SON DAKİKA
Hava Durumu

Bozbey ve Erdem’i anladık AK Parti ve CHP neden susuyor?

Uzun süredir Nilüfer’de belgeleriyle ve şahitleriyle kirli rant ilişkileri ve iddiaları ortalıkta tartışılırken, iddianın hedefindeki isimler ve kurumlar sessizliğini koruyor. Daha enteresan olanı da siyaset de genel olarak susuyor. Kim verecek bu iddialara yanıt? Kamuoyunun bu iddiaların cevabını almaya hakkı yok mu?

Haber Giriş Tarihi: 04.09.2023 17:43
Haber Güncellenme Tarihi: 04.09.2023 17:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://sehirmedya.com/
Bozbey ve Erdem’i anladık AK Parti ve CHP neden susuyor?

İddiaların merkezindeki ilk isim CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak dolaşan Nilüfer Eski Belediye Başkanı Mustafa Bozbey. Bizim gazetemizde ve farklı yayın organlarında da çarşaf çarşaf gündeme getirilen özellikle NİLVAK, Emir Koop, yeşil alanların betonlaştırılması, kişiye özel rant organizasyonları gibi iddialar yıllardı gündeme geliyor. Ancak Ne Bozbey ne CHP bu iddialara yanıt vermiyor.

Oysa, tüm Bursa’nın zihninde oluşan bir olgu var. Nilüfer rant çeteleri tarafından talan ediliyor.  Bu ülkeyi yönetme iddiasında bir parti CHP. Bu şehirde 20 yıl belediye başkanlığı yapmış bir isim Mustafa Bozbey. Tüm bu iddialar ortadayken,hiç olmazsa kendilerine yakın yayın kuruluşlarıyla ya da bir basın toplantısı düzenleyerek belgeleriye bu iddialara neden cevap vermez?

MHP Nilüfer'in hafta sonu yapılan kongresinde Nilüfer İlçe Başkanı Levent Karakoç, Bozbey İle ilgili iddiaları sorduklarını ancak yanıt alamadıklarını belirtti. Karakoç, cevap alana kadar her ortamda bu hukuksuz ve haksız olduğu ortada olan konuları gündeme taşımaya devam edeceklerini söyledi.

Levent Karakoç’un 3 yıldır cesur bir şekilde Nilüfer’de ses yükseltmesi oldukça değerli. Ancak burada AK Parti’nin görmedim duymadım bilmiyorum diyerek ölü taklidi yapmasını anlayabilmiş değiliz. Üstelik yönetimler değişiyor. İlçe başkanları değişiyor ama yaklaşım değişmiyor. Sanki sihirli bir el AK Parti’yi burada hareketsiz bırakıyor.

İddiaların merkezindeki ikinci isim ise Turgay Erdem ve dolayısıyla Nilüfer Belediyesi. Geçen hafta kapağımıza taşıdığımız Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü ve Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Osman Ayradilli’nin CHP İl Başkanı Turgut Özkan tarafından partiden ihraç edilmesine yönelik sürecin ayrıntılarını paylaştık. Osman Ayradilli’nin ihracının istendiği konu ise BAKYAPI’ya Nilüfer Belediye binasının hemen yanındaki arazide Turgay Erdem'in iradesiyle 0.25 emsal artışı verilmesi.

Konu aslında Bursa gündeminde günlerce konuşulması hatta devletin harekete geçerek soruşturması gereken bir konu. Dahası kamuoyunun bir belediye başkanının emsali olmayan bir yerde keyfe keder yetki kullanarak emsal artışı verme isteği. Osman Ayradilli, emsal artışının yapılamamasından sorumlu tutulan CHP'li meclis üyesi. Ancak emsal artışının geri çekilmesine o emsal artışını yapan Turgay Erdem’de evet oyu veriyor.

Diğer CHP’li meclis üyeleri de. Gerekçe de kendileri açısından oldukça net. Burada çok tartışmalı bir emsal artışı olması nedeniyle kamuoyunda hedef olmamak.

Ancak sol, emekten yana, sözüm ona hak hukuktan dem vuran üstelik kendisi de hukukçu olan CHP İl Başkanı Turgut Özkan, bir özel şirkete emsal artışı sağlanamaması nedeniyle kendi meclis üyesini partiden atmaya kalkıyor. Turgut Özkan, bu şirketle ilgili neden böyle bir ısrarın içinde olduğunu da açıklamayı kamuoyuna. CHP’liler de nedenini ısrarla il başkanlarından öğrenmeli.

Öyle ya akşama kadar iktidar partisini sözüm ona rant iddiaları ile dövmeye kalkan bu kitle, kendi alanlarında ve bariz bir şekilde yapılan bu uygulamanın da hesabını sormalı.

Tek imzayla verilen binlerce ruhsat, Kaça katları geçtik kaçak blokların konuşulduğu Nilüfer. Kaçak yapılaşmanın tavan yaptığı. Tarım arazilerinde gün aşırı mantar gibi tarımsal amaçlı depo başlayıp fabrikaya dönüşen kaçak binalar. Yeşil alan oyunları. Kaçak yapıyla ilgili partinin ilçe başkanlığını da ilgilendiren ağır iddialar. Belediye içinde akıl almaz lüks yaşamlar. Bunların hiçbiri Nilüfer’de ne yazık ki gündem olamıyor. MHP Nilüfer İlçe Başkanı Levent Karakoç zaman zaman dile getirmese olacağı da yok.

CHP’li yöneticilerin Balat Ormanı’nda gençlere alkol satılmasının yasaklanmasına verdikleri tepkinin binde birini bunlara veren yok. CHP İlçe Kongresinden bir gün önce ortaya atılan pafta parsel bile verilen iddialar da gündemden düştü ne yazık ki peşini arayan olmadığından. MHP dışında bu yaşananlardan rahatsız olan siyasi parti, sivil toplum kuruluşu, birey kimse yok mu Allah aşkına. AK Parti İlçe Başkanlığı ne düşünüyor bu konular da? Hani cesurlar hareketiyiz falan sloganları atan İYİ Parti’de bununla ilgili tek satır edecek kimse yok mu?

Siyasete güvenin yok olduğu yerlerden biridir Nilüfer ve iktidarı ile muhalefeti ile gerçekten utanç verici görüntüler sergileniyor. MHP’yi ayrı tutarak söyleyelim, bu ayıp da gerçekten bu şehirde siyaset yapıyorum diyenlere yeter.

(Alpaslan YILDIZ)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.