SON DAKİKA
Hava Durumu

Balık yağı takviyesi sağlıklı kişilerde inme ve kalp hastalığı riskini artırabilir

Balık yağı, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir besindir. Omega-3 yağ asitleri, kalp ve beyin sağlığı için önemlidir. Bu nedenle, balık yağı takviyesi almak kalp hastalığı ve inme riskini azaltmak için faydalı olarak düşünülmektedir.

Haber Giriş Tarihi: 23.05.2024 16:08
Haber Güncellenme Tarihi: 23.05.2024 16:08
Kaynak: Fatma Hatun ALTIKARDEŞ
Balık yağı takviyesi sağlıklı kişilerde inme ve kalp hastalığı riskini artırabilir

Ancak, son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar, sağlıklı kişilerde balık yağı takviyesi almanın kalp hastalığı ve inme riskini arttırabileceğini göstermiştir.

Araştırma Bulguları:

*2018 yılında BMJ Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmada, 70 yaş üstü 11.000'den fazla sağlıklı yetişkinin balık yağı takviyesi alıp almadıklarının ve kalp hastalığı veya inme riskinin takip edildiği belirtilmiştir. Araştırmanın sonucunda, balık yağı takviyesi alan kişilerde kalp hastalığı veya inme riskinin daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

*2019 yılında JAMA Cardiology dergisinde yayınlanan bir başka araştırmada, kalp hastalığı riski yüksek 73.000'den fazla yetişkinin balık yağı takviyesi alıp almadıklarının ve kalp krizi riskinin takip edildiği belirtilmiştir. Araştırmanın sonucunda, balık yağı takviyesi alan kişilerde kalp krizi riskinin daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

*2020 yılında JAMA Cardiology dergisinde yayınlanan bir başka araştırmada ise, kalp hastalığı öyküsü olmayan kişilerde balık yağı takviyesi kullanımının kalp krizi riskini %20 artırdığı görüldü.

*Düzenli balık yağı takviyesi alan kişilerde, almayanlara kıyasla atriyal fibrilasyon (kalbin kulakçıklarından kaynaklanan bir ritim bozukluğu) gelişme riskinin ve inme riskinin %5 arttığı görülmüştür.

Bu bulgular ışığında, balık yağı takviyesi almanın kalp hastalığı ve inme riskini artırabileceğine dair bazı endişeler ortaya çıkmıştır.

Balık yağı takviyelerinin sağlıklı kişilerde inme ve kalp hastalığı riskini artırmasının birkaç olası nedeni olabilir:

--Balık yağı takviyeleri, kanın pıhtılaşmasını engelleyebilen bileşikler içerir. Bu durum, özellikle kalp hastalığı riski yüksek olan kişilerde tehlikeli olabilir.

--Balık yağı takviyeleri, kolesterol seviyelerini etkileyebilir. Bazı durumlarda, balık yağı takviyeleri "kötü" kolesterol (LDL) seviyesini düşürürken, "iyi" kolesterol (HDL) seviyesini de düşürebilir. Bu durum, kalp hastalığı riskini artırabilir.

(Fatma Hatun Altıkardeş)

Kaynak: Fatma Hatun ALTIKARDEŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.