İslam’da takvanın önemi

Takvanın Anlamı: Korkma, sakınma, Allah korkusuyla günahtan kaçınmakta, Allah’ın emirlerini yapmakta gayet titizlik gösterme, Allah’ın himayesine girmek, emirlerini eksiksiz yerine getirip azabından korunma anlamında Kuran’ı bir terimdir. Bu şekilde titiz davranan insana muttaki denir.

Bir başka tarifle bütün benliğiyle Allah’a dönmek ve insanı Allah’tan uzaklaştıran her hareketten uzak durmak… İşte hakiki takva budur ve Kuran’da inanan insanlardan bu takvaya sahip olmaları istenmektedir. ‘’Ey iman edenler Allah’tan ona yaraşır şekilde korkun ve ancak Müslümanlar olarak ölün’’ (Ali İmran/102).

Bir başka ayeti celile de Cenabı Hak mealen şöyle buyuruyor; ‘’Cennet muttakiler için hazırlandı’’ ebedi olan ve aklımıza gelen ve gelmeyen bunca nimetlerle donanmış olan cennete girmek ve hudutsuz nimetlerden istifade etmek, cehennemden kurtulmamız için muttaki olmak mecburiyetindeyiz. Sonra pişmanlık hiçbir fayda vermez.

Nitekim fırsatı kaybedenlerin halini Yüce Rabbimiz yüce kitabı Kuran’ı Kerim’de şöyle izah ediyor; ‘’Fırsatı kaçıranlar o gün Allah’a ağlayarak yalvaracaklardır ey Rabbimiz bizi bir daha dünyaya çıkar, salih ameller işleyelim eskiden yaptıklarımızı yani senin rızana uygun olmayan hareketlerimizi asla bir daha yapmayalım. Cenabı Hak onlara şöyle cevap verecek; düşünenler için yeterince size fırsat vermedim mi? ayrıca size bugünleri anlatan Peygamberler göndermedim mi? artık şimdi fuzuli yerde yalvarmayın cehennem azabını tadacaksınız zalimler için hiçbir yardımcı yoktur.’’ (Sebe’/37)

Bu dehşet verici ifadeler karşısında bir de rahat ve huzur veren yüzlerce ayet arasından sadece bir tanesinin mealini burada zikretmek istiyorum. ‘’Habibim iman edip ameli salih işleyenlere müjdele onlar için altından nehirler akan cennetler vardır. Onlar cennetin meyvelerinden yedikçe yenileri getirilir evvelki yediklerinin aynı olduklarını zannederler hal bu ise cennet meyvelerinin de nimetlerinin de hepsinin tadı, Rayihası ayrıdır. Onların orada tertemiz eşleri vardır ve orada ebedi kalacaklardır.’’(Bakara/125)

Ayrıca Bakara suresinin ilk ayetlerinde Cenabı Hak takvayı şöyle izah ediyor; ‘’şu Kuran muttakiler için hidayet kaynağıdır. Onlar ki gaibe iman ederler, namazlarını dost doğru kılarlar, kendilerine verilen rızıklardan muhtaçlara infak ederler. Habibim sana inen yüce Kuran’a iman ettikleri gibi senden evvelki peygamberlere de ve onların getirdiklerine de iman ederler işte onlar Rabbi’lerinden bir hidayet üzeredirler ve ebedi kurtuluşa erecekler onlardır.’’

Sevgili Peygamberimiz de şöyle buyuruyor; İnsanın cennete girmesine en çok sebep olan şey onun takvasıdır. Son olarak bir ayet meali ile takvayı, insanlardaki üstünlüğü ve şerefi anlamaya çalışalım. ‘’Ey insanlar doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi milletlere ve kabilelere ayırdık, muhakkak ki Allah yanında en değerli ve en üstün olanınız en takva olanınızdır şüphesiz Allah bilendir her şeyden haberdar olandır.’’ (Hucurat/13)

Peygamberimiz de veda hutbesinde ‘’Ey insanlar Rabbiniz birdir hepiniz Âdem Aleyhi selamın evlatlarısınız. Âdem de topraktan yaratılmıştır, şunu iyi bilesiniz ki en üstün olanınız en takva olanınızdır’’ buyurmuştur.

Selam Hakka tabi olanlara…

 

İlginizi Çekebilir

Bursaray’a yıldırım düştü!

Bursaray Sırameşeler İstasyonu’ndaki kataner hattına yıldırım düşmesi sonucu yaşanan elektrik kesintisi ve iletim hatlarının zarar ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir