Tasavvuf

Tasavvuf, ulema tarafında gaye aynı olmak üzere birçok şekilde izah edilmiştir. Bursa İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Mustafa Kara tasavvuf insanın iç âleminin aydınlanmasıdır diye tarif etmiştir. Benim de en hoşuma giden tarif de budur.

Diğer bir tarifte tasavvuf ahlaki eğitim, manevi güzellikler manzumesi, kulu Allah’a ve Allah’ı kula sevdirir. Tasavvufta şeyh öğretmen değil eğitmendir. İç aleminin nasıl aydınlatacağının yollarını, nefsi ammare’nin tuzaklarında kurtulmanın yollarını öğretirler.

Bazılarının iddia ettiği gibi insanları kendilerine değil Allah’a bağlarlar. Zikir meclislerinde insanların yuvarlak halka şeklinde oturmalarının sebebi ve hikmeti bir hadisi şerifte şöyle izah edilmiştir; ‘’müminler yuvarlak bir halka gibidir. Evveli mi sonu mu daha hayırlıdır bilinmez.’’

Bir ayeti celile de Cenabı Hak şöyle buyuruyor ‘’Habibim görürsün ki melaikeler arşı alanın etrafını kuşatmış olarak Rablerini hamt ederek zikrederler.’’ (Zümer/75)

Kabe’nin etrafında kılınan namazlarda ve tavaflarda Müslümanlar halka oluşturur. Hak yolda olan Kitap ve sünnetten ayrılmayan sadece hakkı savunan cemaatler de, cemiyetler de aynı yolu takip eder. İslam’ın en önemli kuralı olan birlik ve beraberliğe asla zarar verecek bir harekette bulunmazlar. Zira Cenabı Hak muhakkak müminler kardeştir aranızda sulhu hakim kılın buyuruyor.

Peygamberimiz Ebu Zer hazretlerine hitaben ‘’Ya Ebazer bindiğin gemi sağlam olsun yolculukta deniz derin ve dalgalıdır, yiyeceğini bol al zira yolculuk uzundur, yükün hafif olsun zira yolun engebeli ve tehlikelidir.’’ Burada gemide murat iman, yiyecekte murat Ameli Salih, yükte murat günahlardır. Böyle bir yolculukta birbirimize, özellikle başta Peygamberimiz ve Ashabı kiram olmak üzere, Allah dostlarına son derece ihtiyacımız vardır. Allah cümlesinin şefaatinden bizleri mahrum etmesin.

Avamil Kitabımızda geçen bir misalde şöyle ifade ediliyor ‘’ Peygamberler ve hakiki âlimler, mürşitler, veliler, kıyamet günü şefaat edecekler. Allah’tan dileğimiz odur ki bu zatların şefaatinden bizlerin de mahrum olmamasıdır.”

Burada birkaç tane hikmetli sözü zikretmek istiyorum. En iyi insan kendine hâkim olan insandır zira başkalarıyla meşgul olmaz.(Şirazi) Kötü ahlaklı insanın yüzünün güzelliği hiçbir şeye yaramaz. (Mevlana)

Oturup dil dökecek yerde çalışıp ter dökmek lazım. İki şey çok yanlıştır konuşman gerektiği yerde susman, susman gerektiği yerde konuşman. Toplum sevgi ile kaynaşır, adalet ile yaşar, dürüst çalışmakla ayakta kalır. (Farabi)

Kader Allah’ın ezeli bilgisinin zamanı gelince zuhur etmesidir. Her şey Allah’tandır deyip işlediğimiz suçların faturasını Allah’a kesmek doğru değildir. (İmamı Şafi)

Güzele bakmak sevaptır denir son derece yanlıştır güzel bakmak sevaptır. Kâinata bakıp ibret almak gibi… Üç şeye bakmak sevaptır Kabe’ye bakmak, Hz. Kuran’a bakmak ve ana babanın yüzüne bakmak (Hadisi Şerif).

Kuran’ı hafızanda saklamak değil hatta okumakta değil, aslında bunlar da büyük sevaptır ancak hayatında rehber yapmak son derece önemlidir. Peygamberimiz nice Kuran okuyanlar vardır ki Kuran onlara lanet okur buyurmuştur hele de Kuran’ı ve mukaddesatı maddi çıkarlar için alet etmek büyük günahlardandır.

Selam Hakka tabi olanlara…

İlginizi Çekebilir

Bursaray’a yıldırım düştü!

Bursaray Sırameşeler İstasyonu’ndaki kataner hattına yıldırım düşmesi sonucu yaşanan elektrik kesintisi ve iletim hatlarının zarar ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir