Danıştay 6. Dairesi imar planlarının iptalini onayladı: Central Balat arapsaçına döndü!

Görevden el çektirilen Recep Altepe döneminde Mudanya yolu Balat Kavşağı’ndaki Teknik Malzeme fabrikasının yerine kentsel dönüşüme alınarak 42 katlı olarak inşa edilen ve Bursa Bölge İdare Mahkemesi tarafından 6 defa iptal edilen Central Balat Projesi planlarının iptalini Danıştay da onayladı. Böylece projenin tamamı kaçak duruma düşerken, şimdi gözler göğe yükselen bu binalarla ilgili ne yapılacağına çevrildi. 

Danıştay 6. Dairesi imar planlarının iptalini onayladı: Central Balat arapsaçına döndü!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentsel dönüşümü teşvik ekmek amacıyla çıkardığı yönetmeliklere aykırı şekilde görevden el çektirilen önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe döneminde yapılan kentsel dönüşümlerle ilgili sorunlar devam ediyor.  Mahkeme kararlarının ardından yapılan yeni planların da kanunlara uygun olmadığı belirtilirken, yönetmelik kuralları göz ardı edilerek verilen 0.50 emsal ve göz yumulan yükseklik ile plan dışı imalatlarla ilgili tartışmalar sürüyor. Sosyal donatı alanlarını bile bırakmadan yapılan inşaatlarla ilgili yargı süreçleri de devam ediyor. 


DANIŞTAY DA YANLIŞA GEÇİT VERMEDİ
Doğanbey TOKİ, Korupark gibi birçok yanlışın yanına 2015 yılında eklenen Central Balat, kentsel dönüşüm kapsamına alınarak ticari alan ve konut alanı olarak imara işlendi. Bursa’nın en yüksek kuleleri olan Central Balat Projesi’nin planları tam 6 kez iptal oldu. Mahkeme kararlarına rağmen aynı planların meclislerden geçirilmesi ile kitabına uydurulmak istenen Orhan Holding’e ait Central Balat Projesi’nde son sözü Danıştay söyledi. Bölge İdare Mahkemesi’nin planları iptal etmesinin ardından Danıştay’a itiraz eden yüklenici firma, burada da istediğini elde edemedi ve Danıştay 6. Dairesi plan iptallerini onadı. Danıştay’ın verdiği kararla Central Balat’ın inşa edildiği arazinin statüsü ilk baştaki haline yani Teknik Malzeme Fabrikası’ndaki imara dönmüş oldu. 


MECLİS GÜNDEMİNE SERT TARTIŞMA
Önceki gün gerçekleştirilen Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı ilk birleşiminde de Central Balat Projesi tartışmalara neden oldu. Mecliste söz alan CHP’li üye Ercan Korkmaz, 2015 yılından beri 6 defa planı iptal olan Central Balat Projesi ile ilgili meclis üyelerinin yargılandığına dikkati çekerek, “Ben ve meclis üyesi arkadaşlar şimdi komisyondan gelen imar planını onlara güvenerek onaylıyoruz. İtimat ediyoruz. Sonuçta meslek hayatımda bir disiplin soruşturmam yok ama burada yargılanıyorum. Bizim genel başkan çıkıp Bursa’da böyle bir bina var açıklamasını yapıyor.  Şehrin göbeğinde böyle bir yapı var. Yapı kullanma izni istiyor. Vermiyorlar. Mahkemeye gidiyor reddoluyor. Peki, biz Bursa’nın gözü önünde bunu niye yaptırdık” ifadelerini kullandı. Kendi partisi belediyesinin ve meclis üyelerinin de bu süreçte yanlış yaptığını kabul eden Korkmaz, “Biz bugün baktığımızda bazı projelerde maalesef biz meclis üyelerinin belediye başkanlarının ortaklığında bazı mimarlık şirketlerinin projelerini çizdiğini görüyoruz. Ve o projelerin ruhsat alamadığını görüyoruz. Böyle siyaset olmaz.”dedi. Korkmaz, “2015 yılından beri Büyükşehir, ilçe belediye başkanları,  meclis üyeleri soruşturma geçirmiş bu konuyla ilgili. Bu inşaatla ilgili olarak 2022’de yargılanıyorsak, mahkemenin iptal ettiği konuda düzenleme yapamıyorsak, komisyonların görevini tam anlamıyla yaptığı konusunda endişem var. Aynı sorun İNTAM’da da var. İşletmeci İNTAM’a da gömülmüş. Kanuna uygunsa yasalara uygunsa gelir geçer değerlendiririz. Aksi durumda komisyonlar meclis üyelerinin ve belediye başkanlarını yargılanacakları kararları geçirmemeli.” ifadelerini kullandı. 


“BİNLERCE MAĞDUR VAR”
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da, bu projenin planlamanın tam 6 defa iptal edildiğine dikkati çekerken, “Altı kere bozulmuş altı kere yeniden onaylanmış. 0.50 emsalle ilgili hatalar yapılmış. Birileri bu durumda kaçıp belediye yanlış yaptı dedi ancak vaka var ortada. Binlerce mağdur var: Onların da sorunlarını çözmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı. AK Partili Meclis Üyesi Aslıhan Köse de bahse konu tartışmanın Central Balat üzerinde yoğunlaşmasına rağmen 189 dosyanın çözülmesi için kararlar aldıklarını vurguladı. Tamamında aynı uygulamayı yaptıklarını da değinen Köse,  “Central Balat tanımlama planı konut artı ticariydi.  Buradaki ilave konutlar için 4 bin 200 metrekare sosyal donatı alanı oluşturuldu. Dava donatı terkleriyle ilgili değil donatı terkleri uygun şekilde yapılmıştır.” dedi. Yargılanma noktasında olayın 2015’e kadar sürecinin olduğunu ve 2019-2024 dönemindeki meclisin sadece son planla ilgili yargılandığını anlatan Aktaş, “Bu dönemde asla sıkıntı olacak hiçbir işin altına imza atılmadığını söyleyeyim. Yarın bu görevlerimiz bittiğinde çay içerken bana diyeceksiniz ki sağ olun başkanım tertemiz bir dönem geçirdik.” ifadelerini kullandı. 


“YIKABİLİYORSAK YIKALIM”
Central Balat Projesi konusunda 6 defa plan değişikliği yapıldığını söyleyen Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de, odalarla yapılan toplantılarda bir uzlaşıya varıldığını ve yeşil alanların bırakılması kaydıyla dava açmayacaklarını ifade ettiklerini aktardı.  Kentsel dönüşüm konusunun çok büyük sorun olduğunu bunun da yüzde 95’inin bu ilçede yapıldığını anlatan Turgay Erdem, tek imzalarla planlar olduğunu ve bunun da sorunu çözmek adına yapıldığını savundu. Önceki dönemdeki kentsel dönüşüm planlarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetki verdiği konuların uygulanmadığını ve mahkemelerden iptal edildiğini aktaran Erdem, hala 20-25 tane yıkılıp yapılmayan siteler olduğunu insanların 7 yıldır evsiz kaldığını vurguladı. Central Balat’ta yanlış kentsel dönüşüm planını onaylatmaktan başka sorun olmadığını, yükseklik sorunu dışında başkaca imar sorunu olmadığını savunurken, sosyal donatı alanı oluşturulduğunu, genel başkanlarının burayı gündeme getirmesi nedeniyle burada adım atılmadığını da savundu. Erdem, sorunu yine Büyükşehir Meclisi’nde çözümlenmesi gerektiğini vurgularken, Büyükşehir yönetiminin Genel başkanın gündeme getirmesi nedeniyle bu duruma yanaşmadığını ancak sorunu yarın tazminatlara neden olabileceğini, mahkemenin uzun sürmesiyle bu tazminatları daha sonra gelecek yönetimlerin ödemek durumumda kalabileceğini aktardı. Erdem, “Yıkılması gerektiğini düşünüyorsanız buyurun buna da burada karar verip yıkalım. Ancak daha önce plana evet diyen arkadaşların burada da aynı kararlılığı göstermesini beklediğimi de ifade etmeliyim.” dedi. 


AYRADİLLİ’DEN İTİRAF GİBİ AÇIKLAMA
CHP Grup Sözcüsü Osman Ayradilli’de 2014-2019 dönemi kentsel dönüşüm planlarının tamamını mahkemelerin iptal ettiğini belirtirken, bugünkü yönetimin de çarpık çurpuk yeşil alanlar ilan ettiğini, bu planların da tekrar iptal olacağını anlattı. Ayrılması gereken mekânsal planlar bir tanesi ayrılmamıştır hepsinde suç işlenmiştir. Ayradilli, “Asıl bu karaları 2014-2019 alındı.  İmar komisyonundan çıkıyor rapor direk 5 dakika sonra meclise geliyor. Bu kadar insan mağdur olmasın diye lanet olsun dedik zımnen olumlu oy kullandık.  Geçmiş döneminin bilhassa belediye başkanının kente yaptığı suçlardan biridir. İmar komisyonu olan arkadaşların da tabi.  Tümü iptal olur. Hepsi mahkemeye verilsin alayı iptal olur.” dedi. 


(Alpaslan YILDIZ)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19