SON DAKİKA
Hava Durumu

Canilere ‘’Pembe oda ödülünden vazgeçin’’

Türkiye, Ramazan hoca ve İzmirli taksici cinayetinin şokunu yaşarken, gözler bir kez daha infaz yasasına çevrildi.

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 15:38
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 15:43
Kaynak: Fatma Hatun ALTIKARDEŞ
Canilere ‘’Pembe oda ödülünden vazgeçin’’

İddiaya göre her iki ismi öldüren caniler de 3 ay sonra eşli görüşme hakkına sahip olacak. Yani evli olup disiplin cezası olmayan katil, 3 ay sonra ödül sistemiyle bir çok hakka sahip oluyor. Peki bu nasıl cezalandırma sistemi? Bu şekliyle cezalar nasıl caydırıcı olacak?

Diyarbakır’lı Ramazan hocanın secdede katledilmesi, hemen ardından üşümesin diye taksiye aldığı cani tarafından vurulan İzmirli taksici olaylarının şoku ve tartışmaları sürerken, infaz kanunundaki bazı maddeler caydırıcılıktan çok uzak görülüyor. Ramazan hoca ve İzmirli taksici örneklerinde olduğu gibi benzer suçlarda da infaz yasasının 51 maddesindeki ödüllendirme maddeleri, katillerin eğer evliyse 3 ay içinde eşleriyle pembe odalarda görüşme imkanı veriyor. Bir çok kesim ve hukukçular tarafından bile kabul edilemez bulunan bu yöntem, cezanın caydırıcı olmaktan çıkmasını da beraberinde getiriyor. Öyleki maddede akıl almaz kolaylıklar sağlanırken, cezaevini adeta elden su gölden misali dinlenme tesisi haline getiriyor.

İşte o kanunda getirilen kolaylıklar:

İnfaz Kanunu Madde 51

– (Değişik: 24/1/2013-6411/6 md.)

(1) Hükümlüler, kurum içindeki veya dışındaki genel durumları, eğitim ve iyileştirme faaliyetlerine etkin katılımları, kurum düzenine karşı tutumları ve kendilerine verilen işlerdeki gayretleri dikkate alınarak teşvik esaslı ödüllerden yararlandırılabilirler.

(2) Bu madde hükümleri, çocuk hükümlüler için de geçerlidir.

(3) Hükümlülere verilebilecek ödüller şunlardır:

a) Kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan evli hükümlüler, en geç üç ayda bir kez olmak üzere, üç saatten yirmidört saate kadar eşleri ile kurum veya eklentilerinde ceza infaz kurumu personelinin yakın nezareti olmaksızın mahrem şekilde görüştürülebilir.

b) Çocuk hükümlülere, en geç (…)(1) ayda bir kez olmak üzere, üç saatten yirmidört saate kadar ana ve babasıyla veya vasisiyle ya da anne veya babasıyla birlikte kardeşiyle kurum ya da eklentilerinde ceza infaz kurumu personelinin yakın nezareti olmaksızın aile görüşmesi yaptırılabilir.

c) Haftalık ziyaret süresi iki saate kadar uzatılabilir.

d) Kapalı ziyaret yerine açık ziyaret yaptırılabilir.

e) Üst üste kullanılmayan en fazla üç haftalık ziyaret süresi toplu olarak kullandırılabilir.

f) Haftalık telefonla görüşme süresi veya sayısı iki katına kadar artırılabilir.

g) Sosyal, kültürel veya sportif etkinliklerden öncelikli veya daha uzun süreli yararlanmaları sağlanabilir.

h) Haftalık harcama miktarı yarı oranında artırılabilir.

ı) Tek kişilik odalarda televizyon bulundurma imkânı verilebilir.

j) Hediye verilebilir.

k) Takdir belgesi veya tavsiye mektubu verilebilir.

l) (Ek:14/4/2020-7242/29 md.) Çocuk hükümlüler için kurum bünyesinde gerçekleştirilen tören veya anma günü ya da doğum günlerinde çocukların ailelerinin de etkinliklere katılması sağlanabilir.

m) (Ek:14/4/2020-7242/29 md.) Çocuk hükümlünün yanında kalacağı bir yakınının olmaması nedeniyle kullanamadığı özel izinler yerine kurum idaresinin uygun gördüğü gün kadar eğitim evinin bulunduğu il sınırları içinde gündüzleri iznini geçirmesi ve gece eğitim evinde kalması imkânı verilebilir.

n) (Ek:14/4/2020-7242/29 md.) Çocuk eğitim evinde kalan hükümlünün hafta sonunda bir gün, kurum idaresinin uygun gördüğü süre kadar, kurum dışına çıkmasına izin verilebilir.

o) (Ek:14/4/2020-7242/29 md.) Çocuk eğitim evinde kalan hükümlü, kamu kurum ve kuruluşlarının gençlik kampı veya gençlik merkezi gibi imkânlarından yararlandırılabilir.

(4) Ödüllendirme sisteminin usul ve esasları ile bu ödüllerden yararlanmanın kapsam ve şartları, suç türleri dikkate alınarak yönetmelikle belirlenir.

(Fatma Hatun Altıkardeş)

Kaynak: Fatma Hatun ALTIKARDEŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.