SON DAKİKA
Hava Durumu

Yunanistan Sümela’da yapılan ayine böyle teşekkür etti!   BTTDD Başkanı Küçük sınırdan geri çevrildi

Fener Rum Patriği Bartholomeos'un Trabzon Sümela’da ayin yaptığı saatlerde, Yunanistan Batı Trakya Türkleri Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük’ü ülkeye sokmayıp, İpsala’dan geri çevirdi. Batı Trakya Türklerine karşı ser tutumunu sürdüren Yunanistan, uluslararası hukuku da yok saymaya devam ediyor. Siyasi partilerin tepki verdiği uygulamaya Bursa’danda tepki yağarken, derneğini  Bursa şubesinin iki eski başkanı Mustafa Dündar ve Hakan Çavuşoğlu ise sessizliğini koruyor.

Haber Giriş Tarihi: 16.08.2023 20:56
Haber Güncellenme Tarihi: 16.08.2023 20:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://sehirmedya.com/
Yunanistan Sümela’da yapılan ayine böyle teşekkür etti!   BTTDD Başkanı Küçük sınırdan geri çevrildi

Yunanistan, Batı Trakya Türkleri’ne karşı sürdürdüğü baskıcı tutumu sürdürürken, bir kez daha uluslararası hukuku da yok sayan skandal bir uygulamaya imza attı. Batı Trakya Türkleri Genel Başkanı Hasan Küçük’ü gerekçe göstermeksizin sınırdan geri çeviren Yunanistan’da Bursa siyasetinden de tepkiler yükselirken, daha önce bu derneğin Bursa Şube başkanlığını yapan Mustafa Dündar ve Hakan Çavuşoğlu ise sessizliğini koruyor.


 
“GEREKÇE GÖSTERİLMEDİ AÇIKLAMA YAPILMADI
15 Ağustos 2023 tarihinde İpsala Hudut Kapısı’nda hiçbir gerekçe ve açıklama yapılmadan Yunan görevliler tarafından BTTDD Genel Başkanı Küçük, geri çevrilerek Yunanistan’a alınmadı. Olayın ardından Küçük, yazılı bir açıklama ile derneğin mücadelesinden asya vazgeçmeyeceğini duyurdu.


BURSA’DAN TEPKİLER
Yunanistan’ın tüm uluslararası kuralları ve Batı Trakya Türkleri’nin haklarını yok sayarak ortaya koyduğu bu yasağa Bursa’dan da tepkiler yükseldi. AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak yaşananları kınadı, Gürkan, “Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük’ün Yunanistan’a girişini 'ENGELLEMEK' tam anlamıyla bir skandaldır! Bu tavrı kınıyorum!
 Gerekçe olmadan sınır kapısını; 'Batı Trakya Türkleri'nin temsil edildiği, demokratik ve uluslararası yasalara uygun bir sivil toplum yapılanmasına kapatan anlayışı da esefle karşılıyorum!” ifadelerini kullandı.


HASANOĞLU’NDAN TEPKİ
Batı Trakya Türkleri Derneği 2. Başkanı ve İYİ Parti Bursa İl Başkanı Mehmet Hasanoğlu da dernek adına resmi açıklama yayımladı. Hasanoğlu, “Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanımız Sayın Hasan Küçük, an itibariyle hiçbir gerekçe ve açıklama yapılmadan İpsala (Kipi) sınır kapısından Yunanistan'a giriş izni verilmeyerek Türkiye'ye geri çevrilmiştir.Batı Trakya Türk Azınlığının legal hak arama mücadelesinin çatı kuruluşu olan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği mevcut Genel Başkanı ve bugüne kadar görev yapan tüm genel başkan ile yöneticilerinin tamamının tek davası var, o da Yunan Anayasası, Lozan Antlaşması ve iki devlet arasındaki ikili anlaşmalar ile Batı Trakya Türk Azınlığının elde ettiği ve gasp edilen haklarının iadesi mücadelesidir. Bu haklı mücadelemizdeki kararlılığımızı hiç bir eylem veya yaptırımınız sekteye uğratmadı ve uğratmayacaktır.


Bu sebeple Yunanistan Hükümetinin ve Devlet Politikasının Genel Başkanımız Hasan Küçük için uygulamaya soktuğu bu yanlış ve kabul edilemez kararı acilen geri çekmeye ve yetkilileri de göreve davet ediyoruz. Çünkü yakın zamanda Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmesi beklenen ve iki ülke arasındaki sorunların çözümü ve iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde el sıkışmaları beklenen Yunanistan Başbakanı sayın Kiriakos Miçotakis’in tüm söylemleri askıda kalacaktır. Derhal bu haksız ve hukuksuz kararın düzeltildiği açıklanmadığı takdirde de geri çevrilme esnasında ele tutuşturulan bu utanç vesikasını TBMM’de Grubu bulunan tüm siyasi parti genel başkanlarımıza da en kısa sürede hak ettiği şekli ile günümüzün komşuluk ilişkilerinde utanç vesikası takdimi olarak götürüp teslim edeceğimiz gibi en sert şekilde kamuoyu önünde cevabını vereceğimizi de göreceklerini beyan ederiz” ifadelerini kullandı.


DÜNDAR VE ÇAVUŞOĞLU SESSİZ
Öte yandan BTTDD Bursa Şubesi’nin iki eski başkanı, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve eski Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ise sessizliğini koruyor. Kısa bir süre önce BTTDD Bursa Şubesi için meclis kararı ile tahsis edilen araziyi bu dernek yerine işadamı derneğine verdiği ortaya çıkan Mustafa Dündar’ın, zaman zaman aynı sorunu yaşamasına rağmen tepki vermemesi oldukça düşündürücü.  Akıllara dernek yönetimi ile bu iki arasında bir sorun mu var soruları gelirken, Batı Trakya Türkleri'nin haklı ve milli davasını bir kenara bırakacak kadar nasıl bir neden olabileceği de tartışılıyor.


(Deniz AKIN)
 
 
 
 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.