SON DAKİKA
Hava Durumu

Bilişimde en yüksek büyüme yazılım sektöründe

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı milli teknoloji hamlesi meyvelerini veriyor. Bilişim 500 Araştırması’nın açıklanan sonuçlarına göre araştırmada 89 yeni şirket yer aldı ve şirketlerin 187’si yüzde 100’ün üzerinde büyüdü. En yüksek büyüme ise yazılım sektöründe gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 10.08.2023 12:19
Haber Güncellenme Tarihi: 10.08.2023 12:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://sehirmedya.com/
Bilişimde en yüksek büyüme yazılım sektöründe

Bilişim 500-İlk Beşyüz Bilişim Şirketi Araştırması tamamlandı. Sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milli teknoloji hamlesinin meyvelerini verdiği ve büyüme oranının geçen yıla göre yüzde 74 olduğu gözlendi. 

Araştırma sonuçlarına göre, ilk 500 bilişim firmasının 2022 yılında toplam geliri 372 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bu yıl araştırmada 89 yeni şirket yer aldı. Sıralamaya giren şirketlerin 187’si yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme gösterirken en yüksek büyüme yazılım sektöründe gerçekleşti. İlk 500 Bilişim Şirketi birincilik ödülünü ise Turkcell aldı. Törene videolu mesaj gönderen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, “Cumhurbaşkanımızın çizdiği milli teknoloji hamlesi ve Türkiye’nin yüzyılı vizyonu çerçevesinde hareket ederek hep birlikte ülkemizin bilişim altyapısını güçlendirmeliyiz. Bilişim sektörünü ülkemiz için bir refah kaynağı haline getirmek ancak yerli ve milli ürünlerimizle mümkün olabilir. Bugün bilişim dünyasının en seçkin etkinliklerinden biri için bir araya geldik. Bilişim 500 ödül töreni bu büyülü sektörün başarılarını kutlamak için bir vesile oluşturuyor. Bu sektörü sadece kodlar, donanımlar ve algoritmalar değil aynı zamanda insanlık için bir dönüm noktası olacak çözümler, uygulamalar ve hizmetler oluşturuyor. Bilişim sektörü sadece iş dünyası değil aynı zamanda sosyal hayatımızı da dönüştürüyor ve bir arada daha güçlü bir toplum oluşturmamıza olanak tanıyor. Bilişim sektöründeki profesyoneller olarak sorumluluğumuzun ve etkimizin farkında olmalı ve teknolojinin insanlara nasıl değer kattığını asla unutmamalıyız. Bizler de sektördeki her bir kişi ve kuruluşun ilerlemesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bilişim sektörünü ülkemiz için bir refah kaynağı haline getirmek ancak yerli ve milli ürünlerimizle mümkün olabilir. Cumhurbaşkanımızın çizdiği milli teknoloji hamlesi ve Türkiye’nin yüz yılı vizyonu çerçevesinde hareket ederek hep birlikte ülkemizin bilişim altyapısını güçlendirmeliyiz” dedi.  

Araştırmanın sonuçlarına göre “Dağıtıcı”, “Sistem Entegratörü ve İş Ortağı”, “Uluslararası Merkezli Üretici/Üreticinin Temsilcisi”, “Türkiye Merkezli Üretici”, “Bilişim 500 Plus” ve “Türkiye Ekonomisine Katkı” olarak 6 ayrı ana kategoride birincilikler verildi. 

(Sercan Uslubaş)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.