SON DAKİKA
Hava Durumu

Aşı esnasında daha az acı çekmek istiyorsanız gülümseyin

Aşılar, bizi birçok tehlikeli hastalıktan korumak için önemli bir araçtır. Ancak, aşı olmanın bazı insanlar için endişe verici ve hatta acı verici bir deneyim olabileceği de doğrudur.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2024 14:42
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2024 14:42
Kaynak: Fatma Hatun ALTIKARDEŞ
Aşı esnasında daha az acı çekmek istiyorsanız gülümseyin

Son yıllarda yapılan bazı araştırmalar, aşı sırasında gülümsemenin veya diğer pozitif duyguların acıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Araştırma Bulguları:

*Kaliforniya Üniversitesi, San Francisco: 2020 yılında yapılan bir araştırmada, COVID-19 aşısı olan 70 yetişkinin aşı sırasında gülümsemelerini veya yüzlerini ekşitmelerini istedi. Gülümseyen katılımcıların, aşı sırasında ve sonrasında daha az acı bildirdiği ve daha olumlu bir deneyim yaşadığı gözlemlendi.

*Oxford Üniversitesi: 2021 yılında yapılan bir başka araştırmada, grip aşısı olan 150 çocuğun aşı sırasında gülümsemelerini veya yüzlerini ekşitmelerini istedi. Gülümseyen çocukların, aşı sırasında ve sonrasında daha az ağladığı ve daha az acı bildirdiği gözlemlendi.

*Missouri-St. Louis Üniversitesi: 2019 yılında yapılan bir başka araştırmada, gülümsemenin stres ve kaygı seviyelerini düşürmede etkili olduğu bulundu. Bu da aşı sırasında daha az acı hissetmenize yardımcı olabilir.

*İsrail Teknoloji Enstitüsü: 2018 yılında yapılan bir araştırmada, gülümsemenin endorfin salgılanmasını tetiklediği bulundu. Endorfinler, vücudun doğal ağrı kesicileridir ve aşı sırasında daha az acı hissetmenize yardımcı olabilir.

Neden Gülümsemek Acıyı Azaltabilir?

Gülümsemenin acıyı azaltmaya yardımcı olabileceği birkaç mekanizma vardır:

--Endorfin Salınımı: Gülümsemek, beynin endorfin salgılamasını tetikler. Endorfinler, vücudun doğal ağrı kesicileridir ve acıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

--Dikkat Dağıtma: Gülümsemek, dikkatinizi aşıdan ve potansiyel acıdan uzaklaştırarak acıyı daha az fark etmenizi sağlayabilir.

--Ruh Hali Geliştirme: Gülümsemek, genel ruh halinizi iyileştirebilir ve stresi azaltabilir. Bu da acıyı daha az yoğun hissetmenize yardımcı olabilir.

(Fatma Hatun Altıkardeş)

Kaynak: Fatma Hatun ALTIKARDEŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.