SON DAKİKA
Hava Durumu

Aşı karşıtlığının etkisiyle kızamık vakaları artıyor

Kızamık, son derece bulaşıcı bir hastalıktır ve aşının geliştirilmesinden önce her yıl milyonlarca insanı enfekte etmiştir. Aşı, kızamık vakalarını %99'dan fazla oranında azaltmış ve bu hastalığı birçok ülkede ortadan kaldırmıştır.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2024 15:54
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2024 15:54
Kaynak: Ayşe CANDAN
Aşı karşıtlığının etkisiyle kızamık vakaları artıyor

Ancak son yıllarda, aşı karşıtlığının yayılmasıyla birlikte kızamık vakalarında tekrar bir artış görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2018 yılında dünya genelinde 350 binin üzerinde kızamık vakası bildirildiğini ve bu vakaların 72'sinin ölümcül olduğunu açıklamıştır.

Aşı karşıtlığının birçok nedeni vardır. Bazı insanlar aşıların güvenli olmadığına inanmaktadır. Diğerleri ise aşıların otizme yol açtığı gibi yanlış bilgilere inanmaktadır.

Bazı ebeveynler, çocuklarının doğal olarak bağışıklık kazanmasını tercih etmektedir.

Oysaki aşı karşıtlığı, kızamık gibi önlenebilir hastalıkların tekrar ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Aşılanmamış çocuklar, kızamık ve diğer bulaşıcı hastalıklara karşı daha savunmasızdır. Kızamık, zatürre, beyin iltihabı ve ölüm gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Araştırma Bulguları:

*Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) verilerine göre, 2018 yılında dünya genelinde 350 bin kızamık vakası bildirilmiştir. Bu sayı, 2017 yılına göre %30'luk bir artışı temsil etmektedir.

*Avrupa Bölgesi'nde, 2018 yılında 82 bin kızamık vakası bildirilmiştir. Bu sayı, 2017 yılına göre 0'lik bir artışı temsil etmektedir.

*Türkiye'de, 2018 yılında 2 bin 162 kızamık vakası bildirilmiştir. Bu sayı, 2017 yılında 11 vakaydı.

Aşı karşıtlığı, küresel halk sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Aşıların güvenli ve etkili olduğu konusunda kamuoyunun bilinçlendirilmesi ve doğru bilgilerin yayılması için çalışmalar yapılmalıdır.

(Ayşe Candan)

Kaynak: Ayşe CANDAN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.