FETÖ’cü İzgün’e ceza yağdı

-Fetih BAĞCI

Kurban bayramından 10 gün önce kesim yapan ve etleri de kendi şirketinde malzeme olarak kullanan FETÖ’nün yemek şirketi İzgün Gıda yöneticilerine yargılandıkları Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ceza yağdı.

FETÖ’nün yemek şirketi olduğunu duyurduğumuz ve Bank Asya, Bylock, kurban etlerinin usulsüz kesimi ve kullanımı dosyalarını Şehir Gazetesinin gündeme getirdiğiİzgün Gıda’nın yöneticileri hakkında Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi kararını açıkladı. Mahkeme kararına göre; Necmettin Çakmak, Muhittin Serdar Durmuşlar, Sadettin Dağlı ve Erhan Sever hakkında açılan davalarda  Silahlı Terör Örgütü’tüne üye olmak suçlarından sanıklar ayrı ayrı 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Diğer tutuklu sanıklar Erhan Sever, Sadettin Dağlı, Muhittin Serdar Durmuşlar ve Necmettin Çakmak  hakkında mahkeme sanıkların tahliye taleplerini reddetti  FETÖ/PDY üyesi ve örgütün talimatlarını yerine getirdikleri gerekçesiyle yurtdışına kaçma ihtimali bulunan sanıklar hakkında mahkeme tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Hüseyin Topuk, Yaşar Köse, İkram Dinler, Üzeyir Demir, Mustafa Bulut ve Orhan Çelik’in Silahlı Terör Örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle sanıkların eylem yoğunluğunu göze alarak  sanıklara ayrı ayrı 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Öte yandan firari sanıklar Hüseyin Topuk, İkram Dinler, Mustafa Bulut ve Orhan Çelik hakkında mahkeme yakalama kararı çıkartırken Yaşar Köse’nin tahliye talebini reddederek tutukluluk halinin devamına karar verdi. Üzeyir Demir’in yaşı ve sağlık durumunu dikkate alan mahkeme adli kontrol kararının devamına hükmetti. Murat Karapınar’ın Silahlı terör örgütü üyesi olmak suçundan sanığın yurt dışına çıkmama şeklindeki adli kontrol kararının devamına ve 6 yıl 10 ay 5 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

FETÖ’NÜN ÇANTACISI DA CEZALANDIRILACAK

Yemeklerin İzgün Gıdadan alınması ve FETÖ’nün yayın organı Zaman Gazetesine abone olunması için şirketlere baskı yaptığı daha evvel de haberlere konu olan Hakan Yaman ve İlke İşçen silahlı terör örgütü olmak suçu sabit görülerek 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmalarına karar verildi. Örgüte bilerek ve isteyerek yardım ettiği kanaati ortaya çıkan Erkan Doğruyol’un ise 3 yıl 9 ay, Mehmet Akif Ersoy ve Muhsin Akbaş’ın 3 yıl 1 ay 15 gün, Cihat Karademir, Mehmet Eyice ve Talha Enç’in 2 yıl 1 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi.

İZGÜN İDDİALARINI 3 YIL EVVEL DUYURMUŞTUK!

İzgün Gıda’ya yönelik iddialar 27 Nisan 2015 tarihinde Şehir gazetesi tarafından gündeme taşınmıştı. Bursa Cumhuriyet Savcısı İbrahim Karakaş, Bank Asya Yıldırım şubesinde gerçekleştirdiği ve bankanın kriptolarının çözülmesini sağlayan soruşturma sonrasında FETÖ şirketlerine dair incelemeleri duyurmuştuk. O tarihlerde, İzgün Gıda’nın DOSAB’daki merkez ofisine ve FSM Bulvarı’ndaki mali müşavirlik bürosuna, şirketin alt kuruluşu Yeşil Konak Restoran’abaskın düzenlenerek “ihaleye fesat karıştırıldığı” araştırılmış ve ilerleyen süreçte, himmet ve kurban vekaletlerinin kişisel çıkarlar için kullanıldığı ortaya çıkmıştı.

BAYRAMDAN ÖNCE KURBAN KESTİLER

Muhafazakâr insanlardan kurban parası toplayan FETÖ/PDY örgütünün, Kurban Bayramı’nın 10 gün öncesinden başlayarak hayvanları kestirip, etleri de İzgün’ün soğuk hava deposuna koyduğu ortaya çıkmıştı. Vatandaşların kurban alınması için verdiği çekleri ciro etmeden İzgün firmasının kasasına koyan paralel örgüt, İslami kuralları hiçe sayarak hayvanları bayramdan 10 gün öncesinden itibaren kestirmiş.Bilirkişi heyetinin hazırladığı rapora göre okullar, dernekler, bir kısım şirketler veya bu şirketlere bağılı olarak çalışan veya bunlar adına hareket eden üçüncü kişilerden kurban parası, bağış, burs, zekât, fitre, himmet adı altında toplanan nakit ya da çekler İzgün Gıda Turizm Taşımacılık Temizlik Güvenlik Mobilya Sanayi Ticaret Anonim Şirketi’ne aktarılıyor. Paranın kontrolü İzgün Gıda’ya bırakılmıştı. Balıkesir’de İzgün adına kesimleri yapan firmanın sahibi Kadir Bay’ın işyerinde yapılan incelemelerde ise, 2012 yılında Kurban Bayramı’nın 24 Ekim’e denk gelmesine rağmen İzgün adına 12 Ekim tarihinden itibaren kesim yapıldığı ortaya çıktı. İzgün A.Ş, 2013 yılı Kurban Bayramından önceki bir hafta içinde Kadir Bay’dan 473 büyükbaş hayvana ilişkin 140.668 kilo et alımında bulunduğu ve karşılığında 2 milyon 377 bin 289 lira alacak ortaya çıktığı ortaya koyuldu.

“YEMEĞİ İZGÜN’DEN AL, ZAMAN OKU” BASKISI YAPTILAR

İzgün A.Ş. operasyonu kapsamında ifadesi alınan Bursam Et Entegre Sanayi Ticaret Ltd. Şti ‘nin Müdürü Tuncay Selmen’in yaptığı açıklamalarda ise İzgün firmasının yetkililerinden Necmettin Çakmak’la ilgili şu ifadeler yer alıyordu: “Bu süreçte kendi yanında getirmiş olduğu Hakan Yaman isimli şahsın şirketin satıl alma müdürü olduğunu belirterek, benimle tanıştırdı. Hakan Yaman’ın İzgün Yemek Sanayinin tüm et alım organizasyonlarını yapan isim olduğunu zaman içinde öğrendim. Necmettin Çakmak, yine zaman zaman Fetullah Gülen yapılanmasının sohbet toplantılarını davet ederek Zaman Gazetesi’ne abone olmamı istedi. Fakat ne toplantılara gittim ne de abone oldum.”
 

 

İlginizi Çekebilir

Şehit Savcı Kiraz’ın faillerine istenen cezalar belli oldu

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesine ilişkin davada 2 sanığın ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir