SON DAKİKA
Hava Durumu

Solcu Türkyılmaz’dan Çağlar’a 50 milyon dolarlık kıyak!

Mahkeme tarafından iptal edilen Çağrışan Göynüklü Planları’nı yasal sürenin dolmasına 2 ay kala ilçe meclisinden CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla geçiren solcu Hayri Türkyılmaz, Cavit Çağlar’ın Bademli’deki villalarının olduğu 50 dönümlük arazisinin emsalini 0.30’dan 0.35’e çıkardı. Böylece 12 ekstra villa yapma şansı yakalayan Çağlar, 50 milyon dolar rantı cebe indirecek. 

Haber Giriş Tarihi: 07.08.2023 21:35
Haber Güncellenme Tarihi: 07.08.2023 21:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://sehirmedya.com/
Solcu Türkyılmaz’dan Çağlar’a 50 milyon dolarlık kıyak!

Mudanya’da yıllardır adeta arap saçına dönen imar planlarıyla ilgili skandal bir gelişme daha ortaya çıktı. Mahkeme kararı ile iptal edilen planların ardından Büyükşehir Belediyesi 5 binlik planları tamamladı. Mudanya Belediyesi’nin bir yıl içinde 1/1000’lik planları yaparak Büyükşehir Meclisi’ne sunması gerekiyordu. İşte yıllarca plan yapmayan Mudanya Belediyesi, alelacele yasal sürenin bitimine 2 ay kala Çağrışan Göynüklü planlarını kendi meclisinden geçirerek Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gönderdi. 


CAVİT ÇAĞLAR’A BÜYÜK KIYAK
Mudanya Belediye Meclisi tarafından onaylanan planlarda 200’ün üzerinde değişiklik olduğu bildirilirken, asıl bomba ise Cavit Çağlar’ın villasının olduğu 50 dönümlük arazisinin emsalinin artırıldığı ortaya çıktı. Sözde solculuk ve emekçilik edebiyatı yapan, halktan hukuktan dem vuran Türkyılmaz yönetimi, 0.30 olan emsalı 0.35’e çıkardı. Böylece Çağlar, arazisine 12 adet daha villa yapma imkanına kavuştu. 50 dönümlük araziye yapılacak villaların 70’in üzerinde olacağı ifade ediliyor. Çağlar’ın buradaki villaları 4-5 milyon dolara satılacağı göz önünde bulundurulduğunda cebine girecek ekstra paranın 50 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor. 


GÖZLER BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE
Mudanya Belediyesi’nin Çağlar’a kıyak yaptığı Çağrışan Göynüklü Planları’nda 200’ün üzerinde değişiklik olduğu ifade ediliyor. Yine yüzlerce vatandaşın planlar nedeniyle mağdur olduğu dile getirilirken, planların Büyükşehir Meclisi’nde düzeltilerek onaylanması bekleniyor. AK Parti Mudanya Meclis Grubu’nun ilçedeki oylamada çekimser kaldığı da öğrenilirken, şimdi tüm Bursa’nın gözü Eylül ayında Büyükşehir Meclisi’ne gelecek planlarla ilgili düzenlemelere çevrilmiş durumda. AK Parti ve MHP başta olmak üzere Büyükşehir gruplarının Çağlar’a yapılan kıyağa ve vatandaşların mağduriyetine dur demesi bekleniyor. Çağlar’ın plan değişikliği ile ilgili baskı oluşturduğu ve kent yöneticileri ile Ankara’daki tanıdıkları baskılamaya çalıştığı da konuşuluyor.


TÜRKYILMAZ’IN DÖNÜŞÜM KULPU
Mudanya Belediyesi tarafından hazırlanan planlarda Çağlar’ın villalarının da bulunduğu bölgede yapılan emsal artısına “Deprem riskine karşı insanların ayrık nizam iki katlı evlerini yıkarak yeniden yapmalarına imkan sağlamak” açıklaması düştü. Peki Cavit Çağlar villalarına test yaptırmış mı? Çürük mü çıkmış? Çürük çıktıysa neden boşaltmamış? Alanın büyük kısım boş arazi olmasına rağmen nasıl bir dönüşüm olacak? Mudanya Merkezi’nde boş araziye kentsel dönüşüm için verilen 0.50 gibi bu da kişiye özel rant kazandırmak değil mi?


 ÇAĞLAR ÜNİVERSİTE YAPACAĞIM DEMİŞTİ!
Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Sifaş ve Polylen fabrikalarının arazisine dev avm ve iki kuleden oluşan rezidans yapmak için yıllardır uğraşan Çağlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a giderek AVM’sini üniversite kuracağım diye Erdoğan’a anlatmış ancak kazın ayağının öyle olmadığı görülünce Çağlar’ın bileti yatmıştı. O dönem kendi gazetesi Olay’a verdiği mülakatta üniversitenin kampüsünün Bademli’de villasının da içinde olduğu 50 dönüm araziye yapacağını aktaran Çağlar, rant kuleleri planı yatınca üniversite hikayesini de sonlandırmış görünüyor. Şimdi kamuoyunun merak ettiği soru ise şu; “Hani o araziyi üniversite yapacaktın Cavit bey. Ne oldu da milyon dolarlık villalara döndü iş


HALKÇI AMA ZENGİN SEVİYOR
Mudanya Belediyesi’nin CHP’li ve sol yumruklu Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, bir yandan haktan hukuktan emekten ve ezilenden yana olma nutukları atıp hamaset yaparken bir yandan da zengin ve nüfuzlu kişilerle kol kola yürümeye devam ediyor. Mudanya ve Güzelyalı başta ilçesinin mahallelerinde kreş ve anaokulu ihtiyacı had safhadayken, neredeyse 3 villadan birinin kreş ve anaokulu olduğu Bademli’ye Zübeyde Ana Kreşini yapan Türkyılmaz, Bademli, Çağrışan gibi zengin muhitlerine hizmet önceliği vermesiyle de tepki toplamaya devam ediyor. 


 (Alpaslan YILDIZ)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.