SON DAKİKA
Hava Durumu

Çok uyuyanlar daha sinirli oluyor

Son yıllarda yapılan bazı araştırmalar, aşırı uyumanın (uyku apnesi gibi tıbbi durumlar dışında) sinirlilik, öfke ve depresyon gibi ruh hali bozukluklarıyla ilişkili olabileceğini gösteriyor.

Haber Giriş Tarihi: 11.05.2024 11:06
Haber Güncellenme Tarihi: 11.05.2024 11:06
Kaynak: Fatma Hatun ALTIKARDEŞ
Çok uyuyanlar daha sinirli oluyor

Ancak, bu bulgular karmaşıktır ve net bir neden-sonuç ilişkisi kurmak zordur. Aşırı uyku ve sinirlilik arasındaki ilişkiye katkıda bulunan farklı faktörler olabilir:

Aşırı uyku ve sinirlilik arasındaki ilişkiye dair bazı bulgular:

--Uyku apnesi: Uyku apnesi, geceleri tekrarlayan nefes alma durmaları ve horlamayla karakterize edilen bir uyku bozukluğudur. Uyku apnesi olan kişilerde gündüzleri yorgunluk, sinirlilik, konsantrasyon zorluğu ve depresyon gibi belirtiler görülebilir.

--Yetersiz uyku kalitesi: Yeterince dinlendirici bir uyku uyumak da sinirlilik ve huzursuzluk gibi semptomlara yol açabilir. Uyku sırasında sık sık uyanmak, horlamak veya kabuslar görmek gibi uyku kalitesini bozan faktörler sinirlilik riskini artırabilir.

--Psikiyatrik bozukluklar: Depresyon ve anksiyete gibi bazı psikiyatrik bozukluklar da aşırı uykuya ve sinirliliğe yol açabilir. Bu durumlarda, aşırı uyku sorununun temelinde yatan psikiyatrik bozukluğun tedavisi sinirliliğin de azalmasına yardımcı olabilir.

--Yaşam tarzı faktörleri: Stres, kafein tüketimi ve alkol kullanımı gibi bazı yaşam tarzı faktörleri de hem aşırı uykuya hem de sinirliliğe katkıda bulunabilir.

Araştırmalar:

*2018 yılında yapılan bir çalışma, aşırı uyku ile sinirlilik ve depresyon arasında bir bağlantı olduğunu bulmuştur. Çalışmaya katılan 49.747 yetişkinde, aşırı uyku (günde 9 saatten fazla uyku) ile sinirlilik ve depresyon semptomlarının artmış olduğu gözlemlenmiştir.

*2015 yılında yapılan bir başka çalışma, uyku apnesi olan kişilerde gündüzleri sinirlilik ve yorgunluk gibi semptomların daha sık görüldüğünü bulmuştur. Çalışmaya katılan 1.500'den fazla kişide, uyku apnesi olanların sinirlilik yaşama riskinin olmayanlara göre 2 kat daha fazla olduğu görülmüştür.

*2015 yılında yapılan bir başka araştırma, ergenlerde aşırı uyku (günde 9 saatten fazla) ile depresyon ve anksiyete riskinin arttığını gösterdi.

(Fatma Hatun Altıkardeş)

Kaynak: Fatma Hatun ALTIKARDEŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.