SON DAKİKA
Hava Durumu

Benzinlik satışına büyük tepki!

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde rekreasyon alanındaki tarla vasıflı arazi için Bursaspor'a "Kalıcı gelir" amacıyla plan değişikliği yapılarak benzinlik ve ticari alana çevrilen alandaki benzinliğin satılması büyük tepkiye neden oldu. Benzinliği Bursaspor Yönetim Kurulundaki bir ismin alması ise tepkinin daha da büyümesine yol açarken, tartışmalara siyasiler de katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2024 12:53
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2024 13:51
Kaynak: Ayşe CANDAN
Benzinlik satışına büyük tepki!

Bursa’nın en önemli markası olan Bursaspor’un Süper Lig Şampiyonluğundan Türkiye 3.Ligine hızlı düşüşü ve ekonomik zorluklar nedeniyle transfer tahtasını bile açılamaz hale gelmesi şehirde uzun zamandır gündemdeki yerini koruyordu. Takımın Türkiye 3. Ligi’ne düşmesinin ardından eski bakanlardan Faruk Çelik’in oğlu Enes Çelik gerçekleştirilen kongre ile Bursaspor yönetimine seçildi. Hemen ardından başlatılan kampanya ile toplanan paralar kulübün transfer tahtasının açılmasını beraberinde getirdi. Ancak uzun süredir gündemde olan Yakın çevre yolunda Bursaspor Kulübü’ne ait benzinlik istasyonunun satışı da bu arada tartışmalı bir şekilde gerçekleşti.

Bursaspor Benzin İstasyonu’nun satışının ardından Bursaspor Kulübü yönetimi bir açıklama yayımladı. Açıklama şöyle, “Değerli Bursaspor Camiası, Tüm kamuoyu tarafından bilindiği üzere, mülkiyeti kulübümüze ait olan Osmangazi ilçe sınırları içerisindeki 3338 ada 3 parselde bulunan akaryakıt istasyonu (ilgili taşınmazın sadece akaryakıt istasyonu olarak  işletilen kısmı) Bursa 3. İcra Dairesi’nin 2019/9512 sayılı dosyasından elektronik ihale vasıtası ile satışa sunulmuştu. Daha önce de açıkladığımız üzere, 05/06/2024 tarihinde kulübümüz tarafından ihaleye girilmesi hususunda tüm medya kanalları ile davet yapılmış olmasına rağmen hiçbir teklif verilmemiştir. Akabinde  yasal mevzuat gereği ikinci kez ihaleye çıkılmış ve yine hiçbir teklif gelmemiştir. Tüm bunların ardından Başkanımız Enes Çelik’ in ricası ile Genel Sekreterimiz Harun Yıldırım’ın ortağı bulunduğu Ettat Et Ürünleri İnşaat Gıda Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi, ihaleye son teklif tarihi olan 02/07/2024 tarihinde teklif vermiştir.  İhaleye konu olan yer taşınmazın sadece akaryakıt istasyonu kısmını kapsamaktadır. Bu akaryakıt istasyonunun işletme hakkı ise 2027 yılına kadar Petrol Ofisi’ne ait olup ihaleyi kazanan firmanın bu tarihe kadar hiçbir geliri söz konusu olmayacaktır.  İhaleyi 84.288.000 ( Seksen Dört Milyon İki Yüz Seksen Sekiz Bin) Türk Lirası (vergiler dahil) bedelle kazanan Ettat Et Ürünleri İnşaat Gıda Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi ile başkanımızın daha önceki açıklamasında dile getirdiği gibi kulübümüzün menfaatleri doğrultusunda görüşme gerçekleştirilecektir. İlgili ihale neticesinde sadece akaryakıt istasyonu kısmı satılmış olup kalan 10 adet bağımsız bölüm ile ilgili satış süreci henüz tamamlanmamıştır. Söz konusu taşınmazdan kulübümüzün elde edebileceği  en yüksek geliri sağlamak için görüşmelerimiz devam etmektedir.  Tüm banka hesapları blokeli olan Kulübümüzü yaşatmak adına verdiğimiz mücadelede gerçekleşen olaylarla  ilgili tarafımızdan bilgi talep etmeden , eksik bilgi ve bunun doğrultusunda yanlış yorumlarla kamuoyunu manipüle etme çabasında olanları doğru ve tam bilgiyi öğrenebilmeleri için kulübümüzle iletişime geçmeye davet ediyoruz. Bilgi eksikliğinden kaynaklandığına inandığımız yanlış haberlerin bundan sonraki seyrinin camiamızın tüm bileşenleri ile takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.”

Bursaspor Kulübü’nün açıklaması yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Açıklamaya göre Bursaspor benzin istasyonunu değerinin neredeyse yarı fiyatına yönetim kurulu üyesi aldı. Satışa tepki gösteren isimlerin başında Osmangazi Belediyesi eski Meclis Üyesi Cemil Aydın geliyor. Daha önce de bir çok kez benzinliğin satılmaması gerektiğini, burada kamunun Bursaspor için bir plan değişikliğine gittiğini, satış olduğu takdirde bunun kişiye özel bir plan değişikliği haline geleceğini ve Bursaspor’a sağlanan ayrıcalıkların doğru kullanılmamış olacağına dikkati çekmişti. Satışın ardından Aydın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda bir kez daha tepkisini dile getirdi. Aydın, “Benzinlik satıldı, sıra dükkanlarda... Bursaspor benzinliğinin satılmasına neden olan, sessiz kalan, benzinliğin ne pahasına olursa olsun Bursaspor'da kalması için çaba göstermeyen geçmiş dönem yönetim kurulları vebal altındadır.  Çünkü rekreasyon alanındaki tarla vasıflı arazi için Bursaspor'a "KALICI GELİR" amacıyla plan değişikliği yapılmıştır. Gelinen noktada satış münasebetiyle kendiliğinden "kişiye özel plan değişikliği" oluşmuştur.” İfadelerini kullandı. Aydın’ın paylaşımının altına dönemin MHP Büyükşehir Meclis Üyesi İhsan Bilgisi de tepki gösteren isimlerden birisi oldu. Bilgili, “Normalde red oyu vermemiz gereken Bursaspor benzinlik imarına Büyükşehir Meclisinde Mhp Grubu olarak kabul oyu kullandık. Sayıştay sorumluluğunu da göze alarak evet dedik. Bu durumu öngörerek bizleri aldatıp ileride bu benzinliğin satılmaması şartıyla evet dedik. Satılsın diye imar çıkarmadık biz...Mümkünse İmarın iptal edilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

En sert tepkilerden birisi ile Bursaspor Divan Kurulu Üyesi Ali Yazır’dan geldi. Yazır, “Bursaspor bahane cepleri doldurmak şahane haram olsun” derken bir dönem BURULAŞ Genel müdürlüğü görevini yürüten Levent Fidansoy da, “Bu alan başka biri istese idi, ne bedel verirse versin, kendisine tahsis edilmeyecekti. Bursaspora değerlenip satması için değil, gelir getirmesi için verilmiştir. Bursaspor kira gelirinden vazgeçmiş işe belediyeye mülkü iade etmeli idi” dedi.

(Ayşe Candan)

Kaynak: Ayşe CANDAN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.