SON DAKİKA
Hava Durumu

Beyin Pili Parkinson'dan Sonra Obeziteye de Umut Oluyor

Parkinson hastalığının tedavisinde uzun yıllardır kullanılan derin beyin stimülasyonu (DBS) yöntemi, son yıllarda obezite tedavisinde de umut verici sonuçlar göstermeye başlamıştır.

Haber Giriş Tarihi: 11.04.2024 21:41
Haber Güncellenme Tarihi: 11.04.2024 21:41
Kaynak: Sema Yüksel Güngörmez
Beyin Pili Parkinson'dan Sonra Obeziteye de Umut Oluyor

DBS, beynin işlevini kontrol eden elektriksel sinyalleri düzenlemek için ince elektrotlar kullanan bir tedavidir. Bu elektrotlar, beynin iştah ve tokluk duygularını kontrol eden bölgelerine yerleştirilir ve elektriksel stimülasyon yoluyla bu bölgelerin aktivitesi düzenlenir.

Obezite tedavisinde DBS'nin kullanımıyla ilgili ilk çalışmalar, 2000'li yılların başında başladı. Bu çalışmalarda, DBS'nin iştahı azalttığı ve kilo vermeye yardımcı olduğu gözlemlendi. Son yıllarda yapılan daha geniş çaplı çalışmalar da bu bulguları desteklemektedir

.Araştırma Bulgularından Örnekler:

*2023 yılında yayınlanan bir araştırmada, DBS'nin obeziteli hastalarda ortalama 10 kg kilo vermesine yardımcı olduğu belirtilmiştir. 

*2022 yılında yapılan bir başka araştırmada, DBS'nin obeziteli hastalarda ghrelin hormonu seviyelerini (açlık hormonu) düşürdüğü ve leptin hormonu seviyelerini (tokluk hormonu) yükselttiği gözlemlenmiştir. 

*2021 yılında yayınlanan bir araştırmada, DBS'nin obeziteli hastalarda beyin bölgeleri arasındaki bağlantıları değiştirdiği ve bu sayede iştah kontrolünü iyileştirdiği belirtilmiştir.

   Uzmanlarca DBS, obezite tedavisinde yeni bir umut vadetmektedir. Özellikle diyet ve egzersiz gibi geleneksel tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen hastalar için DBS, etkili bir tedavi seçeneği olabilir.DBS'nin obezite tedavisinde kullanımı hala araştırılma aşamasındadır. Bu nedenle, DBS'nin tüm hastalar için uygun bir tedavi olmadığını ve bu tedavinin ancak uzman bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerektiğini unutmamak önemlidir.

(Sema Yüksel Güngörmez)

Kaynak: Sema Yüksel Güngörmez

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.