Numan Kurtulmuş: “CHP’ye HDP’yi ekleyin yüzde 35’igram geçmez!”

AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un Bursa programı kapsamında köşe yazarları ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Numan Kurtulmuş: “CHP’ye HDP’yi ekleyin yüzde 35’igram geçmez!”

Bursa’yı ziyaret eden AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, uluslararası konjektür ve iç siyasete dair önemli açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş,  "İçinde bulunduğumuz coğrafyada Türkiye'nin yeniden güçlü, büyük Türkiye olarak ayakta durmaktan başka şansı yoktur" dedi. İç siyaset hakkında da değerlendirmelerde bulunan Kurtulmuş, "Cumhuriyet Halk Partisi artı HDP'yi toplayın. Neresinden toplarsanız toplayın 35'in bir gram üzerine çıkmaz. Türkiye'nin siyasi denklemi bu" dedi. 

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, dünyanın bütün ülkelerinde ve her yerde gündemin birinci maddesinin, bir aydır devam eden Rusya-Ukrayna savaşı olduğunu belirtti. Bu savaşın iki ülke arasında olmadığının görülmesi gerektiğini dile getiren Kurtulmuş, savaşı "önümüzdeki yıllarda da devam edecek olan bir güç mücadelesinin bizim bulunduğumuz bölgedeki bir yansıması" şeklinde tanımladı. Çin'in, ABD'nin, AB'nin, Rusya'nın ve diğer büyük güçlerin küresel ölçekte verdikleri mücadelenin aynı zamanda Türkiye'nin de merkezinde bulunduğu bölgeye çok ciddi şekilde sirayet ettiğini anlatan Kurtulmuş, bu krizin aslında dünyada süregiden birtakım dengesizliklerin, çatışmaların, mücadelelerin, rekabetlerin sonucu olarak ortaya çıktığını kaydetti. Kurtulmuş, "Öyle görünüyor ki önümüzdeki dönemde de bu tür krizlerle dünyanın karşılaşması mukadderdir." ifadesini kullandı. Kurtulmuş, Rusya-Ukrayna savaşının son 20-25 yıldır çok sıkça konuşulan su, enerji ve gıda krizlerini de dünya gündemine getirdiğini ifade ederek, bunların ilerleyen dönemde dünya ülkelerini ciddi şekilde etkileyecek, yeni gerilim alanlarını oluşturacak 3 önemli stratejik alan olduğunu aktardı. Bunlara siber güvenlik alanının da katılması gerektiğini dile getiren Kurtulmuş, bu 4 alanda büyük çatışmalar, gerilimler ortaya çıkacağını kaydetti.


"HER ALANDA GÜÇLÜ OLMAK MECBURİYETİMİZ VARDIR"
Savaşın bütün dünyayı ilgilendiren, yeni dengelerin oluşmasında sağlayacağı olumlu, olumsuz katkıları bulunduğunu belirten Kurtulmuş, şöyle devam etti: "Bu savaşla ilgili Türkiye olarak bizim de alacağımız çok sayıda ders, çıkaracağımız sonuçlar olduğunun altını çizmek isterim. Bunlardan birisi, içinde bulunduğumuz coğrafyada Türkiye'nin yeniden güçlü, büyük Türkiye olarak ayakta durmaktan başka şansı yoktur. Güçlü bir ülke olarak durmaktan başka bir ihtimalimiz yoktur. Karadeniz'deki, Kafkaslar'daki, Doğu Akdeniz'deki, Suriye'deki, Orta Doğu'daki, Kuzey Afrika'daki, Yemen'deki gelişmeler... Bütün çevremizde olup bitenlerin birinci derecede Türkiye'yi ilgilendirdiği aşikârdır. Tabiri caizse çatışma bölgelerinin tam ortasında olan bölge, Türkiye'dir. Onun için Türkiye'nin bizim yıllardır söylediğimiz ve siyasi iddiamızın, siyasi irademizin merkezine oturttuğumuz yeniden güçlü, büyük Türkiye idealine sahip çıkmaktan başka bir şansımız yoktur." Kurtulmuş, Türkiye'nin her alanda güçlü olmak mecburiyetinin olduğuna değinerek, "Bütün alanlarda kendi ayakları üzerinde durabilen, güçlü ve bu bölgede ortaya çıkabilecek her türlü tehdidi göğüsleyebilecek hatta tehditleri fırsata çevirebilecek bir Türkiye'yi oluşturmak hepimizin mecburiyetidir. Bu Ukrayna-Rusya kriziyle ortaya çıkan bu tablodan birinci derecede çıkartmamız gereken sonuçlardan, derslerden birisinin bu olduğunun altını çizmek isterim. Türkiye, öyle ele güne muhtaç, dışarıdan gelecek birtakım iaşelerle, desteklerle ayakta durmaya çalışan bir ülke asla olamaz." diye konuştu.

"BMGK, BİR GÜVENSİZLİK KONSEYİ HALİNE GELMİŞTİR"
Kurtulmuş, dünyanın yeni, hakkaniyetli ve adil bir dünya sistemine kavuşmak mecburiyetinde olduğunun altını çizerek, "Dünya beşten büyüktür." ifadesinin sadece bir slogan olmadığı, insanlık için yaşamsal bir zorunluluk olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nce 2. Dünya Savaşı sonrasında kurulan sistemin, ona bağlı dünya politik hiyerarşisinin hiçbir işe yaramadığının, çöp tenekesine atıldığının Ukrayna-Rusya kriziyle ortaya çıktığını belirten Kurtulmuş, dünyada güvenliği sağlamak, savaşları durdurmak, barışı tesis etmek için kurulduğu var sayılan BMGK'nin, şimdiye kadar herhangi bir savaşa karşı durduğu, herhangi bir barışı tesis ettiğinin görülmediğini anlattı.  Dünya politik hiyerarşisinin en üst noktasında bulunan BMGK'nin, artık bir güvenlik konseyi değil, bir güvensizlik konseyi haline geldiğini ifade eden Kurtulmuş, "Bu çarpık yapının düzeltilmesi, 8 milyar insanın hepsinin adil bir şekilde temsil edildiği, yeni bir politik yapının oluşması, yeni bir küresel siyasal mimarinin ortaya çıkması sadece bir şart değil, bir zarurettir, bir gerekliliktir ve Türkiye olarak bu konuda yapmış olduğumuz çağrıların, Sayın Cumhurbaşkanımızın son yıllarda her Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda konuşmasında 'Dünya beşten büyüktür.' diyerek dünyaya yaptığı çağrının ne kadar yerinde olduğu bu savaş dolayısıyla bir kere daha ortaya çıkmıştır." diye konuştu.


“SAVAŞ DEĞİL MÜZAKERE”
 Ukrayna-Rusya kriziyle Türkiye'nin stratejik öneminin ne kadar arttığının bir kere daha ispat edildiğini ve ortaya konulduğunu vurgulayan Kurtulmuş, şunları aktardı: "Başından itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın çok yüksek bir liderlik profili ortaya koyması ve bu savaşta bir taraf olmak yerine, her ikisi de bizim uzun yıllardır yakın ilişkimiz olan iki komşumuzla Ukrayna ve Rusya ile ortaya çıkan bu çatışmanın sona erdirilmesi ve bir an evvel savaşın sonlandırılarak barışın tesis edilmesi için tabiri caizse Türkiye, Cumhurbaşkanımızdan başlayarak, bütün imkanlarıyla seferber olmuştur. Kendisini ortaya koymuştur. Hem Ukrayna ile ilişkilerini yakın sürdürebilen, hem NATO ülkesi olan bir ülke olarak NATO'nun içinde yer alan... NATO'daki zirvede Türkiye'nin ve Cumhurbaşkanımızın nasıl ağırlandığını bir kere daha gördük, ama aynı zamanda Batı'nın ortaya koyduğu yaptırımları insani gerekçelerle uygulamak istemeyen bir ülke olarak da Rusya ile çok yakın konuşabildiğimizi bu süreçte göstermiş olduk." Kurtulmuş, Rusya-Ukrayna krizinin savaş meydanında, askeri güçle ve çatışmayla değil, müzakereyle sonlandırılması gerektiğini vurguladı.


“RECEP TAYYİP ERDOĞAN KÜRESEL BİR LİDER”
Söz konusu görüşü fiili olarak krizin başlangıcından itibaren uygulamaya koyduklarını aktaran Kurtulmuş, bu çerçevede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 40'ın üzerinde ülkenin devlet ve hükümet başkanlarıyla bu meselenin çözülmesi için samimi ve iyi niyetli bir gayreti ortaya koyduğunu anlattı. Kurtulmuş, "Sayın Cumhurbaşkanımız ortaya koyduğu bu liderlik hem sorunun çözümü için bir liderlik olarak görülüyor hem de dünya kamuoyu bakımında Recep Tayyip Erdoğan bir küresel lider olarak telakki ediliyor, kabul ediliyor ve teyit ediliyor. Bu çabalarımızın önümüzdeki en kısa süre içinde, Sayın Putin ve Zelenski'nin yüz yüze görüşmesinde, Türkiye'nin daha fazla etkisini artırarak bu müzakerenin sağlanması ve bir an evvel buradaki barışın temin edilmesi mümkün olur diye düşünüyoruz." diye konuştu. Kurtulmuş, Türkiye'nin bölgede barışın tesis edilmesindeki stratejik rolünü ortaya koyduğunu belirterek, NATO zirvesinin NATO'nun ilerleyen dönemde biraz daha derlenme, toparlanma süreci içine gireceğini, özellikle Avrupa'nın güvenliğiyle ilgili biraz daha sıkı bir şekilde işin içinde olacağını gösteren emareler taşıdığını bildirdi. Kırım'ın ilhakıyla ilgili süreçte başta Avrupa Birliği olmak üzere hemen hemen dünyanın hiçbir yerinden bir ses çıkmadığı için böylesine bir tablonun kaçınılmaz hale geldiğini dile getiren Kurtulmuş, "Dünyadaki hiçbir sorunun çözümü askeri güçle elde edilebilecek bir iş değildir. Türkiye'nin artan stratejik öneminin içindeki en önemli hususlardan birisi de Türkiye'nin barış yanlısı, açık, şeffaf, ilkeli dış politikayı sürdürebilme yeteneğidir." dedi.


"GÖÇ YOLLARINDA YÜZBİNLERCE İNSAN ŞİMDİYE KADAR HAYATTAN KOPARILDI"
Kurtulmuş, Suriye krizi nedeniyle 6 milyonun üzerinde göçmenin ülkesini terk ettiğini, Afganistan'ın işgaliyle birlikte de milyonlarca insanın başka taraflara sürüklendiğini anlattı. Uzun yıllardır Akdeniz'de ve Ege'de Avrupa geçmek isteyen göçmen botlarının dünyanın gündeminde hep yer aldığını anımsatan Kurtulmuş, "Göç yollarında yüz binlerce insan şimdiye kadar hayattan koparıldı." dedi. İnsanlığın büyük bir sınavla karşı karşıya olduğunu aktaran Kurtulmuş, "Türkiye bu sınavın tam merkezinde olan en önemli noktada bulunan ülkelerden biri. İnşallah Türkiye'nin öncülüğüyle savaşın bir an evvel sonlandırılması ve müzakere masasından sonuç alınmasını, en kısa zamanda da liderlerin yüz yüze gelerek bu savaşın bir an evvel bitirilmesini temenni ediyoruz, ümit ediyoruz." diye konuştu.

EYT VE ASGARİ ÜCRET
Bir gazetecinin, EYT ve yıpranma konusunda gelinen son duruma ilişkin sorusu üzerine Kurtulmuş, şunları söyledi: "Milletin konuştuğu, talep ettiği, beklentilerinin tamamını masaya yatırırız. Bunların tamamıyla ilgili çalışmalarımızı öteden beri sürdürürüz. Milletin gündeminde olup da bizim gündemimizde olmayan hiçbir konu yoktur. Ancak devlet yönetiminde bir şeyi talep etmek başka bir şey, onu gerçekleştirebilmek başka bir şeydir. Taleplerin gerçekleştirilebilmesi için de eldeki imkanlar, fırsatlar, öncelikler çerçevesinde bu değerlendirmeler yapılır. Yaparken de milletin hayrına olacak şekilde sonuçlar alabilmek için gayret sarf edilir. Bundan milletimiz emin olsun bu konu epeydir bakanlığın da gündemindedir. Bu konuyu yeterince biliyoruz ve çalıştık. İnşallah milletin hayrına sonuçlanmasını ümit ederiz.


“KRİZE RAĞMEN YATIRIMLAR SÜRÜYOR”
Türkiye, planladığı bütün yatırımlarına devam ettiğini belirten Kurtulmuş, “Küresel krize rağmen yatırımlarımız ve açılışlarımız devam ediyor. Her gün başka bir ilde ilçede açılışlar yapılmaktadır. Çanakkale köprüsü Türkiye için çok önemlidir. Bunu ilerleyen günlerde herkes anlaşacaktır. Bu köprü Marmara köprüsünün dinamosu olacak bir konumdadır. Büyük bir toplumsal ve ekonomik değerdir. Asya’yı Avrupa’yı bağlayacak önemli köprülerden biridir. Küresel ekonominin çok büyük değeridir” diye konuştu. Muhalefet liderlerinin parlamenter sisteme dönüş için yaptıkları toplantılara da değinen Kurtulmuş, “Kendisi orada olmayan ama görülmeyen partiyle birlikte 7 parti vardır. Şu andaki sistem cumhurbaşkanlığı sistemi biri istedi diye uygulanmamaktadır. Bu referandumla kabul edilmiştir. Bunu millet seçmiştir. Bunu millet beğenmiyorsa, değiştirir. İlk olarak Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına kimi çıkaracaklarını millet bakacak. Başa geldiklerinde bize sığınan mültecileri ne yapacaklardır. Türkiye ne doğuya nede batıya dönemez Türkiye kendi ekseni etrafında dönmek zorundadır. Şu anki ekonomik sıkıntıları çözümünü IMF’nin kapısında mı arayacaklardır. Vatandaşlarımızın aklında hep bunlar vardır” şeklinde konuştu.


“STOKÇULUK, AHLAKİ ZAFİYETTİR”
Stokçuluk, kötü bir şey olduğunun altını çizen Kurtulmuş, "stokçuluk, ahlaki zafiyettir. Ticari faaliyet değildir. Ekonomik olarak zor durumdayken, stokçuluk yapanların kazandığı 5 kuruş paradan da fayda olmaz. Stokçuluk yapanlar hakkında kimsenin gözünün yaşına bakmamak gerekiyor. Bizlerde elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz" dedi. AK Parti’nin gençlere ulaşamıyor lafının boş olduğu söyleyen Kurtulmuş, "Biz en büyük desteği gençlerden ve kadınlardan almışızdır. Gençlerin ve kadınların hayatını kolaylaştırmak için elimizden geleni yapmışızdır" dedi. Bir gazetecinin seçim anketleriyle ilgili sorusu üzerine Kurtulmuş, "Seçim geliyor. Sözü millet söyleyecek. Kamuoyu anketleri değil. Millet sandıklarda sözünü söyleyecek. Bütün anketlerde AK Parti birinci partidir. CHP çıkıp şunu söylüyor mu? 'Ben Türkiye'nin birinci partisiyim.', 'Kamuoyu anketlerinde biz önde çıktık.' Cumhuriyet Halk Partisinin anketinde dahi yok. Cumhuriyet Halk Partisi artı HDP'yi toplayın. Neresinden toplarsanız toplayın 35'in bir gram üzerine çıkmaz. Türkiye'nin siyasi denklemi bu."

Toplantıda, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, AK Parti milletvekilleri, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan ve partililer yer aldı.

 

Anadolu Ajansı ( AA )

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2022, 21:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19