SON DAKİKA
Hava Durumu

Nilüfer’deki rant planı geri tepen İl Başkanı, meclis üyesini partiden atmanın mücadelesinde: CHP’de akıl almaz rant mücadelesi!

CHP’de emsal artışına geçit vermeyen Nilüfer Belediye Meclis Üyesi ve Başkan Yardımcısı Osman Ayradilli’yi İl Disiplin Kurulu kararı ile partiden atan atama emanetçi İl Başkanı Turgut Özkan, Yüksek Disiplin Kurulu’nun kararı iptal etmesinin ardından Ayradilli’yi bir kez daha disipline verdi. Ayradilli, Bakyapı’ya ait bir arazinin bölge planlarına aykırı şekilde 1.50 verilen emsalinin 1.25’e düşürülmesine evet dediği için Turgut Özkan tarafından partiden atılmak isteniyor.

Haber Giriş Tarihi: 29.08.2023 20:43
Haber Güncellenme Tarihi: 29.08.2023 20:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://sehirmedya.com/
Nilüfer’deki rant planı geri tepen İl Başkanı, meclis üyesini partiden atmanın mücadelesinde: CHP’de akıl almaz rant mücadelesi!

Nilüfer Belediyesi’nin yanında yer alan ve bir süre önce kamudan özel sektöre satılan araziyle ilgili 1/1000 ölçekli Fethiye-İhsaniye Uygulama İmar Planı kapsamında ticaret alanında kalan ancak yapılanma şartları plan üzerinde belirlenmemiş olan 7936 Ada 1 ve 2 parsellere ilişkin dosyayı Nilüfer Belediye Meclisi 05.10.2022’de İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na gönderdi. Komisyonun yaptığı çalışmayla her iki parsel için TAKS:0.60 emsal 1.25 yençok ise 21.50 metre olarak plan notları da eklenerek komisyon tarafından değişiklik oy birliğiyle kabul ediliyor. Sonrasında ise krize giden yolun kapısı aralanıyor.


ERDEM, EMSALE 0.25 İLAVE ETTİ
26.12.2022 tarihli 608 nolu Nilüfer Belediye Meclis Kararı ve komisyonda kabul edilen imar planının aksine Turgay Erdem'in isteği ile emsale 0.25 ilave edilerek değişiklik yapılıyor. Bu karara CHP ve İYİP evet, AK Parti ve MHP ise hayır oyu veriyor. Nilüfer Meclisinde bu şekilde çıkan karar sonrasında Büyükşehir Belediye Meclisi’ne geliyor. 21.02.2023 tarihinde komisyon raporuna uygun şekilde plan 1.25 emsalle oy birliğiyle kabul ediliyor.  Yani CHP'li Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinin de tümü planın bu şeklinde kabul edilmesine evet diyor. Daha önce grup kararı olmasına rağmen burada yapılan istişarede Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’de tartışmaların uzamaması için evet denilmesi yönünde irade beyan ediyor.


SADECE AYRADİLLİ DİSİPLİNE SEVK EDİLİYOR
Tüm CHP’li meclis üyeleri emsalin düşürülmesine evet oyu vermesine rağmen CHP’nin atama İl Başkanı Turgut Özkan, sadece Ayradilli’yi disipline sevk ediyor. Tartışmanın nedeni özel bir şirkete verilecek olan 0.25 artı emsal. Yani bir inşaat firması daha fazla gelir ve rant elde etsin. Halkın ve kamunun hakkını savunduğunu dillendiren bir siyasi partinin Bursa İl Başkanının bölgede olmayan bir emsali vermediği için kendi meclis üyesini partiden atmaya çalışması Bursa’da daha önce örneğine rastlanmayan bir durum.


RANT KAYGISI HAKKINDA DOSTLUĞUN DA ÖNÜNE GEÇTİ
CHP İl Başkanı Turgut Özkan, aynı zamanda Ayradilli çiftinin avukatı. Yani arada dostluk ve ticari ilişki de var. Buna rağmen Nilüfer Belediyesi’nin yanındaki araziye ekstra emsal verilmemesinde Ayradilli’yi sorumlu tutan Özkan’ın, bugüne kadar bu rant iddialarını kamuoyuyla paylaşmamış olması da gizlenmek istenen bir şey mi var iddialarını gündeme getiriyor.


DİSİPLİNE VERDi
CHP İl Başkanı Turgut Özkan, mecliste emsalin düşürülmesinin ardından Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı ve CHP Nilüfer ve Büyükşehir Meclis üyesi aynı zamanda Büyükşehir İmar Komisyonu üyesi Osman Ayradilli’yi kesin ihraç istemi ile tedbirli olarak İl Disiplin Kuruluna sevk etti. Kurul, tüzüğe aykırı olduğu ileri sürülen bir karar sürecinin ardından Ayradilli’yi partiden ihraç etti. Bunun üzerine itirazda bulunan Ayradilli’nin dosyasını görüşen CHP Yüksek Disiplin Kurulu, 20.07.2023 tarih ve 2023/19 esas kararında, incelenen dosyada şikayetleri hakkında cezai işlem uygulanmasına gerek olmadığı kararı verildi. Yani İl Disiplin Kurulu kararı Yüksek Disiplin Kurulu tarafından kaldırıldı.


ÖZKAN YİNE DİSİPLİNE SEVK ETTİ
CHP İl Başkanı Turgut Özkan, İl Disiplin Kurulu kararının YDK’den dönmesinin ardından 23 Ağustos’ta İl Yönetim Kurulu’nu toplayarak, bir kez daha Osman Ayradilli’yi tedbirli olarak üyelikten kesin çıkarılma istemiyle İl Disiplin Kuruluna sevk etti. Özkan, Ayradilli’nin gerekçe olarak tedbirli olarak ihraç istemli disiplin kararı ve işlemi bulunmasına rağmen tedbir kararına aykırı olarak Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu toplantısına katılmasını gösterdi.


TÜZÜĞÜ DE YÖNETMELİĞİ DE BİLMİYOR MU?
Ayradilli’nin ihraç sürecinde tüzüğü aykırı davrandığı öne sürülen Turgut Özkan’ın yerel yönetimler yasasına göre komisyon üyelerinin parti temsilcileri değil meclis üyeleri olduğunu bilmiyor mu iddiaları da gündeme geldi. Ayradilli, İmar Komisyonu’nda parti üyesi olarak değil meclis üyesi olarak bulunuyor. Diğer meclis üyeleri de parti temsilcisi değil meclis üyesi olarak komisyonlarda görev yapıyorlar.


ÖZKAN, RANT İDDİALARINI YANITLAMALI
Tüm bu süreç Bursa kamuoyu tarafından dikkatle ve yakından takip edilirken, CHP’nin atama İl Başkanı Turgut Özkan kamuyu bilgilendirecek bir açıklama yapmadı. Konu bölgede 1.50 emsal olmamasına rağmen bir özel şirketi bu ayrıcalığı sağlamak için alınan kararla ilgili ve Özkan, bu emsalin verilmesinin engellenmesi üzerine disiplin sürecini başlatıyor. YDK ihraç kararını iptal etmişken ve cezaya vermeye lüzum olmadığına hükmetmişken, hala aynı yöntemle ihraç talebindeki ısrar niye? Hukukçu olmasına rağmen Turgut Özkan’ın bunları bilmiyor olma ihtimali ise kafaları karıştırıyor. Yani plandan ve bilimsel uygulamalardan değil ranttan yana tavır alıyor. Burada gözler Turgut Özkan’da. Bu ısrar niye? Bu öfke niye?


Alpaslan YILDIZ
 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.