İnce’den Kılıçdaroğlu’na çok sert tepki: “Bu zat ABD’ye göz kırpıyor”

Bursa’da ziyaretlerde bulunan ve vatandaşlarla buluşan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, ABD’yi ziyaret eden ve orada “Ukrayna’nın yanında yer almamız gerekirdi” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu çok sert sözlerle eleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konudaki politikasının doğru olduğunu vurgulayan İnce, "İkinci Dünya Savaşı'na Türkiye'yi sokmamış, denge politikasını gözetmiş bir genel başkanın partisinin başındaki zat, Amerika'ya göz kırpıyor" dedi. 

İnce’den Kılıçdaroğlu’na çok sert tepki: “Bu zat ABD’ye göz kırpıyor”

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Kemal Kılıçdaroğlu’nun ABD ziyaretini Orhangazi ve Yenişehir’de yaptığı açıklama ile yerden yere vurdu. Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Bursa gezisine başladığı Orhangazi’de esnaf ziyareti yaptı, buradaki vatandaşlarla bir araya geldi. Burada önemli açıklamalar yapan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce; Memleket Partisi olarak "ne Amerikancı ne de Rusçu olmadıklarını" söyledi. 


“ERDOĞAN’IN TUTUMU ÇOK DOĞRU”
İnce, "Önce bunu belirtelim. Dünyada bir savaş var. Ukrayna- Rusya savaşı. Biz Tayyip Erdoğan’ın ekonomi, eğitim, tarım, mülteci politikalarını beğenmiyoruz. Yerden yere vuruyoruz, eleştiriyoruz. 20 yıldır eleştiriyoruz. Ama bu savaştaki tutumunu doğru buluyoruz. Ukrayna- Rusya savaşında tarafsız kalmayı bir bloktan yana olmamayı doğru buluyoruz. Bu geçmişte denendi. 2.Dünya Savaşında İsmet Paşa Türkiye’yi savaşa sokmadı. Biz farklı bir siyasi partiyiz. Doğru bildiğimize doğru, yanlış bildiğimize yanlış diyoruz” ifadelerini kullandı.


“UKRAYNA’DAN YANA OLMAK ABD’DEN YANA OLMAKTIR”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ABD ziyaretini ve oradaki açıklamalarını hedef alan İnce, “Gidip Amerika’da "Ukrayna’nın tarafında olmalıyız" deyip, Türkiye Devleti'nin tarafsız kalıp arabulucu politikasını yerle yeksan etmek Amerika’ya göz kırpmak. Bunu çok tehlikeli buluyoruz. Bunu biz çok tehlikeli buluyoruz. Amerika’ya gidip "Ukrayna’dan yana olmalıyız" demek, “Biz Amerika’dan yana olmalıyız” demektir. ABD, Yunanistan’da 20’den fazla üs kurarak ülkemizi kuşatıyor. Suriye-Irak’ta terör örgütü PKK-YPG’ye silah verip onları destekliyor. O halde bunları da mı destekliyorsunuz? ABD’den yana olmak demek Yunanistan’daki üslerden yana olmak demektir. Güneyimizdeki YPG- PKK’dan yana olmak demektir. Bunu çok tehlikeli buluyoruz. Böyle muhalefet olmaz” dedi. 


“YERLİ VE MİLLİ PARTİYİZ”
Muharrem İnce, Türkiye’nin denge politikasının milli bir politika olduğuna da dikkati çekerek, “Biz yerli ve milli muhalefetten yanayız. Erdoğan’ı desteklemiyoruz. Erdoğan’ın politikalarına şiddetle karşıyız. Ama Ukrayna-Rusya Savaşında yürütülen tarafsız kalma, arabulucu rolüne soyunma; memleketimizin lehinedir. Bu konuya çomak sokulmasını, “Ey Amerika duy beni, sev beni, yala beni, yut beni, jup beni gibi bir şey olur. Bu doğru bir şey değil. Bunu yerli ve milli bulmuyoruz. Memleketimizin çıkarları neyi gerektiriyorsa onu yapıyoruz biz. Erdoğan bugün var yarın yok. Ama Türkiye Cumhuriyeti Devleti hep olacak. Yani gerçekten şaşkınlıkla izliyoruz. İsmet Paşa’nın partisinin genel başkanı İkinci Dünya Savaşına Türkiye’yi sokmamış, denge politikasını gözetmiş bir genel başkanın partisinin başındaki zat Amerika’ya göz kırpıyor" dedi.


“YALANCI ANKET ŞİRKETLERİ…”
Muharrem İnce, İznik’te cuma namazını kıldığı Orhan Camii'nden ayrılırken gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bir gazetecinin "Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı sizce kim olmalı?" sorusu üzerine İnce, "Onu bilmiyorum ama Memleket Partisininkini kastediyorsan üyeler seçecek, büyük ihtimal Muharrem İnce olacak" yanıtını verdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adayı olması halinde seçilme ihtimalinin sorulması üzerine İnce, "Bende barometre yok. Bu yalancı anket şirketleri gibi de bir şey söyleyemem. Öyle bir yorumda bulunmak istemem." dedi. Daha sonra vatandaşlarla sohbet edip esnaf ziyaretinde bulunan ve bir atölyede çini boyayan İnce, Yenişehir’de de esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi.


(AA-İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19