SON DAKİKA
Hava Durumu

Büyükşehir Belediyesi Gemlik'te kıyı koruma çalışmalarını devam ettiriyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Gemlik'te 16 Kasım ve 29 Kasım 2023 tarihlerinde yaşanan fırtına ve deniz taşkınlarından etkilenen kıyı şeridinde hummalı bir çalışma yürütüyor.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2024 16:34
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 16:34
Kaynak: Özkan GÜNGÖRMEZ
Büyükşehir Belediyesi Gemlik'te kıyı koruma çalışmalarını devam ettiriyor

Zarar Tespitinin Ardından Hızlı Hareket

Yaşanan afet boyutundaki mağduriyetlerin ardından Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekipleri sahaya inerek detaylı incelemelerde bulundu. Teknik raporlar doğrultusunda hızlı bir çalışma planı oluşturuldu.

Kıyı Koruma Önlemleri Alınıyor

Büyükşehir Belediyesi, benzer bir afetin tekrar yaşanmaması için kıyı koruma önlemleri alıyor. Mevcut kıyı koruma yapıları yenileniyor ve deniz kotunun 1.5 metre altında kaya dolgu, su içi beton dolgusu ve topuk betonu dökme işlemleri yapılıyor.

700 Metrelik Kıyı Şeridi Koruma Altına Alınıyor

700 metre uzunluğunda ve 26 bin metrekarelik alana yayılan çalışmalarla kıyı şeridi koruma altına alınıyor. 1.5 ila 2 metre yüksekliğinde beton dolgu ile kıyı tahkimatı sağlanıyor.

Yeşil Alan ve Konforlu Yaşam Alanı

İnşaat çalışmaları tamamlandıktan sonra yeşil alan düzenlemesi, yürüyüş yolu ve bisiklet yolu çalışmaları da yapılacak. Böylece bölge halkına konforlu bir yaşam alanı sunulacak.

Park ve Bahçeler Dairesi Başkanı Muhammet Ali Akaç'tan Açıklama

Park ve Bahçeler Dairesi Başkanı Muhammet Ali Akaç, çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

"Gemlik kıyı bölgelerimizde deniz taşkınlarından dolayı afet boyutunda mağduriyetler yaşandı. Hızlı bir şekilde çalışma planlaması yaparak kıyı koruma önlemeleri noktasında yerinde imalat çalışmalarına başladık. Mevcut kıyı koruma yapılarımızı yeniliyoruz. 700 metre uzunluğunda ve toplam 26 bin metrekarelik alanı kapsayan kıyı bandını koruma altına alıyoruz. Çalışmalar tamamlandıktan sonra bölge halkımıza konforlu bir yaşam alanı sunacağız."

(Özkan Güngörmez)

Kaynak: Özkan GÜNGÖRMEZ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.