SON DAKİKA
Hava Durumu

Yiğitler’de ilk anahtarlar sahiplerine teslim edildi: Hayaldi gerçek oldu! 

Bursa’nın depreme karşı dirençli kent haline getirilmesi amacıyla 7 ayrı bölgede kentsel dönüşüm projelerini sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Yiğitler’de ilk konutları düzenlenen törenle hak sahiplerine teslim etti.  Başkan Alinur Aktaş, “Değirmenönü’nde, Karapınar’da, Ulus’ta, Arabayatağı’nda, Beşyol’da, İstanbul Caddesi’nde, Gaziakdemir’de, Sıcaksu’da, 1050 Konutlar’da dönüşüm var. Allah’ın izniyle Altıparmak’ta da olacak” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 17.08.2023 18:26
Haber Güncellenme Tarihi: 17.08.2023 18:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://sehirmedya.com/
Yiğitler’de ilk anahtarlar sahiplerine teslim edildi: Hayaldi gerçek oldu! 

Büyükşehir Belediyesi iştiraki BURKENT tarafından inşaatların yapıldığı Yiğitler Kentsel Dönüşümü’nde ilk konutlar düzenlenen törenle hak sahiplerine teslim edildi. Üç bölgeye ayrılan ve toplam 62 dönüm alan üzerinde 184 yapı ve 350 hak sahibinden oluşan sahanın birinci uygulama etabında, 65 konut ve 2 adet dükkanın anahtarları hak sahiplerine teslim edildi.


HEDEF, DAHA YAŞANABİLİR YILDIRIM
Anahtar teslim törenine Aktaş’ın yanı sıra Bursa Milletvekilleri Ayhan Salman, Muhammet Müfit Aydın ve Ahmet Kılıç, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı Ali Erbay, hak sahipleri ve vatandaşlar katıldı. 17 Ağustos 1999 depremini dün gibi hatırladığını anlatan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, son olarak 11 şehri ve 12-13 milyon insanı etkileyen Kahramamaraş merkezli iki depremle yüreklerin yaralandığını söyledi. 52 bin can kaybının geri getirilemeyeceğini ancak devletin güçlü iradesiyle yaraları kısa sürede sarmaya başladığını belirten Başkan Aktaş, kendisinin de bizatihi 25-26 gün aralıksız deprem bölgesinde bulunduğunu ve ciddi destekler sağladıklarını ifade etti. 


“İNSANLARIN AKLINI ÇELMKEYE ÇALIŞIYORLAR”
Yıldırım’daki insanların vakti zamanında farklı memleketlerden çeşitli sebeplerde Bursa’ya geldiğini dile getiren Başkan Aktaş, “Buradaki yapılaşmanın kaçak, göçek olduğunu konuşacak değiliz. Biz işi düzeltmenin, daha yaşanabilir yaşanabilir hale getirmenin derdi ve hesabı içerisindeyiz. Biz hem dönüşüm yapıyoruz hem de yeni yollar açıyoruz. Birileri Değirmenönü’nde, Karapınar’da, Arabayağı’nda, Ulus’ta kapı kapı gezip insanların aklını çelmeye çalışıyor. Onlar böylesine riskli bir konuyu konuşmak da istemez. Şu iyi bilinsin ki bizler buradan bir lira para kazanmadık. Birilerinin el atmaktan imtina ettiği, çekindiği ama bizi fütursuzca eleştirdiği bu konunun üzerine kararlı bir şekilde gideceğiz. Deprem yıkmaz, bizim eksik ve aksak yaptığımız bina yıkılır. Lütfen çocuklarımıza daha güzel bir gelecek hazırlayalım. Burada dönüşümü gerçekleştirmenin, verdiğimiz sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyorum” diye konuştu.


“ALLAH’IN İZNİYLE ALTIPARMAK’TA DÖNÜŞECEK”
Yiğitler Kentsel Dönüşüm Projesi’nde tam bir sene önce 17 Ağustos 2022’de temel atma töreni düzenlediklerini hatırlatan Başkan Aktaş, “Bir yıl içerisinde burayı tamamlayacağız dedik. Bu bir iddiadır, kararlılıktır. Artık bu kartopu, bir çığa dönüştü. Bunu Allah’ın kulu engelleyemez. Değirmenönü’nde, Karapınar’da, Ulus’ta, Arabayatağı’nda, Beşyol’da, İstanbul Caddesi’nde, Gaziakdemir’, Sıcaksu’da, 1050 Konutlar’da dönüşüm var. Allah’ın izniyle Altıparmak’ta da olacak.  Hanlar bölgesinde büyük bir kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz. Kentsel dönüşüm bir seyyar satıcı değildir. Kapınıza gelmez. Siz bu konuda kararlıysanız, müteahhitler, özel sektör ve Burkent marifetiyle bu dönüşüm sağlanabilir. Lakin 30-40 yılık binayı vereyim, üstüne hiç para vermeden sıfır ev alayım derseniz bu kentsel dönüşüm olmaz” dedi.


“İNSANLARI MAĞDUR ETMEDEN YAPIYORUZ”
Kentsel dönüşüm konusunda kararlı olduklarını ve asla kırmadan, dökmeden samimiyetle sürdüreceklerini anlatan Başkan Aktaş, “Bugün burada 104 tane konut gözükebilir ama Bursa Büyükşehir Belediyesi Burkent marifetiyle, Yıldırım Belediyesi de kendi imkanlarıyla Yıldırım’da çatır çatır kentsel dönüşüm yapıyor. Bunları birlik ve beraberlik içerisinde insanları mağdur etmeden yapıyoruz. Kentsel dönüşüm ve riskli yapı çalışmaları kapsamında bu zamana kadar 352 bina, 2180 bağımsız bölümü yıktık. Bununla birlikte bu yıl burada olduğu gibi 1270 bağımsız bölümün inşaatının yapımını tamamlayıp Yiğitler, Sıcaksu ve Beşyol’da hak sahiplerine teslim edeceğiz. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde Bursa genelinde devam eden ve hedeflenen toplam 870 bin metrekare proje alanında; 1968 bina ve 7592 bağımsız bölümü yıkarak, 9.980 adet konutun inşaatına başlayacağız. Anahtar teslimi yaptığımız Yiğitlerde inşallah ailenizle, sevdiklerinizle, evlatlarınızla birlikte hayırlı günlerde, mutlu ve huzurlu bir şekilde oturmayı Allah nasip etsin” diye konuştu.


“ŞEHİR ISLAHI YAPIYORUZ”
Büyükşehir Belediyesi ve Yıldırım Belediyesi’nin bu bilinçle kentsel dönüşüm çalışmaları yaptığını söyleyen Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Bizler sadece bina dönüşümü yapmıyoruz. Şehir ıslahı yapıyoruz. Burada da bir bölgenin ıslah yapılmıştır. Tüm imar uygulamalarında sosyal yaşam alanları kazandırmayı hedefliyoruz. Bu bölgede Ankara Caddesi’ne de alternatif güzergah oluşturmayı amaçlıyoruz. Tüm bunları yaparken birlik ve beraberliğimizden büyük destek alıyoruz. Yıldırım günden güne güzelleşiyor. Çalışmalarımızın tamamında yanımızda olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür ediyorum. Yiğitler Kentsel Dönüşüm Projesi de ilçemize ve Bursa’ya hayırlı olsun” diye konuştu. Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve protokol üyeleri tarafından hak sahiplerine anahtar teslimini temsilen plaket verildi.


(Bülten)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.