SON DAKİKA
Hava Durumu

Macaristan’da ‘Kültür Başkenti Bursa’ rüzgârı

2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenen etkinlikle tanıtıldı. Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Gönül coğrafyamızdan tüm kardeşlerimizi Bursa’mızda ağırlamak isteriz” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 12.08.2022 20:42
Haber Güncellenme Tarihi: 12.08.2022 20:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://sehirmedya.com/
Macaristan’da ‘Kültür Başkenti Bursa’ rüzgârı

TÜRKSOY tarafından 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Bursa, başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanında tüm değerleriyle tanıtılıyor. 11-14 Ağustos tarihleri arasında Macaristan'ın tarihi Bugaç Yaylası'nda düzenlenen ‘Hun- Türk Büyük Kurultayı’na katılım sağlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, büyük buluşma öncesinde, Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye Büyükelçiliğinin destekleriyle ‘Budapeşte Bursa Günleri’ programı düzenledi. Programa; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan Kıdırali, Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Abdullah Kutalmış Yalçın, Türk Devletler Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ömer Kocaman, Emekli Büyükelçi Düsen Kaseinov, Türk Devletleri Teşkilatı Macaristan Temsilcilik Ofisi İcra Direktörü Büyükelçi Janos Hovari ve Türk Dünyası ülkelerinin Budapeşte büyükelçiliklerinin temsilcileri katıldı.


“ZENGİNLİKLERLE HARMANLANMIŞ, ÇOK ÖZEL ŞEHİRDİR”
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye’nin en güzel şehirlerinden olan Bursa ile Macaristan’ın başkenti Budapeşte’yi bir araya getiren organizasyonun hayırlı olmasını diledi. 634 yıl dünyaya yön veren büyük cihan devleti Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’dan selam getirdiklerini söyleyen Başkan Alinur Aktaş, onur konuğu olarak davet edildikleri ‘Hun-Türk Büyük Kurultayı’na katılmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Daima tarihe yön veren bir şehir olan Bursa’nın 8500 yıllık yerleşimi ve 2500 yıllık şehircilik birikimiyle önemli konularda ilklerin yaşandığı bölge olduğunu ifade eden Başkan Alinur Aktaş, “Tarih şehri Bursa; Bitinya, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan ve zengin bir kültüre ev sahipliği yapan Bursa, ekonomik ve sosyal dokusunun yanı sıra doğal güzellikleri, şifalı suları, yaz ve kış turizm imkânları gibi zenginliklerle harmanlanmış, çok özel şehirdir. 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Bursa’yı ayrıcalıklı etkinliklerle dünya vitrinine çıkarmanın gayreti içindeyiz. Türkiye’de ilk ‘Avrupa kenti’ unvanını alan Bursa, keşfedilecek birçok değeri bünyesinde barındırmaktadır. Gönül coğrafyamızın farklı köşelerinden gelen kardeşlerimize de yüzyıllardır ev sahipliği yapmaktadır. Asya ve Avrupa uygarlıkları arasında köprü konumundadır” dedi.


BURSA’YA DAVET
Şehrin sahip olduğu zenginlikleri programda tek tek anlatan Başkan Aktaş, dünyaca ünlü Bursa İpeği’nin yanı sıra her biri bir sanat eseri olan ipek halı ve kumaşlarla Bursa halk müziğini de tanıtacaklarını dile getirdi. Gönüller arasına sınır çizilemeyeceğini söyleyen Başkan Aktaş, yürekleri bir olanlar için mesafelerin anlam taşımadığını vurguladı. Kardeşlik kavramının en kıymetli hazine olduğunu ifade eden Başkan Aktaş, “Kültürel birlikteliğimizi sürdürmek, birbirimizi daha iyi anlamak ve halklar arasındaki ilişkileri her daim diri tutmak, fiziki birçok eserden daha önemli ve geleceğe yapılacak en kıymetli yatırım olacaktır. Bursa’nın Türk Dünyası Kültür Başkenti ilanının ardından yurt içi ve yurt dışında birçok organizasyon ile etkinlik düzenledik. Bursa, birçok organizasyon ile dünyada önemli bir tanıtım başarısı yakaladı. Türk Devletleri Ombudsmanlar Birliği, Osmanlı payitahtı Bursa’da kuruldu. 5. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği’ni de birlikteliğimizden aldığımız güçle gerçekleştirdik. 2. Korkut Ata Film Festivali, Dünya Göçebe Oyunları da Bursa’mızda gerçekleştirilecek. Hedefimiz, ülkemizin ve şehrimizin Türk dünyası ile olan bağlarını güçlendirmektir. Bu tür buluşmaların kültürel, sanatsal ve ekonomik anlamda birçok fırsata kapı açacağına inanıyorum. Gönül coğrafyamızdan tüm kardeşlerimizi 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’mızda ağırlamak isteriz” diye konuştu.


YALÇIN: “TÜRK TARİHİNİ TANITMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Abdullah Kutalmış Yalçın da enstitü olarak dünya çapında 55 ülkede toplam 66 kültür merkezine ulaşmış bulunduklarını söyledi. Yalçın, enstitünün ana amacının Türkiye ile bağ kuran dost insan sayısını arttırmak olduğunu belirterek, "Bu doğrultuda dünya çapında Türk dili, Türk sanatı, Türk kültürü ve Türk tarihini tanıtmaya çalışıyoruz. Budapeşte Kültür Merkezi'mizde bugün itibariyle icra etmeye başladığımız Bursa'nın tanıtım günleri de yaptığımız en önemli faaliyetimiz" dedi.


KOCAMAN: “MACARİSTAN - TÜRKİYE İLİŞKİLERİ GELİŞEREK ARTTI”
Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Kocaman ise, Macirastan'ın Türk Devletleri Teşkilatı için çok önemli bir ülke olduğunu belirterek, her geçen gün Macaristan - Türkiye ilişkilerin gelişerek arttığını söyledi. Kocaman, "Macaristan gözlemci ama Türk Dünyası ülkesi gibi tüm toplantılara katılıyor. Somut proje teklifleriyle Türk Dünyasına olan ilgisini samimi bir şekilde gösteriyor" dedi. Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Kocaman, Macaristan'ın, teşkilatları için çok önemli bir ülke olduğunu ve ilişkilerinin her geçen gün hızla arttığını anlattı. 


RAEV: “KÜLTÜR AKTİVASYONLARI İÇİN ÖNEMLİ BULUŞMA”
Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Sultan Raev, Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti, kültür, sanat ve gelenekleri koruyarak günümüze kadar yaşayan Bursa'nın tanıtım toplantısı vesilesiyle Budapeşte'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türksoy Genel Sekreteri Sultan Raev'de Kültür Bayrağını dalgalandıran bu programlar sayesinde kültürleri farklı şehirlerin bir araya geldiğini bu buluşmaların kültürel aktivasyonlar için çok önemli olduğunu söyledi.


BURSA LEZZETLERİNE YOĞUN İLGİ
Konuşmaların ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestrası ve Karagöz Halk Dansları ekipleri tarafından mini konser verildi. Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa ve İznik 4. Dünya Göçebe Oyunları’nın tanıtım filmlerini izleyen konuklar, daha sonra şehrin tarihi ve kültürel zenginliklerini gösteren fotoğraf sergisi ile geleneksel el sanatları atölyelerini gezdi. Bursa yöresi tatlı ve yiyeceklerinin de ikram edildiği programda, halk dansları gösterisi sergilendi. İznik ilçesinde 29 Eylül-2 Ekim'de yapılacak 4. Dünya Göçebe Oyunlarının ve Bursa'nın tanıtım filmlerinin izletildiği programda Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestrası ve Halk Dansları Ekibi gösterilerini sundu. İpek çekiminin yapıldığı, koza el sanatlarının tanıtıldığı etkinlikte konuklara Bursa'ya özgü yemekler ikram edildi.


(Alpaslan YILDIZ)


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.