SON DAKİKA
Hava Durumu

Gazze, yeryüzündeki cehennem

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail saldırıları altındaki Gazze Şeridi'nin "yeryüzündeki cehennem" olduğunu ve Refah'tan gelen görüntülerin bunu bir kez daha kanıtladığını bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 27.05.2024 20:58
Haber Güncellenme Tarihi: 27.05.2024 20:58
Kaynak: İHA
Gazze, yeryüzündeki cehennem

BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansından (UNRWA) yapılan açıklamada, İsrail ordusunun dün akşam Refah kentinde yerinden edilmiş Filistinlilerin kampını bombalamasının dehşet verici olduğu belirtildi. Refah'taki saldırıda kadın ve çocukların da olduğu çok sayıda kişinin öldüğüne dair haberler bulunduğu aktarılan açıklamada, "Gazze yeryüzündeki cehennemidir. Refah’a ait görüntüler de bunun bir başka kanıtı." ifadesine yer verildi.

Gazze'de güvenli yer kalmadığına, kimsenin güvende olmadığına ve bölgedeki UNRWA çalışanlarıyla iletişim hatlarının bulunmadığına işaret edilen açıklamada, "(UNRWA çalışanlarının) Bulundukları konumu teyit edemiyoruz, onların ve bölgeye sığınan yerinden edilmiş tüm insanların iyi durumda olup olmadıkları konusunda çok endişeliyiz." ifadesi kullanıldı. İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nın saldırıları durdurması kararı aldığı Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde dün yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarını bombalamış, saldırıda en az 40 Filistinlinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

SUSUZLUK RİSKİ BÜYÜYOR

İsrail'in Refah sınır kapısını kapatması sebebiyle bir haftadan uzun süredir merkez bölgedeki yerinden edilen kişilerin ihtiyacını karşılayan içme suyu tesislerine yakıt temin edilemedi. Deyr Belah kenti olmak başta olmak üzere merkez bölgedeki çoğu su istasyonunun faaliyetlerinin durma noktasına gelmesi krizi daha da derinleştirdi. Gazze'de sahil belediyesine ait 3 tesisten birinde müdür olan Dr. Hamad El Havir, İsrail tarafından enerjinin kesilmesiyle birlikte tesisin işletme kapasitesinin %30'a düştüğünü, iki tesisin toplamda 700 binden fazla Gazzeliye su temin ettiğini ifade etti.

Havir, "Tesisler kullanım dışı kaldığı için ve temiz suyu taşımak için gerekli yakıt bulunmadığından dolayı yerlerinden edilen insanlara su ulaştıramıyoruz. Halk temiz suya ulaşamadığı için kirli su içmeye başladı. Havaların ısınmaya başladığı bu günlerde susuzluk ciddi bir sağlık tehdidi oluşturuyor ve salgın hastalıklara davetiye çıkartıyor. Elektrik üretim birimi de yakıt yokluğu sebebiyle kullanım dışı kaldı. Gazze’de alternatif bir elektrik kaynağı olarak jeneratör kullanıyoruz ancak yakıt yetersizliğinden dolayı yeterli elektrik üretilemiyor" sözleriyle derinleşen krize dikkat çekti.

YERLİKAYA: “ÖLEN GAZZELİLER, REFAHLILAR DEĞİL, ÖLEN İNSANLIK”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Refah'ta çadır kampları bombalanıyor, bebekler, çocuklar, kadınlar, yaşlılar öldürülüyor. Ancak sadece ölen Gazzeliler, Refahlılar değil. Ölen insanlık." ifadelerini kullandı. Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından, İsrail'in, Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına düzenlediği saldırıya ilişkin paylaşımda bulundu. Yerlikaya, paylaşımında şunları kaydetti: "Güvenli bölge olarak ilan edilen Refah'ta masum Filistinli kardeşlerimiz katledilmeye, tüm dünyanın gözleri önünde soykırım suçu işlenmeye devam ediyor. Refah'ta çadır kampları bombalanıyor, bebekler, çocuklar, kadınlar, yaşlılar öldürülüyor. Ancak sadece ölen Gazzeliler, Refahlılar değil. Ölen insanlık. Çıkan yangınlarda sadece gökyüzünü kara bulutlar kaplamıyor, vicdanlar da kararıyor. Biz Türkiye olarak Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya, kulaklarını tıkayanlara Refah'tan yükselen çığlıkları duyurmaya devam edeceğiz."    

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.