CHP’nin Bozbey propagandası!

Nilüfer’den pek de istemeyerek olsa da Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına geçen Nilüfer belediye Başkanı Mustafa Bozbey, kampanyasını başlattı. Algı yönetimi uzmanı olan Bozbey ve ekibi, CHP’nin kurumsal renklerini ve logosunu ise adeta hiç kullanmıyor. Mavi beyaz gökyüzü renkleriyle kampanyanın ilk görsellerini paylaşmaya başladı.

Bozbey’in kurumsal renkleri ve logoyu çok kullanmayacağının ilk sinyali aslında adaylığının açıklanmasının ardından Bursa’ya gelişinde kullandığı seçim otobüsünde vermişti. Otobüs tamamen gökyüzü ile kaplanıp Bozbey’in fotoğrafları ile donatılırken, CHP logosu bir yerde küçük bir şekilde kullanılmıştı. Hatta kullanılan sloganlardan biri olan “o sene bu sene” için hazırlanan logo CHP logosundan çok daha büyüktü.

Hazır otobüsten konu açılmışken, boynuna Bursaspor atkısı asarak seçim startını veren Mustafa Bozbey’in seçim otobüsünün 66 Yozgat plakalı olduğu gözlerden kaçmadı. Bursa vurgusu yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan Mustafa Bozbey’in 16 plakalı bir otobüs bulup onu seçim otobüsü yapmamış olması da oldukça ilginç.

 

Algı yönetiminde oldukça başarılı olan Bozbey ve ekibinin CHP logoları ve kurumsal renklerini kullanmaktan kaçınması, Bozbey’in CHP vurgulu bir propaganda ile muhafazakar ve ülkücü seçmenden oy almak için başvurulan bir yöntem gibi algılanıyor.

CHP’nin muhafazakar seçmen üzerindeki olumsuz etkisini bertaraf ederek Mustafa Bozbey’e o vereceksiniz algısını oluşturma amacını taşıdığı çok açık. Yani Bozbey’de CHP kurumsal renkleri ve logolarıyla çıkılacak bir yolda yenilginin baştan kabul edilmiş olacağını düşünüyor. O nedenle kendi isminin sadece ön planda olmasını ve Mustafa Bozbey algısı ile seçmenden oy istemeyi daha uygun görüyor.

Mustafa Bozbey’in bu tavır ve yaklaşımında kendi açısından doğru bir tercih olabilir. CHP’nin de bu durumdan bir özeleştiri çıkarması şart. Bozbey’in logo ve renk hassasiyeti belki de bu süreçte yaşananlar üzerine bir etki tepki durumu da kabul edilebilir.

Ve durum gösteriyor ki Bozbey, seçim stratejisini partiler değil isimler üzerinden bir seçime dönük algı olarak kuracak. Bu kurgu ile AK Parti Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Alinur Aktaş’ı kendi istediği mindere çekme çabasında olacak. Aktaş ve AK Parti’nin seçim stratejisini ise önümüzdeki günlerde öğreneceğiz.

Millet ittifakında Bursa mücadelesi

CHP ile İYİ Parti arasında Bursa’da yapılacak ittifakla ilgili görüşmeler sürüyor. Oldukça sıkıntılı geçtiği bilinen görüşmelerde iki parti de olabildiğinde kendi istediği şekilde aday dağılımının sağlanması için çaba harcıyor.

CHP’ye Bursa Büyükşehir Belediyesi adaylığını bırakan İYİ Parti’nin Osmangazi’de kendi adayları olan Emin Balkan’ın desteklenmesi konusunda ısrarı sürüyor. Ancak CHP Bursa örgütü buna şiddetle karşı çıkıyor. CHP Bursa örgütü bir süre önce yaptığı toplantıda Bursa’da tüm ilçelerde kendi adaylarıyla seçime girme isteğini genel merkeze iletmişti.

Dünde ilçe başkanları ile İl Başkanı Hüseyin Akkuş bir toplantı yaptı. Süreci masaya yatırdılar. İlçe başkanları kulislere düşen iddialardan dolayı duydukları rahatsızlıkları ilettiler. Toplantıya Ankara’da olan Osmangazi İlçe Başkanı Mete Akyolcular ile adayın çekilme durumu olan Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Serda Tandoğan Kuru katılmadı. Toplantının oldukça gergin geçtiği de bildirildi.

Toplantının ardından konuştuğumuz CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş, ittifak görüşmelerin devam ettiğini, Bursa örgütünün her ilçede kendi adaylarıyla girme arzusunun olduğunu, bir kez daha vurguladı. Kararın genel merkeze ait olduğunun altını çizen Akkuş, Osmangazi’de 3 kişiden birinin oyunu alan bir parti olarak burada adaylarıyla yarışmak istediklerini, İYİ Parti’nin de Osmangazi konusunda ısrarını sürdürdüğünü kaydetti. Süreçte örgütün de zaman zaman tepki vermesinin doğal olduğunun altını çizen Akkuş, bir iki gün içinde ittifakla ilgili sonucun ortaya çıkacağını da kaydetti. 16 Ocak’ta yapılacak PM’de adayların tamamen açıklanmış olacağını anlatan Akkuş, süreci en iyi şekilde yürütmenin gayreti içinde olduklarını kaydetti.

Türkeş’in ismi Bursa’da yaşayacak!

Türk milliyetçilerinin Başbuğ’u Alparslan Türkeş’in isminin Osmangazi’de bir caddeye verilmesi için MHP Osmangazi Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Cemil Aydın’ın yıllardır sürdürdüğü mücadele sonuç verdi. 09 Ocak 2019 Çarşamba günü yapılan meclis toplantısında Yunuseli ve Güneştepe Mahallelerini kapsayan 20 metre genişliğinde bin 530 metre uzunluğundaki caddeye Alparslan Türkeş ismi verildi. Böylece Türk siyasi tarihinin en önemli simalarından biri olan Alparslan Türkeş’in ismi Bursa’da da yaşatılmış oldu. Atılan adım AK Parti MHP arasında kurulan Cumhur ittifakı ruhuna da çok yakışmış oldu.

 

İlginizi Çekebilir

Tedaviyi yarım bırakmak kabul edilemez!

Öncelikle sağlık hizmeti paraya tahvil edilebilecek bir hizmet değildir. Doktorluk mesleği de aynı. Bu nedenle ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir