SON DAKİKA
Hava Durumu

Erdoğan: “Biz Bursa’ya aşığız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bursa yatırıma bakar, esere bakar, hizmete bakar, projeye bakar, velhasıl Bursa icraata bakar. Biz Bursa’ya aşığız. Durmak yok, yola devam” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 28.03.2024 22:55
Haber Güncellenme Tarihi: 28.03.2024 22:55
Kaynak: Bülten
Erdoğan: “Biz Bursa’ya aşığız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bursa Gökdere Meydanı’nda düzenlenen mitingde alanı hınca hınç dolduran binlerce Bursalıya seslendi. “Ulu çınarlarca tarihim sende. Bahtım, bereketim, tarihim sende. Üç kıtada hüküm sürdüm sayende. Tende can, gönülde sevdamsın Bursa. Cihanda en güzel rüyamsın Bursa” dizeleriyle konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bursa nasıl Balkanlardan Kafkaslara başı dara düşen her kardeşimize kucak açmışsa, biz de bu coğrafyalarla bağlarımızı daima güçlendiriyoruz” diye konuştu.


Bursa’nın sanayi ve tarım üretiminin gücüyle dünyaya nam saldığı gibi kendilerini de ekonomide ve diplomaside aynı kucaklayıcılığı sergilediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14-28 Mayıs seçimlerinde Cumhur İttifakında milletvekilliğinde yüzde 52, Cumhurbaşkanlığında yüzde 55 destek için Bursalılara teşekkür etti. Bursa türküsündeki, ‘Ak buğdayım buğdayım, sereyim gurudayım, senin güzel dilini, ben nasıl unutayım’ dizelerini okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bursa’yla birlikte Türkiye yüzyılına hazırlanıyoruz. Türkiye yüzyılı şehirlerimizin inşasını Bursa’nın yol arkadaşlığında yapmak istiyoruz. Biz biliyoruz ki Bursa’nın boş lafla, palavrayla, yalanla, dolanla işi olmaz. Çünkü Bursa emeğin, alın terinin, üretimin şehridir. Bursa yatırıma bakar, esere bakar, hizmete bakar, projeye bakar, velhasıl Bursa icraata bakar. Dolayısıyla Türkiye yüzyılı yolculuğumuzda bizi en iyi anlayacak olan Bursa’dır” dedi.


Bursa’nın ilk yerli markamız Togg fabrikası başta olmak üzere ülkemizin prestij eserlerine ev sahipliği yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Allah vergisi büyüleyici güzellikleriyle, medeniyetlerin mirası eşsiz birikimiyle, vakur insanıyla Bursa’ya da böylesinin yakışacağını söyledi. Bursa’nın 31 Mart’taki tercihiyle bu duruşunu büyükşehirde ve ilçelerde belediye yönetimlerine de yansıtacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bursa’ya güveniyorum. Biz de belediye başkanlarımızla el ele verip, Bursa’nın önünde yeni bir dönem açmayı planlıyoruz. Öyleyse şimdi buradan öyle bir ses verin ki, Marmara’nın karşı kıyılarından bile duyulsun. Bursa; Emirsultan Hazretleri’nin, Üftade Hazretleri’nin şehri. Bursa; Eşrefoğlu’nun Süleyman Çelebi’nin şehri. Bursa; Uludağ gibi yüze bereketli ovaları gibi dingin. Bursa; sanayinin, ticaretin, tarımın, turizmin iftiharı. Ramazan’ın bayramı gelmeden inşallah 31 Mart’ta milli irade bayramına kavuşacağız. Bizleri Ramazan-ı Şerif’e eriştiren Rabbimizden sağlıkla, huzurla, esenlikle bayrama da ulaştırmasını niyaz ediyorum. Kadir Gecenizi ve bayramınızı şimdiden tebrik ediyorum” diye konuştu. 


“HANLAR BÖLGESİ, ADETA AÇIK HAVA MÜZESİ”
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın destekleriyle şehre kazandırdığı Hanlar Bölgesi Projesine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hanlar bölgesi. 14 han bir bedesten 13 açık çarşı, 7 üstü örtülü çarşı, 11 kapalı çarşı, 4 pazar alanı, 21 cami, 177 sivil mimarlık örneği yapı, 1 okul ve 3 türbesi ile adeta bir açık hava müzesidir. Bursa’daki Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesini eski ihtişamına kavuşturacak bir projeyi hayata geçiriyoruz. Ulucami ile Hanlar bölgesi arasındaki bağlantıyı güçlendirecek bu projeyle Bursa’ya 3 yeni meydan, 9 bin metrekare yeşil alan, 12 bin 500 metrekarelik yeraltı kapalı otoparkı kazandırıyoruz. Yeri kaybolan Sağrıcı Sungur Mescidi’nin duvarlarını ve hazire alanlarını bularak yeniden ihya edip ibadete açtık. Bursa’daki 11 millet bahçesi projesinden 7’sinin yapımını tamamladık. Dünya Göçebe Oyunları Millet Bahçesi’nin yapımına devam ediyoruz. Üçünün proje çalışmaları sürüyor” diye konuştu.
Ulaştırmada 200 kilometreden devraldıkları bölünmüş yol uzunluğunu 608 kilometreye çıkarttıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nun yanı sıra diğer yatırımlarla şehrimizi ilçeleriyle ve diğer illerle konforlu bir ulaşım ağına kavuşturduk. Bu ay açtığımız Yenişehir-Bilecik bölünmüş yoluyla seyahat süresi 50 dakikadan 25 dakikaya indi. Mudanya-Gemlik yolunu, Çalı yolunun ikinci etabını, Doğancı tünelini, İznik Çevre yolunu bu sene bitiriyoruz. Dursunbey-Tavşanlı yolunu, Gemlik-Armutlu-Çınarçık-Yalova yolunu seneye tamamlıyoruz. Şehrimizi, ülkemizin hızlı tren ağına bağlayacak Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli hattının inşasına devam ediyoruz. Biten etapları hizmete açmaya başladık. Bursa’ya 24 baraj, 3 içme suyu tesisi, 47 sulama tesisi, 5 arazi toplulaştırma projesi, 21 taşkın koruma tesisi, 17 gölet, 9 yeraltı depolama tesisi ve 12 HES kazandırdık. İznik Barajı, Karacabey Gölecik Barajı, İnegöl Hocaköy Barajları ile Yeşildere Barajı sulamasının yapımına devam ediyoruz. Bursa’da 568 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. İnşa safhasındakilerle 59 bin dekar araziyi daha sulayacağız. Bursalı çiftçilerimize 43 milyar lirayı aşkın tarımsal hibe desteği verdik. Türkiye’nin otomobili TOGG’a ev sahipliği yapan Bursa’ya 8 yeni organize sanayi bölgesi, 3 endüstri bölgesi, 3 teknokent, 132 araştırma-geliştirme merkezi, 31 tasarım merkezi kurduk. Şehrimizdeki aktif sigortalı sayısı 514 binden 1 milyon 100 bin seviyesine çıktı. İstihdamı desteklemek için Bursalı işverenlerimize 27 milyar lira tutarında prim desteği sağladık. Enerjide abone sayısı 1 milyon 113 bin olan Bursa’nın tüm ilçelerine doğalgaz arzını sağladık. Biz Bursa’ya aşığız. Durmak yok, yola devam” dedi. 


AKTAŞ: “DAHA YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Alinur Aktaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı evliyalar ve padişahlar şehri Bursa’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Zor bir dönemi geride bıraktıklarını anlatan Başkan Alinur Aktaş, “Allah’a hamdolsun çalıştık, koşturduk. Heyecanımızı, derdimizi, yeni dönem vizyonumuzu, şehrimizin beklentilerini mahalle mahalle gezerek anlattık. Birileri alana daha yeni çıktı ama bizler alanlardan hiç geri durmadık. Hep sahadaydık. Birileri proje anlatırken, biz onları çoktan yaptık. ‘Kentsel dönüşüm’ diyorlar ama şükürler olsun bizler kentsel dönüşümler yapıyoruz. ‘Anaokulu’ diyorlar, 33 tane ana kucağı açtık. ‘Gençlik merkezleri’ diyorlar, 16 tane gençlik merkezi açtık. Daha yapacağımız çok işler var. Dünya liderimiz, Cumhurbaşkanımız, belediyecilikte duayen olmuş bir isimdir. Onunla beraber yol yürüyoruz. Şehrin her bir karışı, garibi, engellisi, ihtiyaç sahibi hepsi başımızın tacıdır. Kadınlarımızı, gençlerimizi, çocuklarımızı velhasıl şehrin tüm katmanlarını önceleyen önemli projeleri hayata geçirdik. Bitti mi? Hayır. Daha yapacak çok işimiz var. Cumhurbaşkanımızın bu millete vaat ettiği konular var. Yeni dönemde emeklileri, gençleri, kadınları, ihtiyaç sahiplerini önceleyen harika projeleri hayata geçireceğiz. 31 Mart akşamı inşallah Cumhur İttifakı bayrağını Bursa’ya tekrar dikeceğiz” diye konuştu.
 

Kaynak: Bülten

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.