Körfezi kirlettiğiniz yeter!

Marmara Denizi ve Gemlik Körfezi için bir kâbus projesi daha gündemde. Deniz suyu sıcaklığını yazın 2 kışın bir derece artıracağı öngörülen Marmara Kimya Sanayinin kapasite artırımına onay verilmesi, bir anlamda körfezin ölüm fermanının imzalanması demek. Vatandaşlardan da yerel yönetimlerden de Gemlik Körfezi için “kirletmeyin, yeter!” feryadı yükseliyor. 

Körfezi kirlettiğiniz yeter!

Geçen yıl Marmara Denizi’ni kaplayan müsilaj, denizdeki kirliliğin boyutlarını gözler önüne sermişti. Aylarca süren ve milyonlarca lira harcanan müsilaj istilası ile oluşan hassasiyet, devleti de harekete geçirdi ve Marmara Denizi’ni kirleten sanayiye ve kirleticilere izin verilmeyeceği, olanların da kaldırılacağı açıklandı.  Hükümet bununla da yetinmeyip ileri bir adım daha atarak Marmara Denizi Çevresi’nde bu tür tesislerle ilgili yetkiyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verdi. 


SAATTE 5 BİN 500 METREKÜP SU ISITIP DENİZE VERECEK
Ancak yetkinin bakanlığa devrinden sadece iki ay sonra yıllardır tepkiler nedeniyle sürüncemede kalan Gemlik Körfezi’ndeki Marmara Kimya Sanayi’nin kapasite artırım talebine onay verildi. Kimya sanayinin kapasite artırımı belediyenin ve çevrecilerin tepkisine neden oldu. Tesisin soğutma amaçlı denizden saatte 5 bin 500 metreküp su çekip; ısınan aynı suyu denize bırakacak olması, Gemliklileri geçtiğimiz sene yaşanan musilaj kabusunun tekrarlanması noktasında korkutuyor.  


BAKANLIK ONAY VERDİ
Marmara Denizi kıyısında faaliyet gösteren MKS Marmara Entegre Kimya Sanayi A.Ş., Gemlik’te kurulu bulunan şubesi için kimyasal madde üretiminde kapasite artışı, denizden su çekme ve derin deniz deşarjı projesi için izin aldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından firmanın Gemlik Körfezi’ne kurmayı planladığı derin deniz deşarj projesine ÇED olumlu kararı, proje onayı ve imar planı teklif onayı verildi. Projede saatte 5 bin 500 metreküp soğutma amaçlı kullanılacak deniz suyunun, deniz suyu sıcaklığında artışa neden olacağını belirten belediye ve çevreciler projeye karşı çıktı. Projeye göre soğutma prosesi, işlem sırasında kullanılan deniz suyunun sıcaklığını 10 santigrat artıracak. Derin deniz deşarj yoluyla deniz suyu, sıcaklığı artmış olarak Gemlik Körfezi’ne tekrar verilecek. Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan'a göre ise proje, deniz suyu sıcaklığını kışın 1, yazın 2 dereceye kadar artırabileceğini açıkladı.


KÖRFEZİME DOKUNMA
Körfezime Dokunma sloganıyla, Gemlik İskele Meydanı’nda gerçekleşen ve yüzlerce kişinin katıldığı protesto eyleminde konuşan Gemlik Belediye Başkanı Sertaslan, “Gemlik Körfezi kirletici etkilerin sınırına geldi. Bu sadece ilçenin değil, tüm Marmara Bölgesi’nin sorunudur. Körfezimiz ve denizimiz çok ciddi risk altındadır. Üzerine eklenecek en küçük bir soruna tahammülü yoktur” dedi. Sertaslan, sanayi tesislerine karşı olmadıklarını, bu tesislerin istihdam yaratan ve ihracat yapan kuruluşlar olarak gurur kaynağı olduklarını, dünyanın her yerinde Gemlik’i temsil ettiklerini söyledi. Fakat sanayi kaynaklı kirlenme konusunda Gemlik’in sınırı aştığını gördüklerini dile getiren Başkan Sertaslan şöyle konuştu: “Altmışlı yıllarda çekilmiş bir Türk filmi var. Filmin karakterleri,  tarihte Gemlik iskelesinden bindikleri tekneyle sünger avlamaya gidiyorlar. Deniz o kadar temiz ki, hâlâ öyle olsaydı. Bahsettiğimiz işletmenin yapacağı ilave tesis canımızı bu kadar yakmayabilirdi. Ama denizimiz o kadar temiz değil.  Derin deşarj yoluyla insanların atıkları denize bırakılmış ve deniz kirletilmiş. Sanayi kuruluşu gelmiş, önü arkası kesilmemiş. 1980 yılında yedi sanayi tesisi varken TOGG ile 139. tesis kuruluyor.


MARMARA DENİZİ DİLE GELDİ!”
Marmara Denizi’nin geçtiğimiz yıl dile geldiğini söyleyen Başkan Sertaslan “Müsilaj Ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı ile Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı konu hakkında seferberlik ilan etti” dedi. Gemlik’te kurulması planlanan derin deniz deşarj sistemi hakkında bilgi veren Başkan Sertaslan konuşmasını şöyle sürdürdü: “İlçemizdeki bir sanayi tesisi, ilave kimyasal maddeler üretebilmek için Gemlik Körfezi’nden saatte 5 bin 500 metreküp su çekip, bunu kendi soğutma sistemi içerisinde döndürüp, bir miktar ısıttıktan sonra denize bırakacağını söylediği bir müracaatta bulunmuş. Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporunu almış. Üzerine de bunu yapabilmesine olanak sağlayacak olan binlik ve beş binlik planlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na onaylatmış. Müsilaj olmasaydı binlik planı onaylama yetkisi Gemlik Belediyesi’nde, beş binlik planı onaylama yetkisi ise Bursa Büyükşehir Belediyesi’ndeydi. Müsilaj ve çevre felaketinin boyutları topyekûn bir seferberliğe yönlendirdi. Çalışmalar merkezi otoriteye alındı. Doğru bir iştir. Fakat Gemlik’te tersine sonuç verdi.


“BÖYLE ÇED RAPORU OLUR MU?”
ÇED raporunun ikna edici olmadığını dile getiren Başkan Sertaslan konuşmasına şöyle devam etti: “ÇED raporunda deniz suyunun ısısının “biraz arttırılacağı” söyleniyor. Bilimsel rapor bu! Biraz diye bir ifade olur mu? Bir saatte çekeceğiz dedikleri 5 bin 500 metreküp su, bütün Gemlik’in bir günde tükettiği su miktarının yedi katı. ÇED Raporu, bu işletmenin nerede olduğuna bakılmadan yazılmış. Atlantik Okyanusu’nda mısın? Pasifik’te misin? Akdeniz’de misin? Yılda 60 tona yakın hipoklorür atacağız diyorlar. Hiç bunları konuşmuyorum.


“BUNDAN SONRASI BU ŞEHRE FAZLA GELİR!”
“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, kurulacak tesislerin denize etkilerini önceden belirlediğini söyleyerek, Marmara Denizi’nin tüm dünyadaki denizlerden daha fazla ısındığını belirten Başkan Sertaslan konuşmasını şöyle tamamladı: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tesiste kullanılacak suyun 35 dereceden fazla geri bırakılamayacağını söylüyor. İkinci sınırda da bulunduğu bölgenin deniz suyu sıcaklığını belirli mevsimlerde 1, belirli mevsimlerde 2 dereceden fazla ısıtmazsın diyor. Gemlik Körfezi’nin ısınmaya tahammülü var mı? Yok. Müsilajın sebebi neydi? Denizdeki insan yükü ağırlıklı, azot ve fosfor. İkincisi, suyun sıcaklığındaki değişim. Dünya’da son 30 yılda ortalama deniz suyu sıcaklığı 1,5 derece artmış ama Marmara Denizi 2,5 derece artmış. Aradaki o farkı, Marmara Denizi’ne kıyı olan işletmeler yapıyor. Körfezime dokunma, bundan sonrası bu şehre fazla gelir. Belediye başkanı olarak değil, bir hemşeriniz olarak söylüyorum. Risk alacak durumumuz yok. Ben burada bir tane daha denize olumsuz etki edebilecek ilave tesis istemiyorum. Ailemle, dostlarımla daha güzel bir Gemlik’te yaşamak istiyorum.” Soğutma tesisinin askı sürecinin 2 Mart 2022’ye kadar devam ettiğini söyleyen Başkan Sertaslan, itiraz için imza kampanyası başlattıklarını belirterek tüm Gemliklileri Şubat ayı sonuna kadar devam edecek kampanyaya katılmaya davet etti.


(Alpaslan YILDIZ)


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19