İlçe başkanlarının istifası ne anlama gelir?

AK Parti’den Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak Alinur Aktaş’ın açıklanmış olmasını Bursa memnuniyetle karşıladı. Genelde olumlu havanın esmesi, Ak Parti tabanının çok rahat kabullenmesi ve tepkinin neredeyse hiç olmaması Bursa’da zaten güçlü olan AK Parti’nin seçimi rahatlıkla kazanabileceği ihtimalini güçlendirdi. Tabi ki çok ciddi hatalar yapılmazsa.

Bunun böyle olması açıklanmamış olan ilçe teşkilatlarını harekete geçirdi. Büyük Şehri kazanmak demek, netice de özellikle şu anda Ak Partinin elinde olan ilçelerin de tekrar rahatlıkla kazanabileceği ihtimalini güçlendirdi.

AK Parti’nin ilçelerdeki aday adaylarına bakarsak;  Büyükorhan’da 15, Gemlik’te 8, Gürsu’da 8, Harmancık’ta 9, İnegöl’de 16, İznik’te 8, Karacabey’de 2, Keles’te 11, Kestel’te 12, Mudanya’da 7, Mustafakemalpaşa’da 10, Nilüfer’de 5, Orhaneli’de 8, Orhangazi’de 14, Osmangazi’de 20, Yenişehir’de 8, Yıldırımda 10 aday adayları olduğunu görürüz.   Bu aday adayları kendi aralarında bir yarış halindeler.  AK Parti bunlardan aday adaylık başvurularını aldı. Hemen hepsi dosyalarını ilçe başkanlarının ellerine teslim ettiler.

Siyasette genel kabul görmüş bir kural vardır. Bir çeşit teamül diyelim.  Mutlaka olması gereken bir kural değildir ama teamül gereği yerel seçimden önce bir ilçenin parti ilçe başkanı görevinden istifa edip ( ki bu istifa öyle kendiliğinden olmaz, büyüklerine danışılır, görüşülür, izin alınır öyle olur) aday adayı olmuşsa bilinir ki ,o partinin başkan adayı istifa eden ilçe başkanı olacaktır. Bu durumu diğer partililer hoş karşılar, siyasi tecrübeleri gereği aday olmayı düşünseler bile aday olmazlar, bu isteklerini ertelerler.

Geçen hafta gördük ki; AK Parti’de aday adaylığı başvuruları sona ermesine ve liste il başkanlığınca açıklanmasına rağmen, hem de Reis yurt dışı seyahatine çıkmış iken İstifanın son günü olan 1 Aralık Cumartesi günü 8 İlçe Başkanı  (Yıldırım İlçe Başkanı Oktay Yılmaz, Mudanya İlçe Başkanı Ahmet Murat Ünal, Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Mehmet Kanar, Yenişehir İlçe Başkanı Adnan Kamil, Büyükorhan İlçe Başkanı Üzeyir Tüfekçi, Orhaneli İlçe Başkanı Ali Aykurt, Keles İlçe Başkanı Mehmet Keskin ve Harmancık İlçe Başkanı Yılmaz Ataş ) görevinden istifa ettiğini açıklayıp, İlçelerinde belediye başkan aday adayı olduklarını ilan ettiler.

Özellikle AK Parti’de kurulduğundan bu yana gelen ve Genel Başkan tarafından üzerinde çok durulan bir teamül daha vardır. Seçimler öncesi yapılan kongrelerde seçimde aday adayı olmayı düşünenlere ilçe başkanı olamamaları belirtilir. Hatta yönetimde dahi görev almamaları istenir. Teşkilatlarda görevli olanların, ( meclislere dahi)  aday adayı olarak seçim öncesi teşkilatın boşalmasını ve teşkilatlarda zayıflama olması engellenir. Teşkilatın başkanıyla ve yönetimiyle bir bütün olarak en iyi adayı bulup çıkararak o ilçede seçimi kazanmaya odaklanmaları istenir. Ki doğrusu da budur. Şimdiye kadar bu uygulama sayesinde çok seçim kazanılmıştır.

Şimdi bunlar ortada iken, üstelik yeni kongreden çıkmış 8 ilçe başkanının istifa ederek aday adayı olması ne anlama gelir?  Neden bu iş en son güne bırakılmıştır? Bir yerlerden bu arkadaşlara bu yönde tavsiyede bulunulmuş yani garanti verilmişte öyle mi istifa edip aday adayı olmuşlardır? Yok, öyle değilse bu istifaları nereye koymak gerekir?

 

 

Bu arkadaşlar aday yapılacaksa neden bu kongre öncesi düşünülmemiş, ona göre bir teşkilat yapısı oluşturulmamıştır?  Şimdi bunun arkasından bu İlçelerde ve örnek alınarak diğer ilçelerde de yönetim kademesindekiler meclislere aday dayı olurlarsa teşkilatlarda ciddi boşalma olmayacak mıdır?

Bu durumun Alinur Aktaş’ın adaylık açıklamasının arkasından olması akla “acaba Alinur Aktaş kendi kadrosunu mu kuruyor” sorusunu akla getirse de, bu durumun Alinur Aktaş’tan kaynaklandığını sanmıyorum.  Sayın Aktaş böyle bir topa girerek kendisinde oluşan olumlu havanın zedelenmesini istemez.

Görünen o ki, Büyük Şehir Belediye başkan adayının açıklanması ile kaynayan siyaset kazanının ateşinin sönmesi, bu İlçe başkanlarının istifa edip İlçelerde Başkan aday adayı olmaları ile yeniden ateşlendi.

Bunları not ede ede 31 Mart seçimlerine doğru gidiyoruz.

Hayırlısı inşallah…

Selam, sevgi ve dua ile…

 

 

İlginizi Çekebilir

Fazıl Say Bursa’da sahne aldı

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, Bursa’da öğrencilerle sahne alarak müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı. Özel ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir