Bozbey’in sırrı ve mahalle kaçkınları

CHP Bozbey’den vazgeçmiyor. Eğer ikna edebilirse, Büyükşehir’e adaylık için hazırlayacaklar. Anlaşılan o ki Kılıçdaroğlu, Bozbey’in Büyükşehir adaylığı konusuyla yakından ilgileniyor. Ancak ciddi bir problem ve anlaşılır bir risk var ortada. Eğer Bozbey’le birlikte, CHP, Büyükşehir’i alma konusunda bir ışık görebilirse, bu konu sıcak tartışmalara neden olabilir. Ancak; konuşulanlardan ve Bozbey’in tavrından anlaşılan o ki; pek bir ışık görünmüyor.

Tabi bu konu, AK Parti’nin göstereceği adaylarla da ilgili olduğunu söylemek mümkün. Ya da; şimdiki başkanlar gibi çalışma ilkelerinde ciddi problemleri şahsında barındıran adayları, AK Parti tekrar sahaya sürmeye kalkarsa, Bozbey’in daha kolay ikna edilebileceği muhakkak. AK Parti’nin tekrar aynı kişileri aday göstermesi durumunda hem ilçelerde hem de Büyükşehirde kaybetmesi kaçınılmaz olduğunu Bozbey çok iyi bilmektedir. Bunanla beraber, şimdiki Başkan Alinur Aktaş, tekrar aday olarak gösterilirse, Bozbey’in ikna edilmesi hiçte kolay alacağa benzemiyor.

Peki Bozbey’in sırrı ne. Bunca yıldır Nilüferde ipi göğüsleyen Bozbey’in, hala CHP’nin gözdesi olmasının arkasındaki asıl neden nedir? Bu nedeni, sadece icraatlarında mı aramak gerekir. Nilüfer yeni yerleşim yeri sayılır. Bu nedenle şehircilik adına dişe dokunur bir şey yaptığını söylemek zor. Haksızlık etmeyelim ama Nilüfer daha güzel bir şehir yapılabilirdi. Oysa şehri gezdiğiniz zaman, neredeyse yıllar öncesinin Yıldırımına benzemeye başlamış denilebilir. Peki öyleyse hem Nilüfer sakinleri hem de CHP tarafından, Bozbey’i vazgeçilmez kılan nedir?

Eğer Kılıçdaroğlu’nun yeni bir oyunu yoksa; Bozbey’in kendi teşkilatı üzerindeki devam eden etkisinin, ilk neden, olduğunu söylemek mümkün. Ancak asıl neden bu da değil kuşkusuz.

Başkan Bozbey’in kendi teşkilatı üzerinde ve tabanında ciddi etkisinin ve desteğinin olduğunu söylemek mümkün. Bu desteği de Bozbey’in, teşkilatı ve tabanı ile olan iletişimiyle yakın ilişkisi olduğunu görmek gerekir. Başkan seçildikten sonra, kendi teşkilatı ile hem ters düşmemeye dikkat etti hem de birlikte çalışacağı mesai arkadaşlarını, üst düzey idari kadrosunu, kendi teşkilatından ya da aynı dünya görüşüne sahip, daha çok sosyal demokrat kişilerden seçmiş olmasından ileri gelmektedir. Bu da gayet normal ve anlaşılır bir durum olarak görülmelidir. Çünkü Nilüfer, sosyal demokratlar ve CHP açısından stratejik öneme sahip bir ilçe olduğu bilinmektedir.

Oysa aynı pencereden; Ak Partili belediyelere bakınca, seçildikten sonra, kendi teşkilatıyla kavga etmeye başlamış, bütün kerameti kendinde görmüş, geriye dönüp bakma ihtiyacı duymamış başkanlardan söz etmek zorunda kalıyoruz. Bu mahallede işler, teşkilat bilinci ve liyakat ölçüsü değil, hemşericilik, bölgecilik ve benzeri nedenlere dayalı olarak yürümüştür. Böyle olunca da kendi seçmenleri ile ters düştüğü gibi kendi teşkilatı ile de ters düşmüşlerdir. Hatta öyle ki, kendisine oy vererek başkanlık koltuğuna oturtan insanlara karşı minnet duymak yerine, elde ettikleri tüm müktesebatın, kendi karizmalarından olduğu, kendi bileklerinin gücüyle aldıkları zehabına kapıldılar. Mahalle arkadaşlarının ağzına da bir parmak bal çaldıkları zaman mahallenin ağalığına soyundular.

Büyükşehirde yaşanılan değişiklikleri hesaba katarak biraz işin dışında tutarsak; aslında Mart’ta yapılacak seçimlerde, Nilüferin Ak Parti adayı tarafından kazanılmasını sağlayacak diğer iki merkez ilçe olması gerekiyordu. Oysa bu ilçelerin mahalle kaçkını ilan edilmesi, Nilüfer için ciddi arayış yapılması zorunluluğu ortaya çıkıyor. Bu durum da Ak Parti’nin hedeflerini gerçekleştirmesi, Büyükşehir, Yıldırım ve Osmangazi için tabanda karşılık bulacak aday bulması ne kadar elzemse, Nilüfer’i de Bozbey’den almak için ince eleyip sık dokumak o kadar zorunludur.

Görünen o ki zorlu bir süreç başlıyor.

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir