SON DAKİKA
Hava Durumu

A ve AB kan grupları kansere yatkın

Bazı araştırmalar, A ve AB kan gruplarına sahip kişilerin bazı kanser türlerine yakalanma riskinin daha yüksek olabileceğini göstermektedir. Ancak, bu bulgular kesin değildir ve kan grubunun tek başına kanser riskini belirlemediğini unutmamak önemlidir.

Haber Giriş Tarihi: 11.02.2024 17:52
Haber Güncellenme Tarihi: 11.02.2024 17:52
Kaynak: Sercan USLUBAŞ
A ve AB kan grupları kansere yatkın

Kan Grubu ve Kanser Riski Arasındaki İlişki:

Mide kanseri: A kan grubuna sahip kişilerde mide kanseri riskinin daha yüksek olduğu bazı araştırmalar tarafından gösterilmiştir.

Pankreas kanseri: AB kan grubuna sahip kişilerde pankreas kanseri riskinin daha yüksek olduğu bazı araştırmalar tarafından gösterilmiştir.

Melanoma: A kan grubuna sahip kişilerde melanoma riskinin daha yüksek olduğu bazı araştırmalar tarafından gösterilmiştir.

Kan Grubunun Kanser Riskini Nasıl Etkileyebileceği:

Kan grubu, kandaki antijenlerin türüne göre belirlenir. A kan grubuna sahip kişiler A antijenine, B kan grubuna sahip kişiler B antijenine ve AB kan grubuna sahip kişiler hem A hem de B antijenine sahiptir. O kan grubuna sahip kişiler ise A veya B antijenine sahip değildir.

Bazı araştırmalar, A ve AB kan gruplarına sahip kişilerin, H. pylori gibi bazı enfeksiyonlara karşı daha savunmasız olabileceğini ve bu enfeksiyonların da mide kanseri riskini artırabileceğini göstermiştir.

Diğer araştırmalar ise A ve AB kan gruplarına sahip kişilerin, pıhtılaşma riskinin daha yüksek olabileceğini ve bu durumun da pankreas kanseri riskini artırabileceğini göstermiştir.

Kanseri Önlemek İçin Yapılabilecekler:

--Sigarayı bırakmak

--Sağlıklı beslenmek

--Düzenli egzersiz yapmak

--Fazla kilolardan kurtulmak

--Alkol tüketimini sınırlamak

--Güneşten korunmak

--Düzenli olarak kanser taramalarına katılmak

Kan grubunuz ne olursa olsun, kanseri önlemek için yapabileceğiniz birçok şey var. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek ve kanser taramalarına katılmak, kanser riskinizi azaltmanın en iyi yollarından biridir.

(Sercan Uslubaş)

Kaynak: Sercan USLUBAŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.