SON DAKİKA
Hava Durumu

Büyükşehir’de nefes kesen üçüncülük mücadelesi!

Yerel seçimlere artık sadece 47 gün kaldı. Bursa Büyükşehir’de Cumhur İttifakı adayı Alinur Aktaş ile CHP adayı Mustafa Bozbey arasında yarışın geçmesi beklenirken asıl büyük mücadelenin üçüncülük için olması bekleniyor. Yeniden Refah Sedat Yalçın, Zafer Partisi Bayram Kazancı ve İYİ Parti ise Selçuk Türkoğlu ile amansız bir mücadeleye girmiş durumda. 

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 13:38
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 13:38
Kaynak: Alpaslan YILDIZ
Büyükşehir’de nefes kesen üçüncülük mücadelesi!

Türkiye yerel seçimlerin heyecanını yaşarken, yarışın çetin geçmesi beklenen şehirlerden birisi de Bursa. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde bir kez daha Cumhur İttifakı adayı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile CHP adayı Mustafa Bozbey kıyasıya bir yarışın içine girmiş durumda. Aktaş farkı açmak Bozbey ise belediyeyi kazanma iddiasında. Ancak asıl büyük mücadele 3.lük için olacak. 

Sedat Yalçın, Bayram Kazancı ve Selçuk Türkoğlu arasında geçecek üçüncülük yarışında kimin ipi göğüsleyeceği büyük merak konusu. Yeniden Refah Partisi, daha önce iki dönem AK Parti’de il başkanlığı yapmış liberal çizgideki Sedat Yalçın’ı aday yaptı. Parti olarak yükselişte olduğu bilinen Yeniden Refah Partisi’nin tercihi özellikle muhafazakar kesimde oldukça şaşırtıcı karşılandı. 

Yeniden Refah’ın dünya görüşü ve öne sürdüğü siyasi görüşlerle taban tabana zıt bir dünya görüşüne sahip olan Sedat Yalçın, geçtiğimiz yıllarda AK Parti’nin yeniden Milli görüş gömleği giydiği eleştirilerini yapmış ve partisinden istifa etmişti. Yalçın’ın istifasında beklentilerinin karşılanmamış olması da etkili olmuştu. Şimdi Yeniden Refah ile Sedat Yalçın’ın sahaya çıkması, siyasetin bir cilvesi olarak değerlendiriliyor.  Yalçın'ın adaylığı siyasette bir hareketlilik yaşanmasına neden olmasına karşın sahada etkili olup olmayacağı henüz bilinmiyor. Anketlerde de Yeniden Refah Partisi partisinin ve Sedat Yalçın’ın yükseldiğine yönelik bir veri yok. 

Son dönemde en fazla oy artışı yaşayan partilerden birisi olan Zafer Partisi ise Bayram Kazancı ile yarışa katılıyor. İYİ Parti’de AR-GE Başkan yardımcısıyken partideki ayak oyunları ve kopuşların yaşandığı dönemde istifa ederek Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın yanında Zafer Partiesi’nin kurucu il başkanlığa görevini üstlenen Kazancı, yerel seçim sürecinde de Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak yarışa katıldı. Sahada çalışmaların uzun süredir sürdüren Kazancı, partisinin yakaladığı yükseliş trendi ile üçüncülüğe en yakın aday olarak gösteriliyor. 

Genel seçimlerde alınan ağır yenilginin ardından özü başına yerel seçimlere girme kararı alan İYİ Parti ise CHP ile ittifak için büyük çaba harcayan ancak başarılı olamayan Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu ile yarışta yerini aldı. Çözülme ve istifa süreci ile sarsılan ve büyük yara alan İYİ Parti, Büyükşehir seçimlerinde de gönülsüz olarak zoraki aday olan Türkoğlu ile nasıl bir sonuç elde edecek merak konusu. 

CHP Büyükşehir adayı Mustafa Bozbey'le olan yakınlığı ve ilişkileri, partideki dağılma, genel seçim sürecinde özellikle ön seçimde yaşanan rezaletler nedeniyle partide kalanların bile hedefi durumundaki Türkoğlu, aynı zamanda ABD’deki FETÖ firarisi yeşil kategoride aranan terörist eniştesi ve ablası nedeniyle de tartışmalı bir isim. Türkoğlu’nun seçimde gerek gönülsüzlüğü gerekse Mustafa Bozbey'e zarar verme ihtimalini ortadan kaldıracak şekilde pasif bir kampanya yürüteceği, hatta adaylıktan son anda sağlık sorunlarını bahane ederek çekileceği iddialı da zaman zaman gündeme geliyor. 

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda Bursa Büyükşehir seçimlerinde Bayram Kazancı’nın diğer iki rakibinin önünde 3. Olma ihtimalinin diğerlerine göre daha yüksek olduğu değerlendiriliyor.

(Alpaslan Yıldız)

Kaynak: Alpaslan YILDIZ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.