SON DAKİKA
Hava Durumu

Bağırsaklardaki ‘Sinsi’ Tehlike!

Bağırsaklarımız, sadece besinleri sindirmenin ötesinde birçok önemli işlevi yerine getiren karmaşık bir organdır. Bağırsak florası, yani bağırsaklarımızda bulunan trilyonlarca mikroorganizmadan oluşan bir ekosistem, bağışıklık sistemimizin işleyişinden ruh halimize kadar birçok konuda rol oynar.

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2024 17:59
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2024 17:59
Kaynak: Dilvin ALTIKARDEŞ
Bağırsaklardaki ‘Sinsi’ Tehlike!

Son yıllarda yapılan araştırmalar, bağırsak florasında dengesizlik olmasının, obezite, diyabet, kalp hastalıkları, alerjiler, otoimmün hastalıklar ve depresyon gibi birçok kronik hastalıkla bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Bağırsak florasının dengesini bozan faktörler:

Antibiyotik kullanımı: Antibiyotikler, sadece zararlı bakterileri değil, faydalı bakterileri de öldürebilir ve bu da bağırsak florasında dengesizliğe yol açabilir.

Yetersiz beslenme: Yeterli lif ve prebiyotik içermeyen bir diyet, bağırsak florasının dengesini bozabilir.

Stres: Stres, bağırsak florasının dengesini bozan hormonların salgılanmasına neden olabilir.

Çevresel faktörler: Hava kirliliği ve pestisitlere maruz kalma gibi çevresel faktörler de bağırsak florasını olumsuz etkileyebilir.

Bağırsak florasının dengesizliğinin belirtileri:

Sindirim problemleri: Kabızlık, ishal, şişkinlik ve karın ağrısı gibi sindirim problemleri bağırsak florasının dengesizliğinin en yaygın belirtileridir.

Bağışıklık sistemi problemleri: Sık sık hastalanmak, alerjiler ve otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin zayıflamasına işaret edebilir.

Ruh hali problemleri: Depresyon, anksiyete ve stres gibi ruh hali problemleri, bağırsak florasının dengesizliği ile bağlantılı olabilir.

Araştırma Bulguları:

*Disbiyozun, inflamatuar bağırsak hastalığı, obezite ve diyabet gibi kronik hastalıklarla ilişkili olduğu birçok araştırmada gösterilmiştir.

*Örneğin, bir çalışmada, disbiyoz olan kişilerin, olmayanlara göre inflamatuar bağırsak hastalığı geliştirme riskinin daha yüksek olduğu bulunmuştur.

*Başka bir çalışmada ise, disbiyoz olan kişilerin, olmayanlara göre obezite ve diyabet geliştirme riskinin daha yüksek olduğu gösterilmiştir.

(Dilvin Altıkardeş)

Kaynak: Dilvin ALTIKARDEŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.