SON DAKİKA
Hava Durumu

Dev Yıldız Kumullarının Sırrı!

Fas'ın güneydoğusundaki Erg Çebbi kum denizinde yer alan Lala Lallia adlı dev yıldız kumu, 100 metre yüksekliği ve 700 metre genişliği ile Dünya'nın en büyük ve en karmaşık kumullarından biridir. Uzun zamandır bu dev kumulların nasıl oluştuğu ve ne kadar süredir var olduğu bir gizem olarak kalmıştır.

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2024 11:54
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2024 11:54
Kaynak: Özkan GÜNGÖRMEZ
Dev Yıldız Kumullarının Sırrı!

Ancak, Aberystwyth Üniversitesi ve Londra Üniversitesi'nden bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırma, Lala Lallia'nın sırrını çözmeyi başardı. "Lüminesans tarihleme" adı verilen bir teknik kullanarak kum tanelerinin güneş ışığına en son ne zaman maruz kaldığını belirlediler. Bu sayede, kumulun yaşını yaklaşık 13 bin yıl olarak hesapladılar.

Araştırma bulguları, Lala Lallia'nın oluşumunun ilk 8 bin yıl boyunca nispeten yavaş olduğunu ve son 5 bin yılda ise hızla büyüdüğünü gösteriyor. Bu da, kumulun oluşumunun iklim değişiklikleri ve insan faaliyetleri gibi faktörlerden etkilenmiş olabileceğini düşündürmektedir.

Bilim insanları, Lala Lallia'nın yaşının ve büyüme hızının belirlenmesinin, çöllerin ve kumulların oluşumu hakkındaki bilgilerimizi geliştirmeye yardımcı olacağına inanıyor. Ayrıca bu bulgular, iklim değişikliğinin gelecekte çölleri ve kumulları nasıl etkileyebileceği konusunda da fikir verebilir.

(Özkan Güngörmez)

Kaynak: Özkan GÜNGÖRMEZ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.