SON DAKİKA
Hava Durumu

PKK ‘sözcüsü’ Fincancı tutuklandı

Türk Ordusuna iftiralar atarak PKK’yı savunan açıklamalarda bulunan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklandı.

Haber Giriş Tarihi: 27.10.2022 21:46
Haber Güncellenme Tarihi: 27.10.2022 23:06
https://sehirmedya.com/
PKK ‘sözcüsü’ Fincancı tutuklandı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, İstanbul Kadıköy'deki evinde önceki gün gözaltına alınmıştı. Ankara'ya götürülen Fincancı, Ankara Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Burada savcıya ifade veren şüpheli Fincancı, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklanması talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Hakimlik, sorgusunun ardından Fincancı'nın sevk edildiği suçtan tutuklanmasına karar verdi. Fincancı, silahlı terör örgütü PKK'nın sözde yayın organına yaptığı açıklama nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunca başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştı. Fincancı, Ankara Adliyesi 3. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanarak Sincan Kapalı Kadın Cezaevi'ne gönderildi.


“DOKTORUN EVİNDE MERMİNİN NE İŞİ VAR?”
Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan'ın, Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın gözaltına alınmasını eleştirmesi ve HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç'un ise "Fincancı Türkiye'nin onurudur." sözlerini sarf etmesi, TBMM Genel Kurulunda tartışmaya neden oldu. MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, Fincancı'nın evinde bulunduğu söylenen kitaba ilişkin "Kandil'deki teröristlerin, PKK'lıların hayatını anlatan ve onlarla yapılan mülakatları içeren, yargıda daha önce sadece Fincancı açısından değil, PKK üyeliği veya sempatizanlığı doğrultusunda hakkında soruşturma yapılanlar açısından da sorgu sebebi yapılmış, soruşturmaya konu edilmiş bir kitaptır." diye konuştu. Kanuna uygun olmayan silah bulunduranlar için suçun oluştuğunu ve "Babamdan kalma." sözlerinin cezanın önüne geçmeyeceğini belirten Bülbül, "Burada bu hikayeleri anlatıp da insanları masum göstermeye çalışmayın. Bir doktorun, TTB Başkanının evinde otomatik silah mermisinin ne işi var? Adli tıpçı olması evde otomatik silah mermisini haklı çıkarır mı?" dedi.


AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, sistematik bir kurgunun çok açık şekilde görüldüğünü dile getirerek, şunları söyledi: "En büyük Kürt düşmanı olan ve büyük Ermenistan'ı kurmak isteyen, büyük İsrail'i Nil'den Fırat'a kurmak isteyen emperyalist ve Siyonistlerin maşası ve tetikçisi olan terör örgütü PKK'nın sözcülüğüne kimse soyunmamalıdır. İşin özü, hakikati budur. Bunun dışındaki her türlü yaklaşım ancak ve ancak lafügüzaftan ve hakikaten bir meseleyi çarpıtmaktan ibarettir. Bu konuda PKK, ASALA'nın kendini feshetmek suretiyle oraya intikaliyle kurulmuş bir terör örgütüdür, bunun yüzyıllık ayağı vardır. Abdülhamit döneminde de Taşnak ve Hınçak örgütleri aynı fonksiyonu icra etmişlerdir. Emperyalist ve Siyonistlerle bir ve beraber olarak Osmanlı'yı, Türkiye Cumhuriyeti'ni ortadan kaldırma girişimlerinde bulunmuşlardır. Aynı senaryo bugün iş birlikçileri eliyle uygulanmak istenmektedir. Bunu reddettiğimizi ve reddedeceğimizi herkesin bilmesi lazım."


MHP Grup Başkanvekili Bülbül, Fincancı'nın evinde bulunan kitaba ilişkin "Bir Kandil, bir PKK güzellemesi olduğu gerçeğini kimse inkar edemez." dedi. Bülbül, Fincancı'nın da her Türk vatandaşı gibi hukuk önünde hesap vermesi, Türkiye'de kamuoyu vicdanında oluşan rahatsızlık nedeniyle soruşturma yapılması gerektiğini vurguladı. AK Parti'li Akbaşoğlu ise "Düşünce ve ifade hürriyeti başka, TSK'ya, Mehmetçiğe, milletimize ve devletimize iftira bambaşka bir şeydir. Konu yargıya intikal etmiştir, beyanlar açıktır. Bu konuyla ilgili bağımsız yargı da kararını verecektir." diye konuştu.


ESGİN'DEN TTB MERKEZ KONSEYİNE SERT AÇIKLAMA

TBMM Sağlık Komisyonu Üyesi ve AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin, TBMM'de Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi yönetimine sert çıktı. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde basın toplantısı düzenleyen TBMM Sağlık Komisyonu Üyesi ve AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin, TTB Merkez Konseyi'nin hekimlerin diliyle değil, terör örgütü PKK'nın diliyle konuştuğunu söyledi. TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın, Türk Silahlı Kuvvetlerini hedef alan sözlerine sert sözlerle karşılık veren Esgin, açıklamasında şunları söyledi: "Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı'nın PKK'nın sözde yayın organına bağlanarak yapmış olduğu açıklama milletimiz nezdinde derin bir infiale neden olmuştur. Açıklama Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak ve Suriye'de yapmış olduğu operasyonları durdurmayı amaçlayan kumpasın bir parçasına Türk Tabipleri Birliği'ne alet etmenin kötü bir tezahürüdür. Türk devletine ve ordusuna yapılan çok açık bir iftira ve yalandır. Daha önce tabip odalarının yönetimlerinde görev yapmış bir hekim olarak meslek örgütümüzün geldiği noktayı göstermesi açısından hepimiz adına son derece üzücü bir gelişmedir. Eğer sorarsanız şaşırdık mı? Hayır şaşırmadık. Çünkü Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi yönetimi ne yazık ki terör örgütünün diliyle konuşan, PKK'ya yönelik Zeytin Dalı Operasyonuna 'savaş' diyen, PKK'nın Suriye'deki uzantısı, YPG'nin sözde eş başkanına barış ödülünü veren, Hendek operasyonlarında devletimizi sözde katliam yapmakla suçlayan ve terör yandaşı bildiriye imza atan da Türk Tabipleri Birliği yönetimidir. TTB bölücü terör örgütünün hiçbir eylemini kınamamış ve PKK'yı terör örgütü olarak nitelendirmemiştir. Küresel salgında yerli ve milli aşımız Türkovak’a solüsyon diyerek itibarsızlaştırmaya çalışan da yine Türk Tabipleri Birliği olmuştur ne yazık ki. TTB ne acıdır ki adında Türk olan fakat milli unsurlardan çok uzak devletimizi ve şanlı ordumuzu her fırsatta itibarsızlaştırmaya çalışan terör örgütü PKK'nın diliyle konuşan bir yapı haline gelmiştir."


“TÜRK ORDUSUNUN POSTAL SESİ, MERHAMETİN SESİDİR”
TTB Merkez Konseyi hekimlik gibi kutsal bir mesleği ve görevi sadece hayat kurtarmak olan hekim meslektaşlarımızı ne yazık ki artık temsil edememekte olduğunu belirten Esgin, "Bütün dünya biliyor ki Türk ordusunun postal sesi merhametin ve şefkatin sesidir. Terör örgütünün propagandasını yapan merkez konseyi başkanının gözaltına alınmasını bir linç kampanyası olarak nitelendiren zihniyete seslenmek istiyorum. Hekimlerin meslek örgütü asla ve asla terör örgütünün propagandasını yapamaz. Bu bir suçtur. Suçun gereği Türk yargısı tarafından verilecektir. Meslek örgütümüzü bir veya iki siyasi partinin arka bahçesi haline getirmek. İdeolojik ve fraksiyonel yapıların faaliyet alanı olarak görmek, hekimlerle vatandaşımızı karşı karşıya getirecek çalışmaların odağı yapmak hiç kimseye bir fayda getirmez. Gazi meclisimiz çatısı altından Tüm hekim meslektaşlarımızı Türk Tabipler Birliği'ne bağlı tüm odalarımızı terör örgütü PKK diliyle konuşan bu anlayışa karşı meslek odamıza sahip çıkmaya çağırıyorum" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.