SON DAKİKA
Hava Durumu

Uludağ’ın saklı yüzü gençlere açılıyor

Kestel Alaçam İzcilik Kampı ve Gemlik Karacaali Gençlik Kampı’nda gençlere ayrıcalıklı tatil imkanı sunan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Orhaneli Gölcük Yaylası’nda yapımına başlanan Göynükbelen Gençlik Kampı ile Uludağ’ın saklı yüzünü yılın 12 ayı gençlere açıyor.

Haber Giriş Tarihi: 22.10.2022 21:12
Haber Güncellenme Tarihi: 22.10.2022 21:12
https://sehirmedya.com/
Uludağ’ın saklı yüzü gençlere açılıyor

Gençler ve çocukları her açıdan destekleyen birçok çalışmayı ortaya koyan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Kestel Alaçam İzcilik Kampı ve Gemlik Karacaali Gençlik Kampı’nın ardından yaz kış gençlere hizmet verecek olan Orhaneli Göynükbelen Gençlik Kampı’nda çalışmalarla hızla devam ediyor. Gölcük Yaylası’nda 68 bin 500 metrekarelik alanda doğayla iç içe tasarlanan kamp alanı, dört mevsim konaklamalı, spor ve etkinlik alanlarından oluşacak bir yerleşke olarak tasarlandı.


MUAZZAM BİR TESİS
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, beraberindeki Bursa Milletvekili Osman Mesten, Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt ve AK Parti İl Başkanvekili Mustafa Yavuz ile birlikte Göynükbelen Gençlik Kampı’nda devam eden çalışmaları yerinde inceledi. Başkan Aktaş, bakanlıkların, Bursa milletvekillerinin destekleri ve Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarıyla şehrin dört bir tarafında turizm, gençlik, spor, çevre, altyapı, üstyapı, tarihi restorasyon alanlarında birçok çalışma yürüttüklerini söyledi.

Bursa’da 600 civarında şantiyelerinin bulunduğunu belirten Başkan Aktaş, “Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın da destekleriyle Gölcük Yaylası’nda muazzam bir ortam içerisinde gençlik kampı çalışmaları devam ediyor. Orhaneli Belediyesi tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilen alan, 68 bin 500 kilometrekare olarak tasarlandı ancak zaman içerisinde 80 bin metrekareye de çıkarılabilir. Bursalı evlatlarımız başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafından gençlerimizi burada ağırlayacağız. Mayıs ayı gibi bungalov evleri tamamlamayı planlıyoruz. 2023’ün ortasından itibaren de burada hizmet vermeyi hedefliyoruz. İhtiyaçlar dahilinde futbol, basketbol ve voleybol spor sahaları, eğitim amaçlı binalar, etkinlik ve piknik alanları, bungalov tipi yatakhaneler, yemekhane, mescit, revir, idari bina ve personel konaklama binaları olacak” dedi.


Kestel Alaçam’da çadır ortamında kamp hizmeti verildiğini ve sadece yazın kullanılabildiğini, Karacaali Kampı’nın da deniz kıyısında olmasından ötürü sadece yaz aylarında kullanılabildiğini hatırlatan Başkan Aktaş, “Göynükbelen’de yapımı devam eden kampımız ise yılın 12 ayı, yaş kış kullanılacak.

Doğayla içi içe muazzam bir ortam olacak. Kışı ayrı, yazı ayrı güzel bir şekilde değerlendirilecek. Kampımız, geleceğimiz olan gençlerin daha iyi yetişmesine vesile olacaktır. Şimdiden hayırlı olsun” diye konuştu. Başkan Aktaş ve protokol üyeleri incelemenin ardından Göynükbelen mahallesinde vatandaşlarla bir araya geldi. Vatandaşlarla sohbet ederek ihtiyaçları dinleyen Başkan Aktaş, eksiklerin kısa sürede giderilmesi için ilgili birimlere talimat verdi.

Molla Yegan Medresesi’nde uzay dersleri   


Fatih Sultan Mehmed'in hocası Molla Yegan'ın ders verdiği medrese, Yıldırım Belediyesi tarafından uzay ve bilim konularında çocuk üniversitesi niteliğiyle hizmete açılacak. Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Buradaki çocuklarımız astronot kıyafeti giyecek ve bir astronotun 24 saatini yaşayacak” dedi.


Bursa'da geçmişi 600 yıldan eski olan, Fatih Sultan Mehmed'in hocalarından Molla Yegan'ın ders verdiği medrese çocukların bilimle buluşacağı merkeze dönüşüyor. Tarihi kaynaklarda Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid dönemi beylerinden Kara Eyne Bey tarafından inşa ettirildiği ve yıkılmaya yüz tutmuşken Molla Yegan'ın onarımını yaptırdığı belirtilen bina, Yıldırım Belediyesince restore ediliyor.
Bursa kadılığı görevinde de bulunan Molla Yegan'ın adıyla anılan medrese, karşılıklı iki bloktaki 12 oda ve bir ders yerinden oluşuyor. Tarihi medrese bölümü 877, bahçedeki iki katlı ek bina 690, bahçe alanı 840 olmak üzere 2 bin 407 metrekarelik Molla Yegan Çocuk Üniversitesinde, asli işlevine uygun olarak astronomi eğitimi verilecek. Belediye tarafından tasarlanan merkezde çocuklar uzay istasyonlarındaki yaşamı deneyimleyebilecek ve cep telefonlarına yüklenecek uygulamalarla buradaki cihazlarla etkileşim sağlayabilecek.


Es-Sufi'nin gök küresi ve Piri Reis'in haritasının, Güneş, Ay ve Dünya'nın küçük modellerinin, artırılmış gerçeklik uygulamalarının bulunacağı çocuk üniversitesinde ayrıca drama, matematik, sanat, hayal tasarım, biyoloji, kimya, elektrik ve yenilenebilir enerji, bilişim ve robotik kodlama atölyeleri ile oyuncak kütüphanesi yer alacak.


ANNE-ÇOCUK İLİŞKİLERİNİ GÜÇLENDİRME HEDEFİ
Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, AA muhabirine, Bursa'nın merkez ilçelerinden Yıldırım'ın kadim bir kent olduğunu, kendilerinin de kadim değerleri yaşatmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Molla Yegan Medresesi'nin ayrı bir özelliğe sahip olduğunu belirten Yılmaz, "Burası Yıldırım Bayezid Külliyesi'nin hemen yanı başında bulunan ve aynı zamanda Fatih Sultan Mehmed'in çocukluğunda ders gördüğü bir medrese. Biz de bu medreseyi yine çocuklarımıza hitap etsin, yeniden Fatihler yetiştirelim diye çocuklarımızın dünyasına hitap edecek şekilde geçmişle geleceği buluşturacak bir fonksiyonla yeniden ihya ediyoruz." dedi.


Yılmaz, merkezde anne çocuk ilişkilerini güçlendirmeye yönelik alanların, bilim, sanat ve matematik atölyelerinin bulunacağını dile getirdi. Başta astronomi olmak üzere birçok noktada çocukların ufkunu açacak, zihinsel gelişimlerine katkı sağlayacak atölyelerle hizmet vereceklerini anlatan Yılmaz, "Astronomi çok önemli çünkü bununla çocuklarımızın hayal gücünün ve keşif yetilerinin gelişmesini arzu ediyoruz. Molla Yegan Çocuk Üniversitesi ile geçmişten aldığımız medeniyetimizi inşallah geleceğe taşıyacak kuşaklar yetiştirmeyi hedefliyoruz. Buradaki çocuklarımız astronot kıyafeti giyecek ve bir astronotun 24 saatini yaşayacak. Çocuklar anneleriyle mutfakta yemek yapabilecek." diye konuştu. Oktay Yılmaz, yakın zamanda çalışmaları tamamlayıp açmayı planladıkları merkezin sadece Yıldırım'daki değil tüm Bursa ve Türkiye'deki çocukların kullanımına sunulacağını sözlerine ekledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.