Muş: “Tüm zamanların en yüksek ocak ayı rakamı”  

Ticaret Bakanı Muş, "İhracatımız geçen yılın ocak ayına göre yüzde 17 artışla 17,6 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam tüm zamanların en yüksek ocak ayı ihracat rakamıdır." dedi.

Muş: “Tüm zamanların en yüksek ocak ayı rakamı”  

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ticaret Bakanlığı Konferans Salonu'nda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ile düzenlediği basın toplantısında ocak ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı. İhracatta geçen yıl boyunca yakalanan ivmenin bu yıl da devam ettiğini dile getiren Muş, şunları kaydetti: "İhracatımız geçen yılın ocak ayına göre yüzde 17 artışla 17,6 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam tüm zamanların en yüksek ocak ayı ihracat rakamıdır. İthalatımız ise ocakta yaşanan son yılların en ağır ve beklenmedik kış koşulları ve enerji fiyatlarındaki artışların bir sonucu olarak 28 milyar dolar olmuştur. Bu gelişmelerle ocak ayında dış ticaret hacmimiz, geçtiğimiz yıla göre yüzde 38 artışla 45,6 milyar dolara yükselmiştir."


Muş, ocak ayında enerji ithalatının 9 milyar dolar, enerji hariç ithalatın da aynı ayda 19 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini bildirdi. Ocakta ihracatın ithalatı karşılama oranının, enerji hariç bakıldığında, yüzde 88,3 olarak kaydedildiğini söyleyen Muş, şu ifadeleri kullandı: "Tüm bu veriler ışığında, yılın ilk ayı itibariyle bir önceki yılın ocak ayıyla mukayese edildiğinde ülkemiz güçlü bir ihracat performansı ortaya koymuştur. 2022 yılında bu güçlü performansın süreceğine ve ihracatta yeni rekorlara ulaşacağımıza inancımız tamdır. Hedefimiz, 2022'de Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği 250 milyar dolar ihracat hedefini yakalamak ve geçmektir. Türkiye, özel sektör ve kamu iş birliğinde çok daha iyi noktalara ulaşacak, müreffeh bir ülke olacaktır. Buna inanıyoruz ve inşallah bu hedefi başaracağız."


Türkiye ekonomisinin 2022'de ortaya koyduğu üretim ve ihracat başarılarıyla gücünü ve potansiyelini teyit ettiğini vurgulayan Muş, Kovid-19 salgınının en ağır şartlarında dahi verdikleri sözleri tutan ihracatçıların, güvenilir iş ortakları olduklarını tüm dünyaya ispatladıklarını ifade etti. Muş, Türkiye'nin bu sayede güçlü ve güvenilir bir tedarikçi pozisyonunda yeni yatırımlara ve yeni iş yapma modellerine kucak açtığını belirterek şöyle devam etti: "Dünyanın farklı coğrafyalarından iş insanları, ülkemizi yatırımlar için güvenli bir liman olarak görmekte ve lojistikten bankacılığa, finans ve Ar-Ge'den inovasyona kadar önemli yatırımlarını Türkiye'ye kaydırmaktadır. Hükümetimiz de bu dönemde, ihracatçı ve sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu desteği vermek ve onların başarılarını daha üst seviyelere taşımak için gereken bütün adımları atmaktadır."


"TÜRKİYE, PEK ÇOK ULUSLARARASI YATIRIMCININ DİKKATİNİ ÇEKTİ"
Geçen yıl Türkiye'nin 225,4 milyar dolarlık ihracatla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını hatırlatan Muş, bu performansla 2021'in 3 çeyreğinde ortaya çıkan yüzde 11,7'lik büyümenin 5,1 puanının net ihracattan geldiğine işaret etti. Muş, benzer bir ivmenin yatırımlarda da görüldüğünü dile getirerek şunları söyledi: "Dengeli büyüme performansı ve hayata geçirdiği yapısal reformlarla Türkiye, pek çok uluslararası yatırımcının dikkatini çekmeyi başarmıştır. Türkiye, 2020 yılında 160 projeyle Avrupa genelinde en çok rağbet edilen 9. uluslararası doğrudan yatırım destinasyonu olmuş, Avrupa geneli doğrudan yatırımlar içindeki payını Kovid-19'un ciddi etkilerine rağmen 2020'de yüzde 3,1'e yükseltmiştir. Bu anlamda bizim ekonomideki rotamız bellidir; Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat. İhracatta elde ettiğimiz başarılar da rotamızda emin adımlarla ilerlediğimizin göstergesi olmuştur."


Ekonomik Güven ve Sanayi Üretim endekslerindeki artışlara da değinen Muş, her gün yeni firmaların "üreten ve ihraç eden Türkiye" vizyonuna dahil olduğunu ifade etti. Muş, geçen yıl 32 binden fazla firmanın ihracata başladığını ve ihracatçı sayısının 101 bini aştığını belirterek, "1 milyar doların üzerinde ihracat yapan il sayımız 5'ten 21'e yükseldi. Bu sayede geleneksel ihracat pazarlarımızda güçlenirken yeni pazarlara da açılmaktayız. İhracatımız daha güçlü ve daha çeşitli bir yapıya kavuşmuştur." dedi. 


Gülle: “AB'ye ihracatımız yüzde 14 arttı”   
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, toplantıdaki konuşmasında, 2021 yılının Cumhuriyet tarihinde eşine benzerine rastlanamayacak, yıllar sonra bile ihracatta dönüm noktası olarak hatırlanacak başarı hikayesinin yazıldığı bir yıl olduğunu vurguladı. "Nasıl ki 2020 yılı pandemiyle hatırlanacaksa, 2021 yılı da ihracatımızdaki rekorlarla anılacak." diyen Gülle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kendilerine gösterilen 250 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için çalışmaya devam edeceklerini söyledi. 


TİM Başkanı Gülle, ülke gruplarına göre ihracata bakıldığında, Türkiye'nin en büyük ihracat pazarı olan Avrupa Birliği’ne ihracatın yüzde 14 artışla, 7,3 milyar dolar hacme ulaşarak yüzde 41,6 pay aldığını bildirdi. AB haricindeki diğer Avrupa ülkeleri de dahil edildiğinde, Avrupa kıtasının, ocak ayı ihracatındaki payının yüzde 54,3 olduğuna işaret eden Gülle, konuşmasına şöyle devam etti: "Diğer ülke gruplarında, Yakın ve Orta Doğu ülkelerine 3 milyar dolar, Afrika kıtasının tamamına 1,9 milyar dolar, Kuzey Amerika’ya 1,4 milyar dolar ve Uzak Doğu ülkelerine 1,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Tam 1.516 firmamız, bu ay ilk kez ihracat yaparak ihracat ailemize katıldı. 1.516 firmamızın 333'ü mobilya, 331'i kimyevi maddeler, 280'i ise demir ve demirdışı metaller sektöründe faaliyet gösteriyor. Yeni firmalarımız, ocak ayında 85,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu ay ihracat yapan firma sayımız 42 bin 494 oldu. Miktar bazında ihracatımız ise yüzde 7,8 artarak 13 milyon ton olarak gerçekleşti. Bununla birlikte, ihracat birim fiyatımızda da oldukça pozitif bir ivme devam ediyor. Birim ihracat değerimiz geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artışla 1,35 dolara yükseldi. Bu ay birim ihracat değerini en çok artıran sektörlerimiz, yüzde 83 ile elektrik-elektronik, yüzde 58 ile savunma ve havacılık ve yüzde 49 artışla çelik sektörlerimiz oldu. Katma değerli ve markalı ihracatımız arttıkça, ürünlerimizin değeri daha da artacak."
 

Anadolu Ajansı ( AA )

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19