SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkyılmaz’ın fiyasko projesine MHP’li Erden’den çözüm önerisi

CHP'li Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, trilyonlarca lira harcayarak “Yüzyılın Projesi” diye yıllardır lanse ettiği ancak ortaya sanayi sitesi görünümlü 3-5 kafenin çıktığı fiyaskoyu gündeme taşıyan MHP Mudanya Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Bülent Erden, çürümeye terk edilen yatırımın belediye şirketi MUDAŞ tarafından işletilmesini önerdi.

Haber Giriş Tarihi: 13.08.2023 20:12
Haber Güncellenme Tarihi: 13.08.2023 20:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://sehirmedya.com/
Türkyılmaz’ın fiyasko projesine MHP’li Erden’den çözüm önerisi

İki dönemdir Mudanya Belediye Başkanı olan CHP’li Hayri Türkyılmaz’ın fiyasko projeleri, milletin sırtında yük olurken, trilyonların yatırıldığı birçok proje atıl durumda çürüyor. Mudanya ve Mudanyalı adına bu dönem mücadele eden MHP Mudanya Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Bülent Erden Bey, milletin delikli kuruşunun hesabını sormayı sürdürüyor. Mudanya Belediye Meclisi MHP Grup Sözcüsü Bülent Erden, ilçenin kanayan yarası haline dönüşen Yıldıztepe Projesi’nin halkın yararına kullanılması için CHP'li Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’a çağrıda bulundu.  Türkyılmaz’a,  yüzyılın projesi olarak lanse ettiği ve  06 Eylül 2019 tarihinde Mudanya Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi 1. Etap Projesi için yapılan ihalenin ardından "Mudanya'nın gurur projesi Türkiye'nin yıldızı olacak" ifadelerini kullandığını dile getiren Bülent Erden, “Maalesef sonuçta küçük sanayi sitesini andıran , denize yan bakan bir proje ortaya koydunuz. 1. etapta dükkanların pek çoğu aradan geçen uzun zamana çıkılan kiralama ihalelerine  rağmen ilgi görmedi. Sadece çok küçük bir kısmı pek çok şartı yumuşatarak kiraya verebildiniz” dedi.


“4,5 MİLYON DOLARLIK FİYASKO”
Proje kapsamında bölgedeki ana yolun deplase edildiğine dikkati çeken Bülent Erden, “Proje inşaatı kapsamında Tirilye asfaltının deplase edilmesi [Güzergahın geriye alınarak konum değiştirilmesi], deplase edilen asfalt karayolu nedeniyle istinat duvarı ve asfaltlama çalışmaları da gerçekleştirdiniz.  Pek çok kez siyasetten uzak gerek belediye meclis toplantılarında, gerekse yaptığım açıklamalarda doğru yere yanlış ve çok maliyetli bir proje gerçekleştirdiğiniz konusunda sizi ve meclis üyesi mevkidaşları içinde bulunduğunuz gafletten uyandırmaya çalıştım, çabaladım. Günün geçerli dolar kuru ile halkın parası olan 4,5 milyon dolara yakın bir harcama gerçekleştirilerek yapılan 1. Etap proje Mudanya Belediyemizin adeta elinde patladı. Bu bütün uyarılarıma rağmen Mudanyamız için çok üzücü bir sonuç” diye konuştu.


“İNSANLARIN GÜVENDE OLUP OLMADIKLARINI BİLME HAKKI VAR”
Anfi tiyatro, otopark gibi alanların yer alacağı 2. Etapla ilgili ise Türkyılmaz’ın sessizliğe büründüğüne dikkati çeken Bülent Erden, devasa harcamaların yapıldığı 1. Etap İnşaatında zemin çökmelerin yaşandığını buna rağmen bölgede uzman incelemesi yaptırılmasına yönelik çağrılara da Türkyılmaz’ın kulak tıkadığını anlattı. Erden, “Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi'nin güvenli olup olmadığını bilmek Mudanyalıların ve buraya aileleriyle birlikte gelen vatandaşlarımızın en doğal hakkıdır” diye konuştu.


“RANDIMANLI BİR SONUÇ ALAMADINIZ”
MHP Grup Sözcüsü Bülent Erden
, Hayri Türkyılmaz’ın Yıldıztepe'de kararları ve uygulamalarından randımanlı bir sonuç alamadığının altını da çizerek,  başka bir tehlikeye daha dikkati çekti. Bülent Erden, “Şimdi de Denizkent Sitesinde yer kayması olduğu ve bunu durdurmak için Mudanya Belediyemizin harekete geçerek teknik ekiplerle inceleme başlattığını yine belediyemizden öğrendik. Proje kapsamında yapılan genişletmeler, istinat duvarı yapımı Denizkent Sitesinde yaşanan yer kaymasında etkili oldu mu Sayın Başkan?  Yoksa özel mülk olan bir site için belediyemizin kamu kaynaklarını neden seferber ettiğini nasıl yorumlamalıyız?” dedi.


“ARTIK GEREKTİĞİ GİBİ HAREKETE GEÇİN”
Denizkent Sitesi’ndeki kaymayla ilgili için bölgeye Mudanya Belediyesi’nin anlaştığı bir teknik heyet gelmişken, Bursa Teknik Üniversitesi işbirliğiyle yer kaymasına çözüm üretmek için çalışmalar başlamışken, Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi için de Hayri Türkyılmaz’ı harekete geçmeye davet eden Bülent Erden,  ''Vakit kaybetmeden çok kapsamlı bir bilim ve teknik heyetle burasının güvenli olup olmadığını tespit ettirerek kamuoyuna açıklayınız” çağrısında bulundu.


MUDAŞ’A VERİN HALKA HİZMET ETSİN
Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi'ni boş tutarak çürütmek yerine ( güvenli raporu alınması halinde ) belediyeye ait olan MUDAŞ şirketi bünyesinde tüm Mudanyalıların en ekonomik şekilde istifade edebileceği çayını, tostunu, yemeğini yiyebileceği bir halk işletmesi haline getirilmesini öneren Bülent Erden, sosyal belediyecilik ilkesi doğrultusunda halkın böyle bir hizmete ihtiyacı olduğunu da vurguladı. Bülent Erden, “Sosyal Belediyecilik anlayışı da zaten bunu gerektirmez mi? Boş duran tesisin aydınlatma, güvenlik, bahçe bakımı gibi giderleri bitmiyor. Hiç değilse Mudanyalı hemşehrilerimiz bütçelerini zorlamadan, ne ödeyeceğini bilerek kaliteli ve ekonomik hizmet olarak buradan yararlansın. Vakit geç olmadan artık halk için sosyal belediyecilik anlayışıyla harekete geçmenizi temenni ediyor, tüm Mudanyalılara saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.


(Alpaslan YILDIZ)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.