SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP Osmangazi Belediye Başkan Adayı Erkan Aydın: “Bugün seçim olsa yüzde 60’la alırım”

Osmangazi’de Mustafa Dündar’la 3. kez belediye başkanlığı için yarışacak olan CHP Osmangazi Belediye Başkan Adayı Erkan Aydın, bu kez çok daha iddialı ve kararlı. Ayakları yere basan, hayalcilikten öteye geçen ve arkasında bıraktığı siyasi geçmişin tecrübesi ile bu kez Osmangazi’yi kazanacağına inanıyor ve kendinden emin bir şekilde çalışmalarını yürütüyor.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2024 16:24
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2024 16:24
Kaynak: Alpaslan YILDIZ
CHP Osmangazi Belediye Başkan Adayı Erkan Aydın:  “Bugün seçim olsa yüzde 60’la alırım”

Erkan Aydın Beyi sehirmedya.com’da ağırladık. Oldukça yoğun programı içerisinde nezaket gösterip ziyaretimize geldi. Erkan Beyi yıllardır gerek milletvekili olduğu dönem gerekse Osmangazi Belediye başkanlığına adaylığı süreçlerinden iyi tanısak da bu kadar uzun boyutlu ilk kez sohbet etme imkanı bulduk. Öncelikle oldukça samimi ve güleryüzlü bir kişilik. Sohbetimizden ve verdiği yanıtlardan ayaklarının yere bastığını anlıyoruz.

Tabi siyasetin en önemli gündem maddelerinin başında şüphesiz ki ekonomik durum geliyor. Doğal olarak yerel seçim sürecinde de ekonomik sıkıntılar adayların ve siyasetin en önemli materyalleri. Bu süreçte vatandaşların ekonomik zorluklarının en belirleyici gündemlerden biri olduğunu anlatan Erkan Aydın, nereye gitseler konunun ekonomiye geldiğini aktardı.

Yerel yönetimlerin vatandaşların ekonomisine ancak dolaylı yoldan katkı sağlayabildiğine dikkati çeken Aydın, bu noktada önemli sosyal projelerden bahsetti. Seçilmeleri halinde özellikle sosyal projelere ağırlık vereceklerini anlatan Aydın, örnek olarak İstanbul’daki Kent Lokantaları projesinin Osmangazi’de de hayat bulacağını kaydetti. Yine erzak yardımları, destek paketleri gibi katkıların sağlanmasının oldukça önemli olduğunu anlatan Aydın, Mesela İstanbul’da başarıyla uygulanan Kent Lokantaları’nda olduğu gibi vatandaşlara nefes alma imkanı sağlamak gerektiği  ifade ediyor.

Bir başka projeden bahsetti ki Erkan Aydın bugüne kadar neden yapılmadığı gerçekten sorgulanmalı. Bizim kültürümüzde de inançlarımızda da israf reddedilir, olanak dahilinde her bir ürünün kullanılması önerilir. Erkan Aydın, Bursa’da lokantalarda gün bitiminde artan çöpe atılacak tüm ürünlerin toplanıp kuracakları kompost tesiste gübreye dönüştürerek üreticiye bedelsiz dağıtacağını ifade ediyor.

Gübre fiyatlarının oldukça uçuk olduğu bir süreçte hem köylünün rahatlaması hem de israfın önlenmesi adına oldukça akıllıca bir proje olduğunu söyleyelim. Tarım şirketi kuracaklarını ve bu şirketin köylünün bir çok ihtiyacında destek sağlayacağını anlatan Aydın, “Ücretsiz fidan, tohum da dağıtacağız. Çiftçimiz emeklerinin karşılığını alsın, kar etsin diye toprağı ücretsiz analiz ederek sağlıklı üretim için çiftçimize yol göstereceğiz. Sağlıksız ürün üretimini engellemek için doğru projeler üretiyoruz” ifadelerini kullandı.

Erkan Aydın, 4. defa Osmangazi Belediye Başkan Adayı yapılan rakibi Mustafa Dündar yönetimine de önemli eleştirilerde bulunuyor. Bunlardan birincisi Dündar yönetiminin sosyal politikalardan uzak olması ve halkın sorunlarına eğilmiyor olması. Osmangazi’de çok ihtiyaç olmasına rağmen belediyenin bir tek kreş açmadığını anlatıyor örneği. Yatılı yaşlı bakım merkezleri, Alzaymır hastalar için yatılı merkezler, çok ihtiyaç olmasına rağmen yurt yapılmadığını da eklerken hali hazırda 15 yıldır belediyeyi yöneten Dündar’ın bir tek bu yönde adımının olmadığının altını çiziyor.

Ve kentsel dönüşüm. Osmangazi’deki binaların yüzde 90’dan fazlasının dönüşmesi gerektiğine vurgu yapan Erkan Aydın’ın bunun gerçekten bir kentsel dönüşüm olması gerektiğinin de altını çizdi. Osmangazi Belediyesi’nin boş arazi üzerinde kat karşılığı yaptığı ve adına kentsel dönüşüm dediği projenin doğru olmadığını anlatan Erkan Aydın, bu tür çalışmaların da yapılabileceğini ancak buradan elde edilen konutların kentsel dönüşüm için rezerv olması gerektiğini ancak Osmangazi Belediyesi’nin bu konutları satarak başka işlerde kullandığını hatırlattı.

Soğanlı uygulaması nedeniyle Dündar ve ekibinin Sayıştay tarafından yapılan denetimler sonrasında ceza aldığını ve bunu Yargıtay’ın onayladığını anlatan Erkan Aydın’ın bir itirazı da belediye önündeki alana yatırılmasıyla ilgili. 1950’lı yılların belediye çarşısını andıran ve adına “Osmangazi meydanı” denilen yatırımın ne kadara mal olduğunu belediyenin hiçbir türlü açıklamadığını, 2 milyar liradan bahsedildiğini ve bunun çok büyük bir rakam olduğunu anlatan Aydın, yer altında 3 kat otopark ve üzerinde yine belediye çarşısı görünümlü dükkanların olduğu bir alan oluşturulduğunu anlattı. Buraya harcanan parayla yüzlerce kreş, yurt ve benzeri ihtiyaçların karşılanabileceğini anlatan Aydın, burada meydan oluşturulmak bahanesiyle hafriyatla yandaş müteahhitlerin para kazandığı iddia ederken,  üstünde ise kiralık dükkanların olduğu bir sonuçla Bursa’nın karşı karşıya kaldığını aktardı.

Ve seçim…

Erkan Aydın Osmangazi’de katıldığı seçimlerde oyunu yükselterek geldi. Bu kez kazanacağından emin ancak tabiri de elden bırakmıyor. “Bugün seçim olsa yüzde 60 ile rahat kazanırım. Halkın bu yönde bir eğilimi var. Sıkıntıları var, alamadıkları hizmet var ve ileriye dönük yapılacağına da inanmıyorlar. Bu nedenle bize büyük destek veriyorlar” ifadelerini kullanan Aydın, 13 seçime girdiğini ve oldukça tecrübeli olduğuna vurgu yaparak, “Türkiye gündemi akşamdan sabaha değişiyor. Osmangazi’yi bu kez kazanacağız. Ancak 40 gün var ve önümüzdeki günlerin ne getirip getirmeyeceğini de bilemiyoruz. Süreç normal akışında sürerse Osmangazi Belediyesi’ni kazanacağız” dedi.  

Erkan Aydın’ı kendinden emin, sahaya sokaklarına kadar hakim bir birikimde gördüğümü söyleyebilirim. Siyasi gelişmelerin de biraz daha ona yaradığını ifade etmeliyiz. Toplumun her kesiminden ilgi gördüğü de ortada. Ancak karşısında da AK Parti’nin 3 dönem tecrübesi olan bir adayı var. Seçim oldukça heyecanlı ve nefes nefese geçecek. Erkan Aydın’ın şansının bu kez daha yüksek olduğu da ortada. Yani artık Osmangazi’de 3-5 oyun bile değeri o kadar büyük ki…

(Alpaslan Yıldız)

Kaynak: Alpaslan YILDIZ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.