SON DAKİKA
Hava Durumu

Satılık okul iddiasına Valilik’ten yalanlama!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilk kez Bursa’da uygulanan yap işlet devret okul projesinin ilk örneği olan Sırameşeler’deki eğitim kampüsüyle ilgili okulların kira ödenmediği için satışa çıkarıldığı ve tahliye edildiği haberini Bursa Valiliği yalanladı. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından ihtiyatı tedbir kararı olan 3 eğitim kurumunda eğitim sorunsuz devam ediyor. 

Haber Giriş Tarihi: 16.09.2023 20:06
Haber Güncellenme Tarihi: 16.09.2023 20:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://sehirmedya.com/
Satılık okul iddiasına Valilik’ten yalanlama!

Bursa'da "satılık devlet okulu" iddiaları gündeme bomba gibi düşerken, konuyu gündeme getiren Eğitim-İş Sendikası’nın bilgileri eksik paylaştığı ortaya çıktı. Kamuyonuna yansıyan haberlerin ardından Bursa Valiliği, eğitim kurumlarına ilişkin bazı basın yayın kuruluşlarındaki haberler ile sosyal medya paylaşımlarına yönelik açıklama yapıldı.  Açıklamada, Osmangazi’ye bağlı Sırameşeler Mahallesi'nde imar planında lise binası alanı olan, mülkiyeti 4 kişiye ait taşınmaz üzerine maliklerin vekili tarafından yapılan iki adet 24 derslikli lise binasının Milli Eğitim Bakanlığı’nca 8 yıllığına kiralandığı bildirildi.


KİRALAMA SÜRESİ SONUNDA DEVREDECEK
Kiralama süresi sonunda bu binaların ve arsalarının Milli Eğitim Bakanlığına devredilmesiyle ilgili 30 Aralık 2014'te kira protokolü imzalandığı belirtilen açıklamada, inşaatlar tamamlandıktan sonra Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mehmet Halit Baki Anadolu Lisesi ve Mehmet Zahid Kotku Anadolu İmam Hatip Lisesinde eğitim öğretime başlandığı anlatıldı.


DEVAM EDEN 4 DAVA VAR
"Satılık devlet okulu" iddialarına ilişkin açıklamada şunlar kaydedildi: "Okul binalarını yapan şahsın vekalet verdiği kişiler tarafından söz konusu okul binaları ile ilgili tahliye davası açılması üzerine, tahliye talebine karşı Asliye Hukuk Mahkemesinde 'menfi tespit' davası açılmış olup mahkeme, ihtiyati tedbir kararı vererek tahliyeyi durdurmuştur. Davalardaki süreçler devam etmektedir. Asliye Hukuk Mahkemesinin ihtiyati tedbir kararı üzerine, Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mehmet Halit Baki Anadolu Lisesi ve Mehmet Zahid Kotku Anadolu İmam Hatip Lisesinde mevcut binalarda eğitim öğretim sürdürülmektedir."


SÜREÇ İŞLEYECEK
Öte yandan Bursa Şehir Gazetesi’nin ulaştığı İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, okullarla ilgili süreçte müteahhit firmanın 3 dava açtığını buna karşılık Milli Eğitim’in de dava açtığını aktardı. 30.12 2014 tarihinde yüklenici firma ile sözleşme imzalandığını anlatan yetkililer, 8 yıllık süreçte 9 milyon 600 bin lira kira ödenmesi karşılığında sürenin sonunda okulların devredileceğinin kayıt altına alındığını ifade etti. 


BELGELER GEÇ GELDİĞİ İÇİN KİRA GECİKTİ
Bazı kira ödemelerinin aksamasında yüklenicinin istenilen belgeleri kuruma geç getirmesinden kaynaklandığı, yine firmanın 2017’de teslim edilen okullarda rayici yükseltmek için dava açtığını aktardı. Sözleşmenin yapıldığı zamanın kira rayicinden anlaşmanın yapıldığına dikkati çeken yetkililer, firmanın tahliye kararı aldığını ancak daha sonra Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başvurusu ile Asliye Hukuk Mahkemesi İhtiyati tedbir kararı verdini bildirdi.  Üstlenici firmanın kurumu zorlamak için bir önceki kararı önce okul duvarlarına astığını bunun kaldırıldığını, şimdi de çevreye astığını anlatan yetkililer, eğitim kurumlarıyla ilgili firmaya yeni davaların da açıldığını ifade etti. Eğitim kurumları 2024 yılının sonunda Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilecek.


MİLLİ EĞİTİM SÜREKLİ HEDEFTE
Kısa bir süre önce Setbaşı Ortaokulu ile ilgili iddiaların da kamuoyuna yansıdığını ve bunların tamamının yaplış ve yalan bilgilerden oluştuğunu dile getiren yetkililer, sosyal medya ya da bazı yayın kuruluşları aracılığı ile sürekli ortaya atılan iddialara Bursa Valiliği aracılığı ile zaman zaman yanıt verildiğini ancak algıya yönelik her söylentiye cevap vermek gibi bir durumun olmadığını ifade ettiler.

(Deniz AKIN)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.