiyaç olduğunu ispatlaması lazım gelir. Konut ve çatılı iş yeri kiralarında sadece kiracı kiraya verenin çık demesiyle çıkabilmesi için kira sözleşmesinde belirlenen sürenin bitiminden sonra 10 yıllık kira süresi dolmalıdır. Kiraya veren bu 10 yıllık uzama dönemi bittikten sonra "çık" demekle çıkartabilir. Sürenin bitmesine 15 gün kala ihtarname göndermeli. Süre bittikten sonra çıkması istenebilir" diye konuştu.


YILDIRIM BELEDİYESİ KUCAK AÇTI
Ailenin durumunu öğrenen Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, derhal talimat vererek sokakta kalan aile için harekete geçti. Yıldırım Kaymakamlığı aileye acil nakit yardımda bulunurken, aile Yıldırım Belediyesi tarafından Kırcılar Konukevine yerleştirildi. Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Ailemiz için endişelenen kardeşlerimizin içi rahat olsun. İlk andan itibaren yanlarında olduk, şu anda Kırcılar Aile Konağı'mızda misafir ediyoruz. Kaymakamlığımızda kendilerine nakdi yardımda bulundular. Onları sıcak bir yuvaya kavuşturuncaya dek süreci takip edeceğiz” ifadelerine yer verdi. 


(Alpaslan YILDIZ)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19