Türkiye’nin en ucuz ekmeği için tohumlar toprakla buluştu!

Türkiye’nin en ucuz ekmeğini her gün dar gelirli vatandaşlarla buluşturan Önder Tanır yönetimindeki Kestel Belediyesi, kendi buğdayını kendi üretmek için ilk ekimi törenle yaptı. Bin 300 dönüm arazide yapılacak buğday üretimiyle, 400 gram ekmek 1 TL’den satılmaya devam edecek. 

Türkiye’nin en ucuz ekmeği için tohumlar toprakla buluştu!

Kestel’de göreve geldikten sonra 1 lira 25 kuruş olan 400 gramlık ekmeğin fiyatını 1 TL’ye çeken ve 3,5 yıldır dar gelirli vatandaşlara bunu ulaştıran Kestel Belediyesi, önümüzdeki 2 yıl boyunca ekmeğe zam yapmamak için örnek bir adım attı. Ekmek üretimi için ihtiyacı olan 800 ton unu kendi buğdayından üretecek olan Kestel Belediyesi, ilk ekimini törenle yaptı. 

ZAM YOK EKMEK 1 TL DEVAM EDECEK
Kestel Belediyesi, 3 yıldır olduğu gibi önümüzdeki iki yıl da ekmeğe zam yapmamak adına bin 300 dönüm araziye buğday ekip, 800 ton un üretmek için harekete geçti. Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, buğdayın tohumlarını çiftçilerle birlikte toprakla buluşturdu. Ayrıca bu hizmetle beraber dar gelirli ailelere bir yılda 30 milyon lira katkı anlamına geliyor.


AĞLAŞAN MAHALLESİ’NDE EKİM YAPILDI
Kestel Belediyesi’nin ekmeklik buğday üretimi için başlattığı projenin ilk adımı Ağlaşan Mahallesi’ndeki araziye yapıldı. Tohum atma törenine AK Parti İl Başkan Yardımcısı Ufuk Ay, Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, AK Parti Kestel İlçe Başkanı Nesri Demir, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Süleyman Çelik, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çakmak, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve STK temsilcileri ile bölge halkı katıldı. Protokol üyeleri, heybelerine koydukları tohumları bir süre toprağa attıktan sonra Kestel Belediyesi’ne ait traktörler ekim işlemine geçti. 


SOSYAL PROJELERE BİR HALKA DAHA
Tohumları tarlayla buluşturan Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, "Pandemi döneminden çıkarken sosyal yardımlar her defasında daha fazla öne çıktı. Gönül belediyeciliği doğrultusunda zaten ön planda olan bu çalışmalarımız bugün tohumu ilk defa toprakla buluşturduğumuz etkinlikte farklı bir zincirin halkasını eklemek üzere Kestel’imizle buluşuyor. Bizler ilk göreve geldiğimizde seçim beyannamemizde vermiş olduğumuz sözlerden bir tanesi ekmeği ucuzlatacağız. Kestel halkını ucuz ekmekle buluşturmaktı. 400 gram ekmek 1.25 lira iken bizler 1 liraya düşürdük. Arkasından malum pandemi ve ekonomik sıkıntılar vatandaşlarımızın iş açısından düşmüş olduğu kısmen giderdiğimiz sıkıntılar. Dedim ki bu ekmek 1 liradan devam etsin. Zaman geldi zaten maliyetler yükseldi. Fırıncı esnafımız ile aramızdaki makas açıldı. Bizim bu konudaki görevimiz arttı.


“BİN DÖNÜMÜ YAKALADIK”
Biz de istiyoruz ki farklı alanlardaki çalışmalarımızdan ödün vererek buraya takviye yapmayalım. Arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz istişareler sonucu ortaya şu çıktı kendi buğdayımızı ekmek suretiyle bu sübvansemiz oldukça aşağıya çekilecek. Buğday ve un maliyetlerimiz hesaplarımıza göre, üçte bir seviyesinde alçalacak. Önümüzdeki bir buçuk sene içerisinde 400 gram Türkiye’nin en ucuz ekmeğini Kestelli halkımızla buluşturacağız. Ortaya koymuş olduğumuz bin 300 dönüm hedefin bugün itibari ile bin dönümünü yakalamış olduk. Bu ne demek önümüzdeki dönemde tüm üreteceğimizin ekmeğin tamamına yakının buğdayını buradaki arazilerimizde üreteceğiz. Bununla da kalmayarak önümüzdeki sene bu hedefi yükseltmek suretiyle elde edeceğimiz daha fazla buğdayı ilçemizdeki fırıncı esnafıyla daha ekonomik şartlarda fırıncı esnafımızdaki ekmeğin de rakamın aşağıya düşmesi hedeflerimizin arasında. Belediyemize bir de dron kazandırdık. Daha doğrusu çiftimizin hizmetine sunduk" dedi.


(Alpaslan YILDIZ)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19