DSİ, kuraklık nedeniyle risk altında olan gölden su alınmasını kısıtladı: İznik Gölü için ilk müdahale!

Kuraklık nedeniyle yaşanan çekilme sonrasında sürekli gündeme gelen İznik Gölü’nden Gemlik Gübre fabrikasına çekilen suya Devlet Su İşleri Kısıtlama getirdi. Öte yandan kuraklık barajlarda da etkisini gösterirken, Doğancı ve Nilüfer Barajları da alarm veriyor. 

İznik Gölü’nde su seviyesinin kritik eşiğin de altına düştüğünü tespit eden DSİ, Gemlik Gübre fabrikasına gönderdiği İVEDİ imzalı yazıda Gemlik Gübre’nin fabrikadaki amonyum tanklarının soğutma işlemi için gerekli olan suyun farklı yollardan temin edilmesi için bir an önce önlem alınması talimatı verildi. Öte yandan Orhangazi’de Gölyaka sahilinde yer alan pompa istasyonunda geçen yaz döneminde Gemlik Gübre’nin yaptığı çalışmada bölgeye yeni pompa yerleştirildiği ve bu pompaların da 30 Kasım tarihine kadar sökülmesi gerektiği de resmi yazı ile Gemlik Gübre’ye bildirdi.


“FABRİKAYA GİDEN SUYU KESME YETKİMİZ VAR”
Alınan bilgilere göre geçtiğimiz günlerde Devlet Su İşleri Bursa 1.Bölge Müdürlüğü’nün Gemlik Gübre Fabrikasına resmi bir yazı göndererek Göl Seviyesindeki durumu gözler önüne koyduğu ve bu nedenle de farklı önlemler alınmasının zorunlu hale geldiği belirtildi. DSİ 1.Bölge Müdürlüğü’nden Gemlik Gübre’ye gönderilen yazıda geçtiğimiz yıllarda yapılan yeni protokole atıfta bulunarak Göldeki su seviyesinin kritik seviyelere ulaşması durumunda DSİ’nin Gemlik Gübre’ye giden suyu tek taraflı olarak kesme yetkisi olduğu hatırlatılarak şu anda göldeki su seviyesinin kritik bir seviyede olmasından dolayı önümüzdeki günlerde DSİ’nin gölden fabrikaya gidecek olan suyu kesme yetkisi olduğu vurgulandı. Buna istinaden de fabrikanın işletmedeki amonyak tanklarının soğutma işleminde kullanacağı suyu farklı yerlerden temin etmesi ve bu konuda da önlem alınması gerektiği ifade edildi.


GÖL SEVİYESİ KRİTİK EŞİĞİN ALTINA DÜŞTÜ
DSİ’den fabrikaya gönderilen yazıda Göl Su seviyesinin maksimum 85,50 metre olması gerektiği, en düşük seviyenin ise 83,30 olması gerektiği belirtilerek, DSİ teknik ekiplerinin incelemesi sonucunda göldeki su seviyesinin şu an itibarı ile 82,96 metre seviyesinde olduğu tespit edildiğinden gölden kullanılan suyun derhal durdurulması gerektiğine de vurgu yapıldı. Ayrıca DSİ’nin resmi yazısında göldeki su seviyesinin bu noktalarda olması halinde gelecek yıl tarımsal sulamanın dahi riske girebileceğine de vurgu yapıldı.


YENİ POMPALAR USULSÜZ YERLEŞTİRİLMİŞ
DSİ’nin Gemlik Gübre’ye gönderdiği yazıda ayrıca Fabrikanın Orhangazi’de Göl sahilinde yer alan Pompa istasyonunda geçtiğimiz yaz döneminde yaptığı çalışmaların da usulsüz olduğu ortaya çıktı. Buna göre DSİ’nin fabrikaya yazdığı yazıda burada yapılan çalışma ile pompa istasyonuna yapılan yaklaşım kanalı ile yeni pompalar aracılığı ile su çekimi yapıldığı bu nedenle açılan bu yeni pompaların da 30 Kasım tarihine kadar kaldırılması aksi halde kolluk kuvvetleri tarafından kaldırılacağı da vurgulandı.


Barajlar alarm veriyor
Kurkalığın etkili olduğu Bursa’da şehrin su ihtiyacının yüzde 85’ini karşılayan Doğancı ve Nilüfer barajları alarm veriyor.
Bursa’nın su ihtiyacını karşılayan Doğancı Barajı’nda doluluk oranı yüzde 35’e düşerken, Nilüfer Barajı’nda ise su oranı yüzde 2 civarlarına kadar düştü. Nilüfer Barajı’ndaki suyun tamamı geçtiğimiz günlerde Doğancı Barajı’na aktarıldı. Nilüfer Barajı yıllık 60 milyon, Doğancı ise 125 milyon metreküp su tutuyor. İklim değişikliğine bağlı kuraklık etkisini hissettirirken, Bursa’da yağışlar olmazsa bir aylık suyun kaldığı öğrenildi. Susuzluk probleminin yaşanmaması için Bursa Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere ilgili kurumlar tedbirlerini arttırdı. Öte yandan Uludağ'da önümüzdeki haftadan itibaren kar yağışının beklendiği belirtildi
 

İhlas Haber Ajansı ( İHA )

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2022, 22:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19