Ekmeğin AR-GE merkezini kurdular!

Mesleki teknik eğitime son yıllarda verilen destek ve sağlanan imkanlar, bu okullarda üst üste başarıların gelmesini de sağlıyor. Bursa’da faaliyet gösteren mesleki ve teknik eğitim kurumları, her gün yeni bir başarıya imza atarken, eğitim, üretim ve geliştirme noktasında adeta parmak ısırtıyorlar.  İşte onlardan biri olan Şehit Erol Olçok Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde açılan ve "Kampüs Fırını" adıyla marka tescili yapılan fırın, sektör için "Ar-Ge merkezi" gibi çalışıyor. 

Ekmeğin AR-GE merkezini kurdular!

Şehit Erol Olçok Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde açılan "Kampüs Fırını" adıyla marka tescili yapılan fırın ve yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, "Türkiye'de ve dünyada ekmeğin Ar-Ge'sini yapabilmek, bu alanda Türkiye'deki çalışmaları uluslararası normlara taşıyabilmek, gastronomi alanında Türkiye başta olmak üzere dünyada önemli bir yere sahip olabilmek adına öğrenciler yetiştiriyoruz" dedi. 


Yiyecek İçecek Hizmetleri ile Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanlarında faaliyet gösteren ve mezunlarının çoğu sektörde istihdam edilen lisede, ekmek üretimi konusunda araştırmalar yapılıyor. Okulda sektörün önde gelen ustaları da dersler veriyor. Geleneksel ekmek yapımından, ekmeğin tarihçesi ve dünyadaki yerine birçok konu üzerinde çalışılan okulun fırınında deneme amaçlı ekmek üretimleri de gerçekleştiriliyor.


YETİŞMİŞ İNSANA İHTİYAÇ VAR
İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, AA muhabirine, okulda açılan fırının marka tescilinin yapıldığını söyledi. Bu fırını, Milli Eğitim Bakanlığının fikri mülkiyet seferberliğine uygun oluşturduklarını belirten Gür, "Burası ekmek üretimiyle ilgili bir Ar-Ge merkezi. Türkiye'de ve dünyada bu alanda yetişmiş insanların nasıl yetiştiğiyle ilgili yiyecek içecek alanı öğretmenlerimiz başta olmak üzere çok geniş araştırmalar yaptık. Dünya ve Türkiye'deki ekmek üretimiyle ilgili sektörü incelediğimizde gerçekten bu alanda yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulduğunu tespit ettik." dedi.


NİTELİKLİ İNSAN GÜCÜNÜ SEKTÖRLE BİRLİKTE YETİŞTİRİYOR
Gür, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in de girişimleriyle Bursa'da ekmek üretmeyi bilen öğrenciler yetiştirmek istediklerini dile getirdi. Milli ekonomiye katkı sağlayan, ekmek ve ekmek üretiminin manevi değerinin de işin içinde bulunduğu, bu değerlere uygun bir nesil yetiştirebilmek için fırında eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüreceklerini anlatan Gür, "Kampüs Fırını ve ekmek üretim tesisimizdeki en önemli hususlardan biri, özellikle sektörle iş birliği yaparak Bakanlığımızın eğitim, üretim, istihdam iş birliğine uygun bir yaklaşımla sektörün istediği nitelikli insan gücünü sektörle birlikte yetiştirmek üzerine çalışmalarımız devam ediyor." ifadesini kullandı.


HAMUR HAZIRLAMA VE PİŞİRME MAKİNELERİ DE MESLEK LİSESİNDEN
Serkan Gür, fırındaki makinelerin Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince üretildiğini belirtti. Milli Eğitim Bakanlığının ülke genelinde ekmek üretimiyle ilgili sektörün istediği iş gücünü oluşturabilmeyi amaçladığını vurgulayan Gür, şöyle konuştu: "Bütün alanlarda hem üretmeyi bilen hem de sektörle iş birliği içinde olan öğrenciler yetiştiriyoruz. Ekmeğin bütün çeşitleri üzerinde Türkiye'de ve dünyada ekmeğin Ar-Ge'sini yapabilmek, bu alanda Türkiye'deki çalışmaları uluslararası normlara taşıyabilmek, aynı zamanda gastronomi alanında Türkiye başta olmak üzere dünyada önemli bir yere sahip olabilmek adına öğrenciler yetiştiriyoruz. Ar-Ge merkezimizde her gün yiyecek içecek alanı öğretmenlerimizle ekmek ile ilgili ekmek üretimiyle ilgili çok önemli çalışmalar gerçekleştirecekler. Bursa'da fırıncılarımız bize çok destek oldular, hepsine teşekkür ediyorum. Ustalarımıza, kalfalarımıza, fırıncılık sektöründeki duayenlere okulumuza gelip öğrencilerimize bu alanla ilgili gelişmeleri aktarmalarını özellikle rica ediyorum, kendilerini okulumuza davet ediyorum."

Anadolu Ajansı ( AA )

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19