SON DAKİKA
Hava Durumu

"En Büyük" Yıldız Kaynaklı Kara Delik Keşfi!

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve University College London (UCL) araştırmacıları, Samanyolu Galaksisi'nde yıldız kaynaklı "en büyük" kara deliği keşfettiklerini duyurdular. Gaia-BH3 adı verilen bu kara delik, Güneş'ten 33 kat daha büyük kütleye sahip ve Dünya'dan yaklaşık 2 bin ışık yılı uzaklıkta yer alıyor.

Haber Giriş Tarihi: 21.04.2024 14:10
Haber Güncellenme Tarihi: 21.04.2024 14:10
Kaynak: Ayşe CANDAN
"En Büyük" Yıldız Kaynaklı Kara Delik Keşfi!

Keşif, ESA'nın Gaia uzay teleskobu tarafından toplanan veriler ve UCL araştırmacılarının yaptığı analizler sonucunda gerçekleşti. Gaia teleskobu, milyarlarca yıldızın konumunu, hareketini ve parlaklığını hassas bir şekilde ölçen bir uzay gözlem aracıdır.

Gaia-BH3, bir ikili yıldız sisteminin parçası. Bu sistemde, iki yıldız birbirinin etrafında döner. Daha büyük yıldızın ömrünün sonunda patlaması sonucu geriye kalan kütle, kara deliğe dönüşmüştür.

Bu keşif, kara deliklerin oluşumu ve evrimi hakkındaki bilgilerimizi geliştirmeye yardımcı olabilir. Gökbilimciler, Gaia-BH3'ü inceleyerek kara deliklerin nasıl oluştuğunu ve zamanla nasıl değiştiğini daha iyi anlayabilirler.

Gaia-BH3'ün keşfinin önemi:

--Samanyolu'ndaki en büyük yıldız kaynaklı kara delik: Gaia-BH3, Güneş'ten 33 kat daha büyük kütleye sahip olmasıyla Samanyolu'nda bilinen en büyük yıldız kaynaklı kara delik olma özelliğini taşıyor.

--Kara deliklerin oluşumu ve evrimi hakkında bilgi edinme: Bu keşif, kara deliklerin nasıl oluştuğu ve zamanla nasıl değiştiği hakkında daha fazla bilgi edinmemizi sağlayabilir.

--Evrenin işleyişi hakkında bilgi edinme: Kara delikler, evrenin en gizemli ve güçlü nesnelerinden biridir. Onları daha iyi anlamak, evrenin işleyişi hakkında da daha fazla bilgi edinmemizi sağlayabilir.

(Ayşe Candan)

Kaynak: Ayşe CANDAN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.