SON DAKİKA
Hava Durumu

Masa artık dağılır!

Türkiye gündemini aylardır meşgul eden 6’lı masanın ortak adayı tartışmaları, dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun "Şunu da artık bilmek zorundayım, siz gerçekten benimle birlikte misiniz? Bazılarınızın sesi çıkmıyor, bazılarınızın da isteyerek veya istemeyerek zarar verdiğini görüyorum. Ama artık karar verin" ifadeleri ile son buldu. Kılıçdaroğlu adaylığını ilan ederken, 6’lı masanın bu açıklamaların ardından çok sürdürülemeyeceği görüşü kamuoyuna hakim oldu. 

Haber Giriş Tarihi: 23.09.2022 21:03
Haber Güncellenme Tarihi: 23.09.2022 22:12
https://sehirmedya.com/
Masa artık dağılır!

Ekim ayının ikisinde yapılacak 6’lı masa toplantısı öncesinde kritik bir gelişme yaşandı.  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir’de başlayan TBMM CHP Grubunun 5. Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı’nda tartışmalara noktayı koydu ve  sürekli yürümeye ve ilerlemeye kararlı olduğunu, partililerin yanında olduğunu bilmek istediğini belirterek "Şunu da artık bilmek zorundayım, siz gerçekten benimle birlikte misiniz? Bazılarınızın sesi çıkmıyor, bazılarınızın da isteyerek veya istemeyerek zarar verdiğini görüyorum. Ama artık karar verin." dedi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in geçtiğimiz hafta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’la görüşerek onları yanına çekme gayretinin ardından yapılan bu konuşma ile masanın dağılma süreci de başladı. Kılıçdaroğlu’nun bu siyasi manevrasına masanın diğer ortaklarının nasıl bir tavır sergileyeceği de merak konusu oldu. 

MERKEZ BANKASINI ELEŞTİRDİ
TBMM CHP Grubunun 5. Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı, İzmir'in Seferihisar ilçesinde bir otelde başladı. CHP milletvekillerinin katıldığı toplantının açılışında konuşan Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Elazığ programı sırasında reklam panolarına kendisi hakkında afişler asıldığını, haberi aldığında afişlerin kaldırılmamasını istediğini ve önünde bir fotoğraf verdiğini anlattı. "Bu ülkenin insanı kışkırtmalara, tahriklere asla ve asla kapı aralamayacaktır" diyen Kılıçdaroğlu, Elazığ insanının kendilerine kucak açtığını, tahriklere gelinmeyeceğini gösterdiğini söyledi. 


"BENİMLE OLDUĞUNUZU ARTIK HİSSETMEK İSTİYORUM"
İktidar olduklarında demokrasinin, saydam devletin, halka hesap vermenin, dürüst çalışmanın ve devlette liyakatin nasıl olduğunu tüm dünyaya göstereceklerini anlatan Kılıçdaroğlu, pamuk ve şeker pancarında fiyatların halen belirlenmediğini, şekerde 34 yıl sonra ithalat yapıldığını söyledi. CHP olarak tarihi sorumluluğun farkında olmaları gerektiğini, birlikte çalışmak durumunda olduklarını anlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü. "Ben sürekli yürümeye ve ilerlemeye kararlıyım ve hiçbir şey beni inandığım yoldan geri çeviremez. Bu ülkeyi seven insanların, gerçek vatanseverlerin umutları ve duaları her yerde bizimle birlikte yürüyor, buna inanın. Ve yine buna inanın bu mücadelede halk düşmanlarını birlikte yeneceğiz. Özgürlük, doğruluk ve adalete susamış halkımıza kurtuluşu beraber getireceğiz. Şunu da artık bilmek zorundayım, siz gerçekten benimle birlikte misiniz? Bazılarınızın sesi çıkmıyor, bazılarınızın da isteyerek veya istemeyerek zarar verdiğini görüyorum. Ama artık karar verin. Bu halk düşmanlarını beraber yenecek miyiz, yenmeyecek miyiz? Benimleyseniz benimle olduğunuzu da artık hissetmek istiyorum. Sırtımı size yaslayacağımı bilmek istiyorum."


"KÜÇÜK TASARRUFÇULARI SOYANLARA ASLA İZİN VERMEMELİDİR"
Konuşmasında borsada manipülasyonlar yapıldığını, küçük yatırımcının parasının buharlaştırıldığını iddia eden Kılıçdaroğlu, Sermaye Piyasası Kurulunun görevini yapması gerektiğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti; "Piyasada yatırımcının buharlaşan parası dün itibarıyla 5- 5,5 milyar dolardır. Aracı kurumların teminat açığı şeklinde ortaya çıkan batıkları ise 3-4 milyar lirayı buldu. Bir SPK yetkilisi, 'Sistematik risk yok.' diyor. Açık ve net söylüyorum; SPK yalan söyler mi? Maalesef yalan söylüyor. Sistematik bir risk var. Bakın uyardım, daha önce de uyardım, 'İzliyorum sizi, notumu alıyorum.' dedim. Blöf yapmadığımı da ifade ediyorum. Küçük yatırımcıyı soyanları isim isim biliyorum. Sadece ben değil, bu işin namuslu uzmanları da isim isim, firma firma bütün bunları biliyor. Hepsini bir kez daha uyarıyorum. Bu çaldığınız küçük yatırımcının paralarıdır. Açıkça söylüyorum. Bu paraları burnunuzdan fitil fitil getireceğim. Yazın bir yere. SPK aklını başına alsın ve görevini yapsın, yolsuzluk yapanlara, küçük tasarrufçuları soyanlara asla ve asla izin vermemelidir. Manipülatör gruplarını temizlemek zorundadır. Ahlaki ve etik değerleri egemen kılmak zorundadır." Toplantıda, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de birer konuşma yaptı. Açılış konuşmaları sonrası toplantı, basına kapalı devam etti.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.