SON DAKİKA
Hava Durumu

Biaport Mudanya’nın yakınındaki 6 bina tahliye ediliyor

Sehirmedya.com’un kamuoyu gündemine taşıdığı Mudanya Ömer Bey Mahallesi’ndeki Biaport Mudanya inşaatının hafriyatı sırasında oluşan tehlike üzerine, bölgedeki toprak hareketliliğinden etkilenen 6 bina tahliye ediliyor. 

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2023 14:55
Haber Güncellenme Tarihi: 16.11.2023 18:56
Kaynak: Alpaslan YILDIZ
Biaport Mudanya’nın yakınındaki 6 bina tahliye ediliyor

Mudanya Ömerbey Mahallesi’nde hafriyat işlerine başlanan Biaport Mudanya projesinde yeterli önlemler alınmadığı için hafriyatın cephesindeki sokak ve duvarlarda yarıklar oluştu. Etütlerinin sağlıklı yapılmadığı anlaşılan site inşaatını denetlemesi gereken CHP’li Mudanya Belediyesi, ancak konuyu sehirmedya.com’un kamuoyu gündemine taşımasının ardından harekete geçti. CHP’li Mudanya Belediyesi, Ömerbey Mahallesi'nde inşaatına başlanan Biaport Mudanya sitesinin temel kazısı sırasında bazı binaların istinat duvarlarında ve yolda yarıklar oluşması nedeniyle sorumlular hakkında idari ve yasal işlem başlatıldığını duyurdu. 

DENETİMSİZLİĞİN BEDELİNİ VATANDAŞ ÖDÜYOR

CHP’li Mudanya Belediyesi’nin gereken denetim ve tetkikleri yapmaması nedeniyle ortaya çıkan olumsuzluk ise vatandaşların yaşamını olumsuz yönde etkiliyor. Yolda yarıkların oluşması ile birlikte bu bölgedeki Sanayi Caddesi ve Huzur Caddesi Mudanya Belediyesi tarafından ulaşıma kapatıldı. 

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ RAPOR HAZIRLADI

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ömerbey Mahallesi’nde devam eden inşaatın neden olduğu toprak hareketlerinin hemen akabinde Belediyemizin teknik ekibinin yerinde yaptığı inceleme sonucunda şantiye şefi ve yapı müteahhidine ivedilikle tedbir alınması yönünde yazı yazılmış ve idari işlem başlatılmıştır. Ayrıca suç duyurusunda bulunulmuştur. Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğümüz, Fen İşleri Müdürlüğümüz ve Zabıta Müdürlüğümüz can ve mal emniyetini tehdit eden yolları araç ve yaya trafiğine kapatarak gerekli önlemleri almıştır. Bursa Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne gerekli bilgi verilmiştir. Bursa Teknik Üniversitesi’nden konu ile ilgili inceleme talep edilerek ön değerlendirme raporu alınmıştır. Bu rapora istinaden bölgedeki toprak hareketliliğinden etkilenen 6 adet yapının tahliye edilmesi yönünde işlemler başlatılmıştır. 29 Eylül’de bölgede inklinometre kuyuları açılma çalışmaları başlatılmış olup belediyemiz teknik personeli gözetiminde devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

TÜRKYILMAZ KENDİ YÖNETİCİLERİ İÇİN DE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK MI?

İlçede ortaya çıkan her olumsuzlukta, algı oluşturarak suçu başkanına atma kıvraklığını gösteren Türkyılmaz, bu olayda da müteahhit ve şantiye şefi hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Ancak belediyenin başından sonuna sorumlu olduğu, denetim ve gözetim yetkisi ve görevi olduğu halde bunları yapmamasından kaynaklanan toprak hareketliliği ile ilgili kendi yöneticileri hakkında idari ve cezai suç duyurusunda bulunup bulunmayacağı ise merak ediliyor.

(Alpaslan YILDIZ)

Kaynak: Alpaslan YILDIZ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.