Musa (AS) ile Hızır (AS) arkadaşlığı (2)

Bir evvelki yazımda konu ile ilgili açıklamalarda bulunmuştum. Bugünkü yazımda ötelerin ötesinden yani C. Hakkın Hızır (as)’a öğrettiği gaib ilminden bahsedeceğim. Halk arasında bir söz dolaşır. “Gaybı yalnız Allah(cc) bilir.” Evet, gaybi yalnız Allah(cc) bilir bir de Allah’ın(cc) bildirdikleri bilir. Bu olayda olduğu gibi birçok Peygambere hatta veli kullarına da Allah gayipden haber vermiştir. Onun için en doğru tabir gaybi Allah(cc) ve Allah’ın(cc) bildirdiği kullar bilir.

Olaya gelince Hızır aleyhisselamın bindikleri gemiyi tahrip etmesinin sebebi ileride sağlam gemilere el koyan zalim bir hükümdar varmış, gemiyi ondan kurtarmak için bu hareketi yaptı. Öldürdüğü çocuğun ebeveyni Müslüman ve takva kişiler olduğu halde bu çocuk isyankar olup onlara zarar vereceğini bilerek çocuğu öldürmüştür. Yıkılan duvarın onarılmasına gelince o duvar iki yetim çocuğa aitti, babaları büyüyünce bu duvarın altında sakladığı hazineyi çocuklar büyümeden duvar yıkılırsa köylü bu hazineyi yağma ederler diye duvarı Hızır(as) onardı ve Hızır(as) yaptıklarının sebeplerini açıkladıktan sonra şöyle bir beyanda bulundu.

Ben bu yaptıklarımın tamamını Allah’ın(cc) emriyle yaptım. Musa aleyhisselamın zahiri şeriata göre tamamen haklıdır zira o ana kadar gayb ilmini bilmiyordu. Bu olay tasavvuf uleması tarafından şöyle de izah edilmiştir. Gemiden murat kalptir. Geminin tahrip edilmesi kalbin ameliyatla içinde bulunan mazmazai şeytandan temizlenmesidir. Peygamberimiz(sav) de böyle birkaç kez ameliyata tabi tutulmuştur.

Öldürülen çocuktan murat insanın en büyük düşmanı nefsi emaredir. Onu öldürmeden onun şerrinden emin olmadıkça kurtuluş yoktur. Zalim padişah dediği kalbi temizlenmeyen nefsin elinden kurtulamayan cehennem zebanilerinin elinden kurtulamayacağını göstermektedir.

Hızır aleyhisselamın Musa aleyhisselamı üç kez denemesi işaret ettiği mana, denemenin üç kez olabileceğinin delilidir. Kur’an da her hüküm her işaret son derece önemli. Burada çok hassas bir konuya daha dikkat çekmek istiyorum. Hızır(as) üç konuyu açıklarken birinci konu da gemiyi ben tahrip etmek istedim tabirini kullandığı için Allah(cc) tarafından ikaz edildi. İkinci konuyu açıklarken biz tabirini kullandı ve bu tabirden dolayı da ikaz edildi. Üçüncü konuyu açıklarken Allahü Teâlâ’ya Murad etti tabirini kullandı ve doğruyu bulmuş oldu.

Demek ki ben yok, biz yok sadece Allah var. O dilediğini yapar. Onun için aldığımı her nefesten, konuştuğumuz her kelimeden, yediğimiz her lokmadan Allah’a(cc) hesap vereceğimizi hiç unutmamak lazım. Öyle “Helal haram ver garip kulun yer Allah’ım” düşüncesiyle hareket edersen ebedi hüsrana uğrarsın. Son pişmanlık hiçbir şeye yaramaz.

Selam Hakka tabi olanlara…

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Tedaviyi yarım bırakmak kabul edilemez!

Öncelikle sağlık hizmeti paraya tahvil edilebilecek bir hizmet değildir. Doktorluk mesleği de aynı. Bu nedenle ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir