SON DAKİKA
Hava Durumu

Duygusal açlık obeziteye yol açar 

Duygusal açlık, fiziksel açlık hissi olmadan yemek yeme ihtiyacı olarak tanımlanır.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2024 12:26
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2024 12:26
Kaynak: Fatma Hatun ALTIKARDEŞ
Duygusal açlık obeziteye yol açar 

 Stres, üzüntü, can sıkıntısı, yalnızlık veya öfke gibi duygulara tepki olarak ortaya çıkabilir. Duygusal açlık, zamanla obeziteye yol açabilecek aşırı yemeye ve sağlıksız besin seçimlerine neden olabilir.

Araştırmalar:

*Duygusal açlığın obezite ile ilişkisini inceleyen birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmaların çoğu, duygusal açlığın obezite riskini artırdığı sonucuna varmıştır.

*Örneğin, 2016 yılında yapılan bir araştırma, duygusal açlığın yüksek olduğu kişilerin obez olma olasılığının %43 daha yüksek olduğunu bulmuştur.

*2018 yılında yapılan bir başka araştırma ise, duygusal açlığın kilo alma ve korumada önemli bir rol oynadığını göstermiştir.

*Duygusal açlık yaşayan kişilerin, daha fazla kalori alıp daha az sağlıklı yiyecekler tüketme eğiliminde olduğunu göstermiştir.

*Yale Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, duygusal açlık yaşayan kişilerin, duygusal açlık yaşamayan kişilere göre daha fazla kalori aldığını ve daha fazla abur cubur yediğini bulmuştur.

*Leeds Üniversitesi'nde yapılan bir başka araştırma, stresli veya üzgün olduklarında duygusal açlığa karşı daha savunmasız olduklarını ve sağlıksız besinlere yönelme olasılıklarının daha yüksek olduğunu bulmuştur.

Duygusal açlığın obeziteye yol açmasının birkaç mekanizması olabilir:

--Duygusal açlık, sağlıksız besinlere yönelmeye yol açabilir. Stres veya üzüntü gibi duygular, insanlar için daha fazla kalori ve şeker içeren yiyecekleri çekici hale getirebilir.

--Duygusal açlık, aşırı yemeye yol açabilir. Duygusal açlık hisseden insanlar, fiziksel açlık hissetmelerine rağmen yemeye devam edebilirler.

--Duygusal açlık, stres hormonu olan kortizol seviyesinin yükselmesine neden olabilir. Kortizol, yağ birikimini artırabilir.

--Duygusal açlık, beyindeki ödül sistemini aktive edebilir. Bu da, sağlıksız besinlere olan isteği artırabilir.

--Duygusal açlık, yeme davranışını kontrol eden prefrontal korteksin işlevini bozabilir. Bu da, aşırı yemeye yol açabilir.

(Fatma Hatun Altıkardeş)

Kaynak: Fatma Hatun ALTIKARDEŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.