“Oğlum gelecek” diye doğalgazlı evlerinden çıkartılmışlar! İnsanlık ayıbı!

Yıldırım’a bağlı Değirmenönü Mahallesi’nde sobadan çıkan yangın sonucu 8’i çocuk 9 kişinin öldüğü facianın ardından cenazeleri toprağa veren babanın açıklamaları, yürekleri yaktı. Eşini, 6 çocuğunu, 2 yeğenini yangında kaybeden baba Hüseyin, "Eski ev sahibimiz ‘Oğlumu oturtacağım’ diye bizi doğalgazlı evden çıkardı. Hala ev boş duruyor, kimseye vermedi. Sobayı kurduğum ilk gündü, taktım, gittim. 5-6 saat olmamıştı. Giden gitti, bir ben kaldım” dedi.  

“Oğlum gelecek” diye doğalgazlı evlerinden çıkartılmışlar! İnsanlık ayıbı!

Yıldırım’da anne ile 8 çocuğun hayatını kaybettiği yangına yol açan sobanın, olaydan birkaç saat önce kurulduğu ortaya çıktı. Yangında eşi ve 6 çocuğu ölen Hüseyin Aljasem (36) ile 2 çocuğunu yitiren kardeşi Amir Aljasem, Erdoğanköy Kent Mezarlığı'nda cenazelerin defnedilmesinin ardından basın mensuplarına konuştu.


“5 YIL ÖNCE HALEP’TEN GELDİK”
Hüseyin Aljasem, olayı komşularından öğrendiğini ve hemen eve gittiğini belirterek, içeri girince şok geçirip bayıldığını, hastaneye götürüldüğünü söyledi. Türkiye'ye 5 yıl önce Halep'ten geldiklerini belirten Aljasem, önceki adreslerinden 22 kilometre uzakta kiraladıkları bu eve taşındıklarını anlattı. Bu nedenle yakınlarının oturduğu bölgeden uzaklaştıklarını dile getiren Aljasem, " Eski ev sahibimiz ‘Oğlumu oturtacağım’ diye bizi doğalgazlı evden çıkardı. Hala ev boş duruyor, kimseye vermedi.  İki aydır bu evde oturuyordum, sobayı yangının çıktığı gün taktım. Taktım ve gittim, 5-6 saat olmamıştı. Suriye'den geldiğimden beri doğal gazlı evde oturuyordum, çıkmak zorunda ve sobalı eve taşınmak zorunda kaldım. Karton toplayarak ailemin geçimini sağlıyordum" diye konuştu.


GERİYE 2 KIZ BİR ERKEK ÇOCUĞU KALDI
Amir Aljasem ise ağabeyinin evinde misafir olan en büyük iki oğlunun yangında hayatını kaybettiğini bildirerek, "2015'te Suriye'den geldim. Vefat edenler hariç iki kız, bir erkek çocuğum var" dedi. Değirmenönü Mahallesi'nde bir evde sobanın bacasından çıkan kıvılcımların eşyaları tutuşturmasıyla çıkan yangın, itfaiye ekiplerince söndürülmüştü. İçeride mahsur kalan anne Amina Eltaha Elmuse (31), çocukları Yasir (1), Ahmed (4), Gerem (6), Merem (9), Ali (10) ve Muhammed Aljasem (3) ile evde misafir olarak bulunan yeğenleri Ahmed (10) ve Ali El Cesim (11) hayatını kaybetmişti. Yangın başladığında evde bulunmayan ve sonradan gelerek ailesini kurtarmaya çalışan baba Hüseyin Aljasem ile binanın son katında yaşayan 3 kişi dumandan etkilenerek hastaneye kaldırılmış, tedavilerinin ardından taburcu edilmişti.


TAAZİYE ÇADIRI KURULDU
Öte yandan Hamitler Mahallesi Teoman Özalp Parkı'nda kurulan taziye çadırına, yangında hayatını kaybedenlerin yakınları geldi. Burada imam hatipler tarafından Kur'an-ı Kerim okundu, yangında hayatını kaybedenler için dua edildi. Yangında 6 çocuğu ve eşini kaybeden Hüseyin Aljasem, AA muhabirine, dün gece bir tanıdığına taziye ziyaretine gittiğinde yangın haberini aldığını söyledi.

Hemen eve geldiğini aktaran Aljasem, "Evi alevlerin içinde bulduk. Eve girmeye çalıştık ama saçlarım ve kolum yandı. Evin kapısını açınca sanki bir basınç varmış gibi alevler bir anda dışarı fırladı. Sonra bağırıp çağırıp yardım istedik. Türkçe bilen arkadaşım var. O aklıma geldi ve onu aradım. Sonra ambulans, itfaiye geldi." diye konuştu. Diyabet hastası olduğunu belirten Aljasem, "Orada kötü olmuşum ve beni hastaneye kaldırmışlar. Allah'ın verdiklerine de aldıklarına da şükrediyoruz. Allah'ın takdiri böyleymiş." dedi. Yangında 2 çocuğunu kaybeden Amir Aljasem'in amcasının oğlu Muhammed El Muheymid de İstanbul'da yaşadığını, yangın haberini alınca Bursa'ya geldiğini söyledi. Yaşanan durumun çok üzücü olduğunu belirten Muheymid, "Yangında evde kimisi 5, kimisi 10, kimisi de 15 kişinin olduğunu söyledi. Gelen haberlere inanamadık. Geldik, gördük maalesef çok üzücü bir haber. Allah kimsenin başına vermesin." ifadelerini kullandı. Muheymid, Amir Aljasem'in Suriye'den 2015'te, Hüseyin Aljasem'in ise 2017 yılında geldiğini kaydetti.


 

Anadolu Ajansı ( AA )

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2022, 21:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19