SON DAKİKA
Hava Durumu

OİB MTAL, TOGG üretecek öğrencileri bekliyor

Türkiye Gemlik’te inşaatı başlayan yerli otomobil TOGG’u heyecanla beklerken, Türkiye’nin otomobilini üretecek fabrikada çalışma hayali kuran öğrenciler de OİB MTAL’e yoğun ilgi gösteriyor. UIudağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanları yetiştirmek amacıyla kurduğu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (OİB MTAL), yeni öğrencilerini bekliyor.

Haber Giriş Tarihi: 14.06.2021 18:52
Haber Güncellenme Tarihi: 14.06.2021 18:52
https://sehirmedya.com/
OİB MTAL, TOGG üretecek öğrencileri bekliyor

Önceki hafta yapılan Liseye Geçiş Sınavı’nın (LGS) haziran sonunda açıklanacak sonuçların hemen ardından 1 Temmuz’da lise tercihleri başlayacak. Verdiği mesleki ve akademik eğitim, sağladığı imkanlar ve fiziki şartlarıyla nitelikli öğrenciler yetiştiren ve Bursa’nın gözbebeği OİB MTAL de tercihler döneminde en önemli okullardan biri olacak. Geçen yıl yüzde 8’lik dilimde öğrenci aldıklarını, bu yıl bu oranı yüzde 5’lere çekmeyi hedeflediklerini ifade eden OİB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Metin Sezer, “Geçtiğimiz yol sınavla öğrenci alan Meslek Liseleri arasında Bursa’da birinciyiz, Türkiye’de de Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı’nda birinci, Endüstriyel Otomasyon, Makine Teknolojisi ve Metal Teknolojisi alanlarında da ikinci olduk.2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı’ndan itibaren Sınavla Öğrenci Alan Proje Okulu statüsünde tüm alanlara merkezi sınavla öğrenci alıyoruz” dedi.


TOGG’A KALİFİYE ELEMAN DA YETİŞTİRECEK
Okulun imkânlarından bahseden Sezer şöyle devam etti:“Milli Eğitim Bakanlığınca Ar-Ge Merkezi okul statüsü verilerek, yerli ve milli altyapıyla mesleki eğitim, üretim, tasarım ve istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi de amaçlanmaktadır. Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubunca (TOGG) Bursa'nın Gemlik ilçesinde yapımı süren fabrikada ihtiyaç duyulacak teknik elemanların yetiştirilmesi için okulumuz bünyesinde Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı'nda ilk kez “Elektrikli Araçlar Dalı” açıldı. 


ŞEHİR DIŞINDAN GELECEK ÖĞRENCİLERE 240 KONTENJAN
Sezer sözlerini şöyle noktaladı: “Tofaş Fen Lisesi ile mesleki ve akademik iş birliği protokolü imzalandı. Otomotiv Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri; Tofaş Fen Lisesi eğitim ortamlarında akademik gelişim sağlama, üniversite hazırlık kurslarına katılma, yabancı dil geliştirme ve kariyer planlama ve bununla bağlantılı birçok konuda iş birliği yapılacak. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Erasmus + Programı kapsamında Akreditasyonumuz onaylandı. Böylece 7 yıl boyunca öğrencilerimize yurt dışındaki işletmelerde staj imkânı oluşturmuş olduk. Okulu bitirip hemen iş hayatına atılmak isteyenler için de, lise sonrası üniversitede eğitimini sürdürmek isteyen için de gelecek hazırladık. Ayrıca şehir dışından gelecek öğrencilerimiz için kız ve erkek olmak üzere120’den toplam 240 öğrenci kapasiteli pansiyonumuz var” diye konuştu.


OKULU TERCİH EDENLERE BURS VE ÇEŞİTLİ DESTEKLER SAĞLANACAK
 OİB MTAL ile gurur duyduklarını ifade eden OİB Başkanı Baran Çelik de “Türkiye’nin otomotivde Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Merkezi olma yolundaki vizyonumuzun güçlü bir parçası olarak kurduğumu OİB MTAL, kısa zaman içerisinde çok başarılı bir noktaya geldi. Okulumuzda, Anadolu Teknik Programı ve Anadolu Meslek Programı olmak üzere iki türde;Bilişim Teknolojileri, Elektrik Elektronik Teknolojisi, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri, Makine Teknolojisi, Metal Teknolojisi ve Motorlu Araçlar Teknolojisi olmak üzere 6 programda eğitimler veriliyor. Bu okul, iş dünyasının en büyük sorunlarından biri olan nitelikli personel açısından önemli bir eksiği kapatıyor. Mesleki ve akademik olarak oldukça kapsayıcı ev donanımlı bir eğitim veren okulumuzla gurur duyuyoruz. Bu yıl da okulumuzu tercih edecek öğrencilerimize destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.