Çocuklar ölmesin!

Savaşta çocuk olmak…

Ölsün kötü olan ne varsa ya da kötü bildiklerimiz. Ölsün unvanlarımız, şan, şöhret, para… Ölsün bu alemde saltanat ama ölmesin çocuklar. Çünkü onların minicik elleri ve ufacık yürekleri var.

Niçin bu minik ellere, minik kalplere kıyılıyor? Tabi ki para, güç ve sınırlar…

Diyecek söz yok aslında bu konuda. İşte bu üç neden yüzünden savaşlar yapılıyor ve binlerce çocuk ölüyor.

Hani derler ya ‘herkesin kalbi yumruğu kadardır’ diye. Birde o ölen miniklerin yumruğunu ve yüreğini düşünün, mini minnacık.

Ben onları filmlerden, Irak’tan, Filistin’den, Afganistan’dan, Suriye’den tanıyorum…

Onlar savaş nedir, neden yapılır bilmezler.

Hani hep karşımıza çıkar ya tel örgülerin arkasında umutla bakan çocuk fotoğrafları. Onlar tel örgülerin arkasındayken, kendilerinden habersiz büyük bombaların onları öldüreceğini bilmezler. Onların anneleri ölür, babaları ölür.  Bunu da o yaşlarda bu oyunun bir parçası zannederler.

Hayata 1-0 yenik başlar savaşın çocukları,  hastalanıp ölürler ya da sevgi yerine korku kaplayan gözlerle hayata devam ederler.

Bir yerde okumuştum, savaşa şahit olan minik Aya anlatıyordu: “Annem dışarı çıkmamamıza, renkli elbiseler giymemize izin vermiyordu. Hep evde oturuyorduk. Uçaklar gelip köyü bombalayıp gidiyordu. Onlar gidince dışarı çıkıp oynuyorduk.”

Yine başka bir yerde okuduğum ve çok etkilendiğim, ismini hatırlamadığım çocuk. O da Suriyeli… Bombardıman sonucu şans eseri kurtulan küçücük bir yavru… Derme çatma bir hasta odasına getiriliyor… Etrafında gönüllü doktorlar… Kan kaybediyor ve doktor tam müdahale edecekken o minicik kız çocuğu doktora pijamasını kesmesin diye yalvarıyor. ‘Doktor amca lütfen pijamamı kesme, o yeni’  doktor ‘kesmiyorum’ dese de o yalvarmaya ve ağlamaya devam ediyor ve  “Annem bugün de bir şey olmadı diye sevinmişti, çok sevindiği için mi böyle oldu amca” diyor…

 

Ufacık bir çocuğun dokunduğu son oyuncağın mermi olması affedilebilir mi? Bir daha misket oynayamaması, kalem tutamaması, resim yapamaması affedilebilir mi?

Adı konmuş konmamış tüm savaşlara lanet olsun, sebebine ne isim veriliyorsa verilsin! Çocuklar ölmesin!

 

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir